Taron Egerton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Taron Egerton
Celé menoTaron Egerton
Narodenie 10. november 1989 (34 rokov)
Birkenhead, Cheshire, Anglicko
Povolanieherec, spevák
Roky pôsobenia2011 – súčasnosť

Taron Egerton (* 10. november 1989, Birkenhead, Cheshire, Anglicko) je waleský herec a spevák.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Egerton sa narodil 10. novembra 1989 v meste Birkenhead v grófstve Cheshire, v Anglicku. Jeho matka je z polovice anglického a waleského pôvodu a otec je anglického pôvodu, pochádzajúci z Liverpoolu. Má dve mladšie sestry - Mari a Rosie.

Egerton hovorí plynule anglicky aj walesky. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal dva roky a s matkou žil na waleskom ostrove Anglesey, kde chodil aj do základnej školy. Ako dvanásťročný sa presťahoval s matkou do mesta Aberystwyth.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Debutoval v roku 2013 v dvoch epizódach televízneho seriálu Lewis. V roku 2014 sa dostal do širšieho podvedomia vďaka filmu Kingsman: The Secret Service. Daboval hlavnú postavu v animovanom filme Sing, kde naspieval aj niekoľko piesní k filmu.

V roku 2018 si zahral po boku Jamieho Foxxa, Eve Hewson a Jamieho Dornana v dobrodružnom filme Robin Hood. O rok neskôr stvárnil Eltona Johna v životopisnom filme Rocketman. Za svoj herecký výkon získal ocenenie Zlatý glóbus a Satellite. V júni 2019 naspieval duet s Eltonom Johnom, „Your Song“.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Egerton žije v západnom Londýne. Podporuje práva LGBT komunity a je veľvyslancom asociácie MND. Časopisom British GO bol umiestnený medzi 50 najlepšie obliekaných mužov roku 2015 a 2016.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Taron Egerton na anglickej Wikipédii.