Preskočiť na obsah

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sacha Baron Cohen ako Borat Sagdiyev

Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa (v origináli podobne zlou angličtinou Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan) je americká filmová komédia, fiktívny dokument, v ktorej britský komik Sacha Baron Cohen v úlohe kazašského reportéra Borata cestuje po USA.

Americká premiéra sa konala 3. novembra 2006, slovenská 23. novembra 2006. Film, ktorý mal vďaka popularite Cohenových skorších televíznych relácií už predtým kultový status, mal veľký divácky úspech a rada recenzií ho označuje za najlepšiu komédiu roka a prelomové dielo žánru. Film sa nevyhýba sexuálnym ani rasovým narážkam, preto sa stal tŕňom v oku nielen najviac „postihnutých“ Kazachov a Američanov, ale i mnohých menšín, Židov, Rómov či homosexuálov.

  • Sacha Baron Cohen ako Borat Sagdiyev – Borat je fiktívny novinár a reportér z Kazachstanu, antisemita. Najradšej je, keď je doma. Postava je vymyslená samotným Cohenom pre jeho reláciu Da Ali G Show, kde sa objavoval v každej epizóde.
  • Ken Davitan ako Azamat Bagatov – Producent Boratovho dokumentu. Azamat je nový charakter, určený pre tento film. Davitian, ako "ten tučný týpek z Borata" bol zaradený na druhé miesto v ankete "100 najnepríťažlivejších mužov" v novinách Phoenix.
  • Luenell Campbell ako Luenell – prostitútka
  • Pamela Anderson hrajúca samu seba – hrá jednu z hlavných úloh ako dôvod Boratovho cestovania cez celú krajinu.

Pokračovanie

[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2020 mal premiéru BORAT 2 - Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan.[1]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. www.csfd.cz, [cit. 2021-03-01]. Dostupné online.