Bradley Cooper

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bradley Cooper
Cooper v roku 2017
Celé menoBradley Charles Cooper
Narodenie 5. január 1975 (48 rokov)
Abington Township, Montgomery County, Pensylvánia, USA
PovolanieHerec, filmár
Roky pôsobenia1999 – súčasnosť
ManželkaJennifer Esposito
(2006 – 2007)
PriateľkaIrina Shayk
(2015 – 2019)
Deti1

Bradley Charles Cooper (* 5. január 1975, Abington Township, Montgomery County, Philadelphia, USA) je americký herec a filmár. Bol nominovaný na rôzne ceny, vrátane ôsmich Oscarov a ceny Tony, získal dve ceny Grammy a cenu BAFTA. Cooper sa v roku 2015 trikrát objavil vo Forbes Celebrity 100 a na zozname magazínu Time100 najvplyvnejších ľudí na svete. Jeho filmy celosvetovo zarobili 11 miliárd dolárov a štyrikrát sa umiestnil v rebríčkoch najlepšie platených hercov na svete.

Cooper sa v roku 2000 zapísal v rámci MFA štúdia do divadelnej školy Actors Studio. Po začatí svojej kariéry v roku 1999 hosťoval v televíznom seriáli Sex v meste. V roku 2001 debutoval vo filmovej komédii Wet Hot American Summer. Prvýkrát si získal uznanie ako Will Tippin v špionážnej televíznej šou Alias (2001 – 2006) a menšie úspechy dosiahol ako vedľajší herec v komediálnom filme Ako uloviť družičku (Wedding Crashers; 2005). Jeho prelomová rola sa objavila v roku 2009 v kritikmi oceňovanej a komerčne úspešnej komédii Vo štvorici po opici (The Hangover), ktorá mala dve pokračovania v rokoch 2011 a 2013. Cooperove stvárnenie spisovateľa v trileri Všemocný (Limitless; 2011) a policajta v kriminálnej dráme Za borovicovým hájom (The Place Beyond the Pines; 2012) získalo pochvalu od kritikov.

Cooper zožal väčšie úspechy v romantickej komédii Silver Linings Playbook (2012), čiernej komédii American Hustle (2013) a vojnovej životopisnej snímke American Sniper (2014), ktorú aj produkoval. Za svoju prácu v týchto filmoch bol nominovaný na štyri Oscary a stal sa desiatym hercom, ktorý získal nomináciu na Oscara tri po sebe nasledujúce roky. V roku 2014 stvárnil Josepha Merricka v broadwayskej hre The Elephant Man a získal nomináciu na cenu Tony pre najlepšieho herca v predstavení. Vo filmovom vesmíre Marvel začal dabovať postavu Rocket Raccoon. V roku 2018 produkoval, písal, režíroval a hral v remaku hudobného románu Zrodila sa hviezda (A Star Is Born). Za film získal tri nominácie na Oscara, cenu BAFTA a dve ceny Grammy za soundtrack, ktorý sa tiež umiestnil na prvej priečke amerického Billboard 200. Singlom sa stal hit „Shallow“, ktorý tiež kraľoval rebríčkom. Ďalšiu nomináciu na Oscara získal za produkciu filmu Joker (2019).

Cooper bol ženatý s herečkou Jennifer Esposito v rokoch 2006 až 2007. Taktiež bol v rokoch 2015 až 2019 vo vzťahu s ruskou modelkou Irinou Shayk, s ktorou má dcéru. Poskytuje rozhovory pre tlač v angličtine a francúzštine. Počas vysokoškolského štúdia bol šesť mesiacov na výmennom pobyte vo Francúzsku. Podporuje niekoľko organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom v boji proti rakovine.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa vo Philadelphii v Pensylvánii a vyrastal v neďalekom Jenkintowne. Matka Gloria (rodená Campano) je má talianske korene a otec Charles J. Cooper bol Američan írskeho pôvodu, ktorý pracoval ako burzový maklér v spoločnosti Merrill Lynch. Má staršiu sestru menom Holly.[1][2] Vyrastal v katolíckej rodine[3][4] a počas štúdia na Germantown Academy pracoval v miestnom denníku Philadelphia Daily News.[5] Potom čo školu v roku 1993 zdarne dokončil[6] študoval krátko jeden rok na Villanova University.[7] Následne prešiel na Georgetown University, kde v roku 1997 získal s vyznamenaním bakalársky titul v odbore anglický jazyk.[8][9] Počas štúdií sa naučil plynule po francúzsky a strávil šesť mesiacov na výmennom študijnom pobyte v Aix-en-Provence vo Francúzsku.[10][11][12] Neskôr, v roku 2000, získal magisterský titul (Master of Fine Arts) v odbore herectvo na Actors Studio Drama School pri The New School v New Yorku.[8][13]

