Rosamund Piková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rosamund Piková
Rosamund Pike in Stockholm 2012.jpg
Celé menoRosamund Mary Ellen Pike
Narodenie 27. január 1979 (43 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1998 – súčasnosť
ManželRobie Uniacke (od 2013)
Deti2

Rosamund Piková, celým menom Rosamund Mary Ellen Piková (neprechýlene Rosamund Mary Ellen Pike; * 27. január 1979, Londýn, Spojené kráľovstvo), je anglická herečka.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Piková sa narodila 27. januára 1979 v Londýne do rodiny operných spevákov Caroline Friendovej a Juliana Pikea. Je jedináčik.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Do širšieho podvedomie sa dostala vďaka úlohe Mirandy Frost vo filme Dnes neumieraj z roku 2002. V roku 2005 hrala Jane, staršiu sestru Elizabeth (Keira Knightley), vo filmovej adaptácii románu Pýcha a predsudok.

V roku 2012 hrala úlohu kráľovnej Andromedy vo fantasy filme Wrath of the Titans. Kvôli tejto úlohe odmietla rolu Louis Lane z filmu Man of Steel, ktorý vyšiel v roku 2013.

Jej ďalším obrovským úspechom bol film Davida Finchera Gone Girl. Film bol zverejnený v roku 2014 a stvárnila postavu Amy, ktorá záhadne zmizla počas piateho výročia svadby s jej manželom, ktorého stvárnil Ben Affleck. Film zarobil vyše 356 miliónov dolárov po celom svete a Piková za svoj herecký výkon získala uznanie a tiež početné ocenenia a nominácie, vrátane ceny BAFTA za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe, ceny Zlatý glóbus za najlepšiu herečku v dramatickom filme či Academy Awards.

V roku 2018 hrala vo vojnovom filme s názvom A Private War, za ktorý získala nomináciu na Zlatý glóbus. O rok neskôr, prijala úlohu v desaťdielnom televíznom seriáli State of the Union, za ktorý získala v roku 2019 ocenenie Emmy v kategórií Najlepší ženský herecký výkon v krátkej komédií alebo dramatickom seriáli. V rovnakom roku stvárnila postavu Marie Curieovej-Skłodowskej vo filme Radioactive, ktorý vyšiel 19. marca 2020.

V roku 2021 stvárnila podvodníčku Marlu Grayson v kriminálnom trileri Ako v bavlnke, ktorý režíroval J. Blakeson a v ktorom si zahral Peter Dinklage či Diane Wiest. Jej herecký výkon získal všeobecné uznanie. Na 78. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov získala cenu pre najlepšiu herečku v komédii alebo muzikáli. V rovnakom roku tiež nahovorila audioknihu románu Pauly Hawkins, s názvom A Slow Fire Burning. Tiež si zahrala v ôsmych epizódach fikčne historického televízneho seriálu Koleso času.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od decembra 2009 je Piková vydatá za Robieho Uniackeho, podnikateľa a matematika, s ktorým má dvoch synov. Spoločne s jej manželom sú fanúšikmi čínskej kultúry. V roku 2021 sa Piková stala investorkou a kreatívnym riaditeľom psychedelickej meditačnej aplikácie Lumenate, ktorej cieľom je priviesť používateľa do zmeneného stavu vedomia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rosamund Pike na anglickej Wikipédii.