Olivia Colmanová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olivia Colman
Olivia Colman at Moet BIFA 2014 (cropped).jpg
Celé menoSarah Caroline Colman
Narodenie 30. január 1974 (47 rokov)
Norwich, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Povolanieanglická herečka
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť
ManželEd Sinclair (2001 - súčasnosť)
Deti3

Olivia Colman (rod. Sarah Caroline Colman;* 30. január 1974, Norwich, Anglicko, Spojené kráľovstvo) je anglická filmová a televízna herečka, ktorá v roku 2018 získala ocenenie Academy Awrads za stvárnenie Anny, kráľovnej Veľkej Británie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako dcéra zdravotnej sestry a geodeta. Navštevovala súkromnú dievčenskú školu v Norwichi. Neskôr študovala drámu na divadelnej škole v Bristole, ktorú ukončila v roku 1999.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2000 Colmanová debutovala v komediálnom televíznom seriály Bruiser. Od tej doby sa objavila vo viacerých úlohách rôznych televíznych seriálov. V roku 2003 sa začala zaujímať o dabing a prepožičala svoj hlas do animovaného filmu Terkel in Trouble.

V roku 2011 sa objavila v hlavnej úlohe vo filme Tyrannosaur. Za jej herecký výkon získala široké uznanie a niekoľko filmových ocenení ako napríklad BAFTA či ocenenie festivalu Sundance, spolu s jej hereckým kolegom z filmu, Petrom Mullanom.

V roku 2013 stvárnila policajtku v televíznom seriály Broadchurch. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na Emmy Awrad.

V roku 2017 jej ponúkol Kenneth Branagh rolu princeznej Dragomiroff Hildegarde Schmidt v remakeu od Agathy Christie, Murder on the Orient Express. O rok neskôr (2018), stvárnila kráľovnú Veľkej Británie, vo filme The Favorite. V rámci tejto úlohy pribrala na váhe dve kilá. Jej herecký výkon bol pozitívne prijatí filmovými kritikmi a získala tiež niekoľko ocenení, ako napríklad Academy Awards, Zlatý glóbus či Coppa Volpi.

Od októbra 2017 bola obsadená do úlohy Alžbety II. v tretej a štvrtej sérii televízneho seriálu The Crown.

V roku 2020 stvárnila jednu z vedľajších postáv vo filme The Father po boku Anthonyho Hopkinsa.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2001 je vydatá za Eda Sinclaira, s ktorým má tri deti a žijú spolu v Južnom Londýne.

Od roku 2013 bola v porote Norwichského filmového festivalu. O rok neskôr (2014) bola jednou z 200 ľudí ktorí podpísali referendum proti nezávislosti Škótska.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Olivia Colman na anglickej Wikipédii.