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

2001 – 2008: Herecké začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Profesionálnu hereckú kariéru začal v roku 1999 v televíznom seriáli Sex v meste. O tri roky neskôr zaznamenal prvý filmový debut v snímke Wet Hot American Summer, kde sa objavil vďaka svojej skoršej úlohe Willa Tippina v úspešnej televíznej dráme Alias. V roku 2003 zo seriálu odišiel, avšak dvakrát sa ako hosť vrátil späť. Vtom istom roku bol tiež hosťom v televíznom seriáli Miss Match.

V roku 2004 si spolu s Jasonom Priestleyom zahral v rodinnom filme Láska sa nevyhráva a stvárnil vedľajšiu postavu v seriáli Jack & Bobby. Hral slávneho lotra Sacka Lodgeho v komédii Ako uloviť družičku (2005) a objavil sa vo filme Lemra lemravá (2006) ako kamarát postavy Trippa, ktorého stvárnil Matthew McConaughey. Zahral si hlavnú rolu v sitcome Kuchynské dôvernosti spoločnosti Fox, založenom na pamätiach šéfkuchára Anthony Bourdaina, ktorý mal premiéru v roku 2005. Avšak koncom toho istého roku Fox ohlásil koniec tohto seriálu kvôli jeho malej sledovanosti.[14][15]

Cooper počas filmového festivalu Tribeca v roku 2009, kde bola premiéra filmu Užívaj si, ako sa len dá!

V marci 2006 hral na Broadwayi v hre Three Days of Rain s Juliou Robertsovou a Paulom Ruddom v Bernard B. Jacobs Theater.[16][17] Ďalej sa v roku 2008 objavil v divadelnej hre The Understudy z produkcie režisérky Theresy Rebeck na divadelnom festivale Williamstown, kde si zahral po boku Kristen Johnston.[18]

Roku 2007 bol obsadený v piatej sezóne seriálu Nip/Tuck, kde stvárnil postavu Aidana Stona, televíznu hviezdu fiktívnej show Hearts 'N Scalpels. O rok neskôr si zahral spolu s Jimom Carreym v snímke Yes Man a s Rainnom Wilsonom vo filme Rocker.

V roku 2009 hral napríklad v snímkach Slečná zamilovaná, Nie je z teba až tak paf, Prípad číslo 39[19] a Vo štvorici po opici. Kým za prvý spomínaný film si spolu so Sandrou Bullock odniesol Zlatú malinu v kategórii Najhorší pár na filmovom plátne, posledný spomínaný film, kde si zahral jednu z hlavných úloh, bol kasový úspech.[20] V októbri toho istého roku dostal za svoj výkon v tomto filme ocenenie Hollywood Comedy Award na 13. ročníku hollywoodskeho filmového festivalu.[21] Zároveň bol nominovaný na štyri ďalšie filmové ceny (okrem iného na Teen Choice Award).

2009 – 2012: Prelom[upraviť | upraviť zdroj]

Cooper na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte v septembri 2012

V roku 2010 sa objavil v romantickej komédii Na svätého Valentína režiséra Garryho Marshalla, kde si zahral po boku Jessicy Alby. Film sa stal kasovým úspechom,[22] Ďalšou snímkou z tohto roku je napríklad akčný film A-Team.

Roku 2011 si zahral v sci-fi thrilleri Všemocný, natočenom na motívy románu The Dark Fields z roku 2001 od Alana Glynna, a v pokračovaní komédie Vo štvorici po opici nazvanom Vo štvorici po opici 2. Za oba snímky si vyslúžil nominácie na filmové ocenenie (Teen Choice Award, People's Choice Award). V septembri toho roku mu britské vydanie pánskeho mesačníka Gentlemen's Quarterly udelilo ocenenie „Medzinárodný muž roka“.[23] O mesiac neskôr ho časopis People označil za „Najsexi muža“.[24]

