Emma Stonová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emily Jean Stoneová
v roku 2012
Celé menoEmily Jean Stoneová
Narodenie 6. november 1988 (35 rokov)
Scottsdale, Arizona, USA
Rodné menoEmily Jean Stoneová
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2004 – súčasnosť
ManželDave McCary (2020 -)
PriateľAndrew Garfield (2011-2015)
DetiLouise Jean McCary
RodičiaJeff Stone, Kristy Stone

Emily Jean Stoneová (* 6. november 1988, Scottsdale, Arizona, USA) je americká herečka. Je držiteľkou dvoch cien Academy Awards.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Emily Jean Stonová sa narodila rodičom Jeffovi a Kristy Stonovým 6. novembra 1988 v meste Scottsdale v Arizone. Už odmalička bola členkou miestneho divadla Valley Youth v Phoenixu. Navštevovala základnú školu Sequoya, ale kvôli hraniu sa posledné dva roky učila doma. Za tú dobu sa objavila vo veľkom množstve divadelných predstavení od Popolušky až po Malú morskú vílu. Jeden semester tiež pobudla na Xavier College, čo je dievčenská katolícka škola. Keď mala pätnásť rokov prosila matku, aby sa s ňou presťahovala do Kalifornie, pretože sa chcela naplno venovať herectvu. Prvé skúsenosti nazbierala v seriáloch ako Malcolm či Médium, tiež si zahrala v siedmich epizódach seriálu stanice Fox Drive, ktorý bol za krátky čas stiahnutý z obrazovky. Šťastie sa na ňu usmialo v roku 2007, keď stvárnila postavu Jules vo filme Superbad. Film sa stal kasovým trhákom. Hneď potom účinkovala vo filme The Rocker ktorý jej veľký úspech nepriniesol, ale ostala obľúbenou herečkou u divákov. V komédií The House Bunny si zahrala vedľajšiu postavu po boku Anny Farisovej kde stvárnila postavu Natalie ktorá bola prezidentkou dievčenského spolku. V roku 2010 účinkovala v teenagerskej komédií Easy A a za svoj výkon bola nominovaná na Zlatý glóbus. V októbri 2010 sa jej splnil sen, keď moderovala jednu epizódu kultového seriálu Saturday Night Live, o rok neskôr získala túto možnosť ešte raz. Mimoriadne úspešným bol pre ňu rok 2011, predstavila sa po boku Ryana Goslinga a Julianne Moore vo film Crazy Stupid Love a potom nastala jej prvá veľká úloha, za ktorú si vyslúžila nomináciu na Oscara, The Help. Emma tiež prepožičala jej hlas v animovanej rozprávke Croods. V roku 2015 hrala spolu s Naomi Wattsovou, Andreou Riseborough, Michaelom Keatonom, Amy Ryan a Zachom Galifianakisom čiernej komédií Birdman, kde stvárnila dcéru Michaela Keatona, ktorá sa vrátila z liečenia. Tiež sa objavila po boku Rachel McAdamsovej a Bradley Coopera vo filme Aloha. V roku 2021 si zahrala hlavnú rolu vo filme Cruella.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od polovice roku 2011[1] do októbra 2015 bol jej partnerom Andrew Garfield. Miluje čiernobiele filmy a venuje sa boju proti rakovine prsníkov, ktorou trpí aj jej matka. Pôvodom je blondína a veľmi si chráni svoje súkromie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BARNES, Marcus. Kiss me Spidey! Andrew Garfield shares a passionate embrace with girlfriend Emma Stone... but stays upright. Daily Mail (London), January 9, 2012. Dostupné online [cit. 2014-04-18].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]