Fionnula Flanaganová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fionnula Flanaganová
Celé menoFionnula Manon Flanagan
Narodenie 10. december 1941 (82 rokov)
Dublin, Írsko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1965 – súčasnosť
ManželGarrett O’Connor (1972 - 2015; jeho smrť)

Fionnula Flanaganová (* 10. december 1941, Dublin, Írsko) je írska herečka. V roku 2012 získala ocenenie IFTA, za celoživotné dielo v zábavnom priemysle.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Jej otec bol dôstojník írskej armády a komunista. Jej rodičia nehovorili írsky a v detstve sa Flanaganová naučila aj anglicky, aj írsky. Študovala v Anglicku a vo Švajčiarsku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1965 sa venovala divadelnému a rozhlasovému herectvu. Účinkovala tiež na Broadwayi. V roku 1975 si zahrala po boku Elizabeth Montgomery a Glorie Stuart vo filme The Legend of Lizzie Borden.

V roku 2001 sa objavila v dráme Tí druhí, po boku Nicole Kidman. Za svoj herecký výkon vo filme získala ocenenie Saturn Award. V roku 2005 si zahrala vo filme Transamerika.

V roku 2005 sa objavila v televíznom seriáli Zjavenia po boku Nataschy McElhone a Billyho Pullmana. Pripojila sa aj k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Bratstvo v roku 2007 a v rovnakom roku hosťovala v ďalšom televíznom seriáli Nezvestní.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Flanaganová bola vydatá od roku 1972 za psychiatra Garretta O’Connora. Ich manželstvo bolo bezdetné. O’Connor zomrel v septembri 2015. Spoločne s jej manželom boli známi tým, že vo svojom dome v Hollywood Hills často organizovali večierky pre ľudí z írskej komunity.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fionnula Flanagan na anglickej Wikipédii.