V roku 2012 bol obsadený napríklad v dráme The Words alebo v romantickej komédii Terapia láskou režiséra Davida O. Russella, v ktorej si zahral po boku Roberta De Nira a Jennifer Lawrence.[25][26] Druhý spomínaný film zaznamenal mimoriadny úspech a sám Cooper bol za svoj výkon nominovaný okrem iného na Oscara, Zlatý glóbus alebo cenu BAFTA za najlepší mužský herecký výkon. S Lawrence sa stretol v dráme Serena, ktorú režírovala Susanne Bier – adaptácia dobového románu Rona Rasha. Dvojica hrala manželský pár, ktorý sa zapojil do trestnej činnosti po tom, čo si uvedomili, že nemôžu mať deti.[27] Film bol nakrútený v roku 2012, ale bol zverejnený v roku 2014 s negatívnymi recenziami a zlým zárobkom.[28][29] V roku 2014 Cooper poskytol hlas postave Rocket Raccoon vo filme Marvel Studios, Strážcovia Galaxie (Guardians of the Galaxy).[30] Vrátil sa na Broadway v roku 2014 v hre The Elephant Man, kde stvárnil Josepha Merricka. Michael Coveney z Whatsonstage.com o jeho vystúpení napísal: „Cooper sa vyhýba každej pasci zdravotného postihnutia tým, že vonkajší vzhľad zalieva dušou a vášňou. Je to úžasný a veľmi dojímavý prejav.“[31] Získal nomináciu na cenu Tony pre najlepšieho herca v predstavení.[32]

V roku 2014 spolupracoval a produkoval film Americký ostreľovač (American Sniper) – životopisnú vojnovú drámu režiséra Clinta Eastwooda.[33] Film rozpráva príbeh o Kylovi, ktorý sa stal najsmrtiacejším strelcom vojenskej histórie USA, a je voľne založený na rovnomenných memoároch. Cooper kvôli svojej role prešiel rozsiahlym tréningom a dodržiaval prísnu diétu, pričom nabral 40 libier svalov (ca. 18 kg).[34] Aby sa naučil používať pušku, trénoval s veteránom amerického námorníctva SEAL Kevinom Laczom, ktorý slúžil u Kyla.[35] Film[36] a Cooperov výkon získali všeobecne pozitívne ohlasy. Kritik časopisu Variety napísal: „Vynikajúci výkon Bradleyho Coopera, táto trýznivá a intímna štúdia postáv ponúka pomerne strohý pohľad na fyzickú a psychologickú obetu vyžadovanú v prvej línii.“[37] Americký ostreľovač zarobil na celom svete 547 miliónov dolárov, a stal Cooperovým najlepšie zarábajúcim hraným filmom a tretím najlepšie zarábajúcim filmom R-rated (pre divákov od 16 rokov) všetkých čias.[38][39] Cooper získal filmovú cenu MTV za najlepší mužský herecký výkon a bol nominovaný na Oscara pre najlepšieho herca; film bol nominovaný na najlepší film. Vďaka týmto nomináciám sa Cooper stal desiatym hercom v histórii, ktorý získal nomináciu na Oscara za herecké výkony v troch po sebe nasledujúcich rokoch.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom roku 2006 sa oženil s herečkou Jennifer Esposito.[40] V máji 2007 manželka požiadala o rozvod.[41]

