Edward Norton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Edward Norton
Celé menoEdward Harrison Norton
Narodenie 18. august 1969 (54 rokov)
Boston, Massachusetts, USA
Povolanieherec a režisér
Roky pôsobenia1994 - súčasnosť

Edward H. Norton[1] (* 18. august, 1969, Boston, Massachusetts, USA) je americký herec a režisér, ktorý bol dva razy nominovaný na Oscara a získal ocenenie Zlatý glóbus.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil v Bostone v Massachusetts, a vyrastal v meste Columbia v štáte Maryland. Jeho matka Robin zomrela na nádor mozgu v roku 1997. Jeho otec Edward je právnik a pracoval ako federálny prokurátor ešte počas vlády Jimmyho Cartera. Norton je vnuk Jamesa Rousa, známeho dizajnéra nehnuteľností. Má dvoch mladších súrodencov, sestru Molly, ktorá ukončila Washington and Lee University a brata Jima, s ktorým aj profesionálne spolupracoval. V roku 1987 ukončil strednú školu Wilde Lake High School a neskôr univerzitu Yale ako bakalár v odbore história. Práve tu na univerzite sa stretol prvýkrát s divadlom. Po škole pracoval v Osake v Japonsku ako konzultant pre spoločnosť jeho starého otca (Enterprise Foundation).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Norton sa presťahoval do New Yorku a začal tu svoju kariéru v Off-Broadway divadle. Na filmovom plátne začínal ako herec hrávať temné, groteskné postavy, vďaka ním sa stal stredom pozornosti. Jeho prvým veľkým filmom bol Prvotný strach v roku 1996. V tomto filme hral rolu Aarona Stamplera, silne narušeného mladého muža obvineného zo spáchania brutálnej vraždy. Za túto rolu bol nominovaný na Oscara (ako najlepšia vedľajšia herecká rola) a získal za ňu ocenenie Zlatý glóbus.

V roku 1998 bol za stvárnenie neonacistu vo filme Kult hákového kríža nominovaný na Oscara. Úspech u kritiky mal aj film Hráči v ktorom si s Mattom Damonom zahrali dvoch kamarátov, ktorí potrebujú zarobiť veľa peňazí hraním pokru, aby mohli splatiť obrovský dlh.

Jedna z jeho známejších rolí je vo filmovej adaptácii kultovej novely "Klub bitkárov" v rovnomennom filme režiséra Davida Finchera, kde hral aj Brad Pitt a Helena Bonham Carterová.

V roku 2003 hral vo filme Lúpež po taliansky. kde stvárnil zápornú postavu Stevea Frazelliho, ktorý okradne svojicich kamarátov o ukradnuté zlato a jedného z nich zabije. Vo filme hral aj Mark Wahlberg a Charlize Theron. Hral aj vo filme Kráľovstvo nebeské.[2]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Edward Norton - Frequently Asked Questions [online]. [Cit. 2006-12-19]. Dostupné online.
  2. MOORE, Jack. Kingdom of Heaven: Director's Cut DVD Review [online]. The Movie Insider, [cit. 2008-07-05]. Dostupné online. Archivované 2008-06-22 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]