Sacha Baron Cohen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sacha Baron Cohen
Narodenie 13. október 1971 (52 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec a komik
ManželkaIsla Fisherová (2010 -)
PriateľkaIsla Fisherová (2004 - 2010)
DetiOlive Cohen (* 2007), Elula Lottie Miriam Cohen (* 2010), Moses Brian Baron Cohen (* 2015)

Sacha Noam Baron Cohen (* 13. október 1971, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglický komik a herec, známy z filmov Borat, Ali G, Bruno a Diktátor (hlavná postava generál Aladeen). Fiktívne satirické postavy, ktoré stvárňoval v týchto filmoch, ťažili z toho, že často interagovali s nič netušiacimi ľuďmi, ktorí si neuvedomovali, že svojou otvorenosťou sami seba zosmiešňujú. V súvislosti s týmito interakciami The Observer napísal: „jeho kariéra je postavená na tom, že namotáva ľudí a to s kamennou tvárou.“[1]

Podobne ako jeho idol Peter Sellers, aj Baron Cohen vo svojich postavách vystupuje maskovaný a používa rôzne prízvuky. Je známy tým, že svoje postavy uvádza do života nielen pred filmovou kamerou. V Británii bol označovaný Ali G za skutočného rappera a v roku 2010 aj Borata niektorí považovali za skutočného reportéra. Cohen tomu sám napomáhal - až do roku 2012 nedal interview sám za seba, ale vždy sa predstavil ako jedna zo svojich postáv.

Pochádza z ortodoxnej židovskej rodiny, napriek tomu Židov ale aj iné skupiny a etniká, zosmiešňoval. Verejne vystupuje proti intolerancii a ignorancii a to až po kritiku internetových gigantov.[2]

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

Ali G Indahouse (2002)[upraviť | upraviť zdroj]

Cohen tu využil úspech svojej postavy Ali G po skončení Da Ali G Show v Spojenom kráľovstve. Ali G tu hral vodcu jedného z londýnskych gangov, ‘‘Da West Staines Massive’’, bojujúcemu proti inému gangu ‘‘Da East Staines Massive’’. Neskôr sa Ali G dostane do vysokej politiky. Po sérii situácií sa vo filme naznačí hrozba tretej svetovej vojny ktorú nakoniec zažehná marihuana a Ali G nakoniec dostává miesto veľvyslanca Jamajky…

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa (2006)[upraviť | upraviť zdroj]

Sasha Baron Cohen tu vystupuje v úlohe kazašského novinára Borata Sagdijeva, ktorý je "na objednávku slávneho kazašského národa" vyslaný do Spojených štátov amerických, aby pochytil tamojšiu kultúru s perspektívou aplikovať ju vo svojej rodnej krajine ...

Film stál 18 a zarobil 261 miliónov dolárov. Je zakázaný v Rusku a celom arabskom svete okrem Libanonu.

Brüno (2009)[upraviť | upraviť zdroj]

Brüno Gehard, rakúsky homosexuálny módny reportér sa chce stať slávnym a je schopný urobiť pre to takmer čokoľvek, vrátane úsilia zmeny sexuálnej orientácie.

Diktátor (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

V tomto filme Sacha B. Cohen stvárňuje postavu excentrického muža, posledného diktátora na svete: admirálneho generála Aladeena, ktorý vládne vo vymyslenom štáte Wadía (v skutočnosti územie Eritrei). Po tom, čo inšpektorom OSN odmietne vstup do krajiny, OSN odhlasuje letecký útok na Wadíu, ak ich Aladeen nepustí do krajiny. Zhodou okolností, sa Aladeen rozhodne ísť do centra OSN, kde sa celý príbeh začína. Po tom čo ho nechal jeho strýko Tamir zabiť, aby získal právo na ťažbu ropy vo Wadíi. Našťastie sa mu podarí ujsť a spolu s jeho bývalým jadrovým vedcom (ktorý potom čo ho chcel dať Aladeen popraviť sa dostal do USA) sa pokúša získať naspäť moc vo Wadíi.

Borat 2 (2020)[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o pokračovanie úspešného filmu Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa. Sasha Baron Cohen v úlohe Borata ide na svoju druhú výpravu do USA aby dal americkému režimu od vlády Kazachstánu, situácia sa však skomplikuje a diváci budú svedkami komickej cesty kazašského novinára. Premiéra sa uskutočnila v októbri 2020 a producentom bol Amazon Prime.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. MARRE, Oliver. The Observer Profile: Sacha Baron Cohen. The Observer, 2006-09-10. Dostupné online [cit. 2020-02-10]. ISSN 0029-7712. (po anglicky)
  2. Never Is Now 2019 | ADL International Leadership Award Presented to Sacha Baron Cohen [online]. [Cit. 2020-02-10]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]