V septembri 2010 sa objavila správa o Cooperovom zhruba ročnom vzťahu s herečkou Renée Zellweger.[42] V marci 2011 priniesol časopis People informáciu o tom, že sa pár rozišiel.[43] K septembru 2012 bola Cooperovou partnerkou herečka Zoe Saldañová.[44][45]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov Rola Poznámky
2001 Wet Hot American Summer Ben
2002 Strach v priamom prenose Travis Patterson
2002 Bending All the Rules Jeff
2002 Stella Shorts 1998 – 2002 Muž v hodinách jogy / satan
2005 Ako uloviť družičku Zachary "Sack" Lodge
2006 Lemra lemravá Demo
2007 Bacha na balóny Cowboy
2008 Older Than America Luke
2008 Rocker Trash Grice
2008 Polnočný vlak Leon
2008 Yes Man Peter
2009 Nie je z teba až tak paf Ben Gunders
2009 Vo štvorici po opici Phil Wenneck nominácia – MTV Movie Award v kategórii Best Comedic Performance
nominácia – Satellite Award v kategórii Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
nominácia – Teen Choice Awards v kategórii Choice movie Rockstar Moment
nominácia – Teen Choice Award v kategórii Choice Summer movie Star – Male
2009 Slečna zamilovaná Steve Muller Zlatá malina v kategórii Najhorší pár na filmovom plátne (spolu so Sandrou Bullock)
2009 New York, milujem ťa Gus Cooper
2009 Prípad číslo 39 Douglas J. Ames
2010 Na svätého Valentína Holden Wilson
2010 A-Team Templeton "Faceman" Peck
2010 Brother's Justice Bradley
2011 Všemocný Eddie Morra nominácia – Teen Choice Award v kategórii Best Actor in a Drama Film
2011 Vo štvorici po opici 2 Phil Wenneck nominácia – Teen Choice Award v kategórii Choice Movie Chemistry
(spolu s Edom Helmsom a Zachom Galifianakisom)
nominácia – People’s Choice Awards v kategórii Favorite Comedic Movie Actor
2012 The Words Rory nominácia – People’s Choice Awards v kategórii Favorite Dramatic Movie Actor
2012 Udri a zdrhni Alex Dimitri
2012 Terapia láskou Pat Solitano Broadcast Film Critics Association Award v kategórii Najlepší herec v komédii
Broadcast Film Critics Association Award v kategórii Najlepšie obsadenie
Hollywood Film Festival Award v kategórii Najlepší herec
Hollywood Film Festival Award v kategórii Najlepší herec v komédii
Indiana Film Critics Association Award v kategórii Najlepší herec
National Board of Review Award v kategórii Najlepší herec
Satellite Award v kategórii Najlepší herec – film
nominácia – Oscar v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe
nominácia – AACTA International Award v kategórii Best Actor
nominácia – BAFTA Award v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe
nominácia – Independent Spirit Award v kategórii Best Male Lead
nominácia – Screen Actors Guild Award v kategórii Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
nominácia – Screen Actors Guild Award v kategórii Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
nominácia – Broadcast Film Critics Association Award v kategórii Najlepší herec
nominácia – Detroit Film Critics Society Award v kategórii Najlepší herec
nominácia – Zlatý glóbus v kategórii Najlepší mužský herecký výkon (komédia/muzikál)
nominácia – Gotham Award v kategórii Best Ensemble Performance
nominácia – San Diego Film Critics Society Award v kategórii Najlepší herec
nominácia – St. Louis Gateway Film Critics Association Award v kategórii najlepší herec
2012 The Place Beyond the Pines Avery Cross
2013 Vo štvorici po opici 3 Phil Wenneck
2013 Špinavý trik Richie Dimasa
2014 Serena George Pemberton
2014 Strážcovia Galaxie Rocket Hlas
2014 Americký ostreľovač Chris Kyle
2015 Aloha Brian Gilcrest
2015 Burnt Adam Jones
2015 Joy
2018 Zrodila sa hviezda Jackson Maine

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Názov Rola Poznámky
1999 Sex v meste Jake Epizóda "They Shoot Single People, Nechcem They?"
2000 Globe Trekker Sám seba Uvádzač
2000-01 The $treet Clay Hammond 5 epizód
2001-06 Alias Will Tippin 46 epizód
2003 Miss Match Gary Epizóda "I Got You Babe"
2003 Posledný kovboj Morgan Murphy Televízny film
2004 Dotyk zla Mark Rivers, agent OSC 6 epizód
2004 Láska sa nevyhráva Todd Doherty Televízny film
2004-05 Jack & Bobby Tom Wexler Graham 14 epizód
2005 Zákon a poriadok: Špeciálna jednotka Jason Whitaker Epizóda: "Night"
2005 Zákon a poriadok: Porota Jason Whitaker Epizóda: "Day"
2005-06 Kuchynské dôvernosti Jack Bourdain 13 epizód
2007-09 Nip/Tuck Aidan Stone 6 epizód
2009 Saturday Night Live Sám seba Epizóda: "34.15 Bradley Cooper/TV on the Radio"

