Sacha Baron Cohen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sacha Baron Cohen
Sacha Baron Cohen, 2011.jpg
Narodenie 13. október 1971 (48 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
Povolanieherec a komik
ManželkaIsla Fisherová (od 2010)
Deti3

Sacha Noam Baron Cohen (* 13. október 1971, Londýn, Spojené kráľovstvo) je anglický komik a herec, známy z filmov Diktátor, Borat, Ali G a Bruno. Tri postavy, ktoré stvárňoval v týchto filmoch, vystupujú v jeho relácii Da Ali G Show, ale admirálny generál Aladeen z filmu Diktátor je úplne nová postava. Pochádza z ortodoxnej židovskej rodiny, napriek tomu napr. na začiatku filmu Borat Židov zosmiešňoval.

Filmy[upraviť | upraviť kód]

Ali G Indahouse (2002)[upraviť | upraviť kód]

Cohen tu využil úspech svojej postavy Ali G po skončení Da Ali G Show v Spojenom kráľovstve. Ali G tu hral vodcu jedného z londýnskych gangov, ‘‘Da West Staines Massive’’, bojujúcemu proti inému gangu ‘‘Da East Staines Massive’’. Neskôr sa Ali G dostane do vysokej politiky. Po sérii situácií sa vo filme naznačí hrozba tretej svetovej vojny ktorú nakoniec zažehná marihuana a Ali G nakoniec dostává miesto veľvyslanca Jamajky…

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa (2006)[upraviť | upraviť kód]

Sasha Baron Cohen tu vystupuje v úlohe kazašského novinára Borata Sagdijeva, ktorý je "na objednávku slávneho kazašského národa" vyslaný do Spojených štátov amerických, aby pochytil tamojšu kultúru s perspektívou aplikovať ju vo svojej rodnej dedine ...

Film stál 18 a zarobil 261 miliónov dolárov. Je zakázaný v Rusku a celom arabskom svete okrem Libanonu.

Brüno (2009)[upraviť | upraviť kód]

Zatiaľ posledná z trilógii zfilmovaných Cohenových postáv je polodokument Brüno, ktorý dokumentuje snahu rakúskeho homosexuálneho módneho reportéra stať sa slávnym. Je schopný urobiť pre to takmer čokoľvek, vrátane úsilia zmeny sexuálnej orientácie.

Diktátor (2012)[upraviť | upraviť kód]

V tomto filme Sacha B. Cohen stvárňuje postavu excentrického muža, posledného diktátora na svete: admirálneho generála Aladeena, ktorý vládne vo vymyslenom štáte Wadía (v skutočnosti územie Eritrei). Po tom, čo inšpektorom OSN odmietne vstup do krajiny, OSN odhlasuje letecký útok na Wadíu, ak ich Aladeen nepustí do krajiny. Zhodou okolností, sa Aladeen rozhodne ísť do centra OSN, kde sa celý príbeh začína. Po tom čo ho nechal jeho strýko Tamir zabiť, aby získal právo na ťažbu ropy vo Wadíi. Našťastie sa mu podarí ujsť a spolu z jeho bývalým jadrovým vedcom (ktorý potom čo ho chcel dať Aladeen popraviť sa dostal do USA) sa pokúša získať naspäť moc vo Wadíi.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]