Preskočiť na obsah

Emily Watsonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emily Watsonová
Emily Watsonová (2016)
Celé menoEmily Margaret Watson[1]
Narodenie 14. január 1967 (57 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Roky pôsobenia1991 – súčasnosť
ManželJak Waters (1995 – )
Deti2

Emily Watsonová, OBE (* 14. január 1967, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglická herečka. Uznanie získala už svojím filmovým debutom v diele Larsa von Triera Prelomiť vlny.[2] Počas svojej kariéry hrala v mnohých divadelných, filmových a televíznych úlohách a za svoje herecké výkony získala veľa filmových ocenení.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Watsonová sa narodila do rodiny architekta a učiteľky angličtiny. Bola vychovávaná v anglikánskej viere. Študovala na Bristolskej univerzite, na Notting Hill and Ealing High School a St James Independent Schools.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju hereckú kariéru zahájila v roku 1991. Objavila sa tiež vo viacerých úspešných divadelných predstaveniach. Spolupracovala tiež s Royal Shakespeare Company. Za svoj herecký výkon v divadelnom predstavení Strýko Vanya bola nominovaná na britské divadelné ocenenie Olivier Awards.

V roku 1996 si ju vybral režisér Lars Von Trier do filmu Prelomiť vlny, kde sa objavila po boku Stellana Skarsgårda, Katrin Cartlidge a Udoa Kiera. Jej herecký výkon bol pozitívne ohodnotený a získala tiež niekoľko filmových ocenení, vrátene National Society of Film Critics Awards či European Film Awards. Bola tiež nominovaná na Academy Awards, Zlatý glóbus a BAFTU. V roku 1998 získala druhú nomináciu na Academy Awards a Zlatý glóbus, za jej herecký výkon vo filme Hilary a Jackie, kde sa objavila po boku herečky Rachel Griffiths. Watsonová sa kvôli filmu naučila hrať na violončelo. O rok neskôr si zahrala vo filme Angelin popol.

V roku 2001 si zahrala vo filme Gosford Park, po boku Maggie Smith a Helen Mirren, s ktorými bola nominovaná na European Film Awards. O rok neskôr, stávrnila postavu v prequeli filmu Mlčanie jahniat, s názvom Červený drak.

V roku 2005 sa objavila v životopisnom filme Pani Potterová, po boku Reneé Zellweger a Ewana McGregora. V rovnakom roku prepožičala svoj hlas animovanej postave Victorie Everglot v animovanom filme, Mŕtva nevesta Tima Burtona. V roku 2008 si zahrala v televíznom filme Rozdelené dvojičky, po boku Gretchen Mol a Dermota Mulroneya.

V roku 2010 si zahrala vo filme Prázdna kolíska, ktorý bol natočený podľa skutočnej udalosti. O rok neskôr, si zahrala v televíznom filme Appropriate Adult, za ktorý získala televízne ocenenie BAFTA TV. Tiež hrala jednu z vedľajších úloh vo filme Teória všetkého z roku 2014. Objavila sa tiež vo filme Kráľovská noc, kde bol jej herecký výkon ohodnotený pozitívnymi ohlasmi. Vedľajšiu úlohu získala tiež vo filme Everest, kde si zahrala po boku Jakea Gyllenhaala. V roku 2015 na Medzinárodnom filmovom festivale San Sebastián, získala cenu za celoživotný prínos v oblasti filmu.

Objavila sa tiež vo všetkých troch epizódach televízneho seriálu Malé ženy z roku 2017. V rovnakom roku stvárnila tiež hlavnú úlohu v televíznom seriály Ulička Apple Tree Yard. V roku 2019 sa objavila v televíznom seriály Černobyľ, kde stvárnila postavu bielorusky Uljany Chomjukovej. V roku 2021 sa predstavila v hlavnej úlohe televízneho filmu Too Close.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Watsonová je vydatá za Jacka Watersa, s ktorým má dve deti. Dcéra sa im narodila v roku 2005 a syn v roku 2009. Spolu s rodinou žijú v Londýne, v časti Greenwich.

Aktívne podporuje detskú charitu NSPCC. Je tiež jednou z patrónok londýnskej charity Scene & Heard.

Filmografia (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Emily Watson na anglickej Wikipédii.