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. CONLEY, Kevin. Bradley Cooper Is High On The Hangover [online]. Details.com, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 2. ENG, Joyce. Bradley Cooper's Dad Dies [online]. TVGuide, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 3. Bradley Cooper Says He Is An Old Romantic [online]. The Insider, 2009-09-07, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 4. BOUYS, Gabriel. Bradley Cooper: I'm a "Romantic" [online]. Us Weekly, 2009-09-04, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 5. Hangin' with Mr. Cooper: Jenkintown native Bradley Cooper stars in the hilariously dirty "The Hangover" [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 6. Germantown Academy grad Bradley Cooper talks about The Hangover [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 7. Bradley Cooper, Georgetown graduate, rooting for Villanova [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 8. a b Bradley Cooper Biography [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 9. Bradley Cooper Comes Back to Georgetown [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 10. People: Taylor and Burton's Brangelina romance to be a film [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 11. Five Things You Need to Know About Bradley Cooper – Movie News, Bradley Cooper [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 12. Bradley Cooper : la coqueluche de Hollywood sur le plateau de TF1 [online]. . Dostupné online. (francouzsky)
 13. The Office of Alumni Relations [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 14. ADALIAN, Josef. OC' sees new slot amid Fox sked shakeup [online]. Variety, 2005-12-21, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 15. ADALIAN, Josef. Alphabet has Star quality [online]. Variety, 2005-12-21, [cit. 2013-01-16]. [ttp://www.variety.com/article/VR1117935067 Dostupné online.] (anglicky)
 16. BRANTLEY, Ben. It's Her! It's Her! And, Oh Yeah, There's a Play. The New York Times, 20. duben 2006. (anglicky)
 17. Paul Rudd and Bradley Cooper Round out Three Days of Rain Cast with Julia Roberts, Show Begins March 28 [online]. Broadway World.com, 2005-11-29, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 18. KENNEDY, Louise. The Understudy' combines comedy and Kafka in Williamstown [online]. The Boston Globe, 2008-07-28, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 19. Bradley, Renée Get Cozy in Barcelona [online]. People, 2009-08-12, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 20. The Hangover (2009) [online]. Internet Movie Database, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 21. Hollywood Fest Honors Julianne Moore [online]. Hollywood Film Festival, 2009-10-10, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 22. Valentine's Day (2010) [online]. Internet Movie Database, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 23. HARMSWORTH, Andrei. U2 and Matt Smith among winners at GQ Men of the Year awards [online]. Metro, 2011-09-06, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 24. Bradley Cooper Named Sexiest Man Alive [online]. Access Hollywood, 2011-11-16, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 25. CONNELLY, Brendon. David O. Russell to Direct The Silver Linings Playbook [online]. /Film, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 26. Anne Hathaway To Star In David O. Russell's The Silver Lining Playbook [online]. GeekTyrant, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 27. Bradley Cooper, Jennifer Lawrence Reteam for Serena. New York, January 30, 2012. Dostupné online [cit. 2012-01-31].
 28. Jorn Rossing Jensen. New Susanne Bier project revealed. Screen Daily, October 30, 2013. Dostupné online [cit. 2016-08-20].
 29. Sternbergh, Adam. Why Did This Movie Starring Jennifer Lawrence and Bradley Cooper Go Straight to VOD?. New York, March 11, 2015. Dostupné online [cit. 2016-08-20].
 30. Official: Bradley Cooper to Voice Rocket Raccoon in Marvel's Guardians of the Galaxy [online]. Marvel Studios, August 30, 2013. Dostupné online. Archivované 2014-02-28 z originálu.
 31. Bradley Cooper in The Elephant Man – what the critics said. The Guardian, June 1, 2015. Dostupné online [cit. 2016-08-20].
 32. Tony Awards Nominations Announced. The Hollywood Reporter, April 28, 2015. Dostupné online [cit. 2015-04-28].
 33. KIT, Borys. Clint Eastwood in Talks to Direct 'American Sniper'. The Hollywood Reporter, August 21, 2013. Dostupné online [cit. 2013-10-25].
 34. Here's The Intense Training Bradley Cooper Went Through To Gain 40 Pounds Of Muscle For 'American Sniper' [online]. January 23, 2015. Dostupné online. Archivované 2018-05-02 z originálu.
 35. Inside 'American Sniper': How Clint Eastwood Cast a Real Navy SEAL. The Hollywood Reporter, January 16, 2015. Dostupné online [cit. 2016-08-20].
 36. American Sniper [online]. . Dostupné online. Archivované 2016-10-11 z originálu.
 37. Film Review: 'American Sniper'. Variety, November 12, 2014. Dostupné online [cit. 2016-08-20].
 38. Bradley Cooper [online]. . Dostupné online. Archivované 2016-03-20 z originálu.
 39. Domestic grosses by MPAA rating [online]. . Dostupné online. Archivované 2016-08-20 z originálu.
 40. Bradley Cooper and Jennifer Esposito Marry [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 41. Jennifer Esposito, Bradley Cooper Split [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 42. Bradley Cooper on Renee Zellweger: "I Just Love Her" [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 43. Bradley Cooper & Renée Zellweger Split [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 44. Bradley Cooper, Zoe Saldana: Back Together? [online]. . Dostupné online. (anglicky)
 45. Bradley Cooper, Zoe Saldana Dating Again! [online]. . Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bradley Cooper na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).