Carey Mulliganová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Carey Mulliganová
v roku 2013
Celé menoCarey Hannah Mulligan
Narodenie 28. máj 1985 (38 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2004 – súčasnosť
ManželMarcus Mumford (od 2012)
Deti2

Carey Mulligan (* 28. máj 1985, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglická herečka. Je známa z filmov ako Pýcha a predsudok (2005), Škola života (2010), Drive (2011), Veľký Gatsby (2013), Wildlife (2018), Nádejná mladá žena (2020) a Maestro (2023). V roku 2012 bola vymenovaná za veľvyslankyňu organizácie Alzheimer's Society.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Mulliganová sa narodila ako Carey Hannah Mulligan. Jej otec je manažér hotela a má írskych predkov a matka je vysokoškolská lektorka, waleského pôvodu. Má jedného brata. Od troch rokov žila v Nemecku, v meste Düsseldorf kde navštevovala s bratom miestnu školu. Keď mala osem rokov, rodina sa presťahovala späť do Anglicka, kde navštevovala Woldingham School. Záujem o herectvo prejavovala už od šiestich rokov.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju filmovú kariéru začala v roku 2005 vo filme Pýcha a predsudok. V roku 2008 debutovala na Broadwayi, v inscenácii The Seagull. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na Drama Desk. V roku 2009 uspela na konkurze na hlavnú postavu vo filme Škola života. Filmoví kritici pozitívne hodnotili jej herecký výkon, získala tiež množstvo nominácii, napríklad na Academy Awards, Zlatý glóbus, či Screen Actors Guild a získala ocenenie BAFTA. V rovnakom roku ju režisér Oliver Stone, obsadil do filmu Walk Street: Peniaze nikdy nespia. Účinkovala v divadle Atlantic Theatre Company, v adaptácii Ingmara Bergmana, filmu Ako v zrkadle. Mulliganová v inscenácii stvárnila hlavnú postavu, za ktorú získala pozitívne hodnotenie divadelných kritikov.

Po boku Michaela Fassbendera, si zahrala vo filme Hanba, z roku 2011. V roku 2013 stvárnila postavu Daisy Buchanan, vo filme Veľký Gatsby. V roku 2015 stvárnila hlavnú postavu vo filme Sufražetka. O dva roky neskôr hrala v historickej dráme Mudbound. Film získal šesť nominácii na Academy Awards.

V roku 2018 si zahrala v režisérskom debute Paula Danoa, Wildlife. Vo filme stvárnila hlavnú postavu spoločne s Jakeom Gyllenhaalom. V rovnakom roku prijala hlavnú úlohu v televíznom seriály Collateral.

V roku 2020 stvárnila hlavnú postavu po boku Bo Burnhama a Alison Brie, vo filme Nádejná mladá žena. Mulliganová získala niekoľko nominácii na rôzne filmové ocenenia, napríklad Academy Awards, Zlatý glóbus a niekoľko z nich aj získala, napríklad National Board of Review Award či Critics' Choice Movie Award. Podieľala sa aj na produkcii filmu. V roku 2021 mal premiéru film Vykopávky, kde si zahrala po boku Ralpha Fiennesa.

V roku 2022 mal premiéru film Keď prehovorila, ktorý bol natočený na motív skutočnej udalosti a kauzy zneužívania žien Harvem Wensteinom. Mulliganová za svoj herecký výkon získala nomináciu na Zlatý glóbus.

V roku 2023 mal premiéru životopisný film Maestro, kde stvárnila herečku Feliciu Montealegrovú. V rovnakom roku si zahrala aj vo filme Saltburn.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2012 je jej manželom hudobník Marcus Mumford. Majú spolu dve deti, dcéru Evelyn Grace (* 2015) a syna Wilfreda (* 2017).

Mulliganová je veľvyslankyňou organizácie Alzheimer's Society a rovnako aj organizácie War Child.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Carey Mulligan na anglickej Wikipédii.