Fairuza Balková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fairuza Balková
v roku 2019
Celé menoFairuza Balk
Narodenie 21. máj 1974 (50 rokov)
Point Reyes, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, speváčka, umelkyňa
Roky pôsobenia1983 – súčanosť

Fairuza Balková (* 21. máj 1974, Point Reyes, Kalifornia, USA) je americká herečka, speváčka a umelkyňa.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Balková sa narodila v Point Reyes v Kalifornii, jej otec bol hudobník a matka brušná tanečnica. Meno Fairuza (v perzštine „tyrkysová“) jej dal otec, podľa farby jej očí.

Balková žije v meste Jackson, v štáte Michigan, neskôr žila vo Vancouveri v Britskej Kolumbii, kde začala ako šesťročná hrať. Neskôr žila v Londýne a Paríži.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Balková absolvovala svoj prvý herecký kurz v roku 1983. V rovnakom roku debutovala v televíznom filme The Best Christmas Pageant Ever. Počas jej pobytu v Londýne bola obsadená do hlavnej úlohy Dorothy Gale vo filme Návrat do Krajiny Oz. O rok neskôr si zahrala po boku Tima Curryho a Diany Rigg vo filme The Worst Witch.

V roku 1988 pracovala s Milošom Formanom na filme Valmont. V roku 1992 získala cenu Independent Spirit Award za jej herecký výkon vo filme Gas Food Lodging.

V roku 1996 sa objavila v hlavnej úlohe vo filme The Craft, kde si zahrala po boku herečiek Neve Campbell, Rachel True a Robin Tunney. Odvtedy si Balková vyberala prevažne temné a záhadné postavy.

Po boku Edwarda Nortona a Beverly D'Angelo si zahrala vo filme Kult hákového kríža z roku 1998. V roku 2000 hrala vo filme Na pokraji slávy.

Balková sa venuje aj dabingu pre animované filmy, televízne programy a videohry.

Napísala aj naspievala niekoľko skladieb. V roku 2011 začala vystavovať umenie v Los Angeles a New Yorku. V roku 2015 hosťovala v televíznom seriály Ray Donovan.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fairuza Balk na anglickej Wikipédii.