River Phoenix

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
River Phoenix
River Phoenix v roku 1989.
Celé menoRiver Jude Bottom
Narodenie 23. august 1970
Madras, Oregon, USA
Úmrtie31. október 1993 (23 rokov)
Hollywood, Kalifornia, USA
Povolanieherec
Roky pôsobenia1982 – 1993

River Jude Phoenix (* 23. august 1970, Madras, Oregon, USA – † 31. október 1993, Hollywood, Kalifornia) bol americký herec, hudobník a aktivista. Známy je z filmov Pri mne stoj! (1986), Čas zastaviť sa (1988), Indiana Jones a posledná krížová výprava (1990), Moje súkromné Idaho (1991) či Sliediči (1992).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Madras v štáte Oregon. Vyrastal v meste Micanopy na Floride, kde žil v chudobnej domácnosti. Rád hrával na gitaru, kde mu jeho sestra robila spevácky doprovod. Má štyroch súrodencov. Jeho babička z maminej strany sa narodila otcovi z obce Brehov v okrese Trebišov. Rodina bola židovského vierovyznania.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Detská agentka Iris Burton ho stretla spoločne s jeho súrodencami počas spievania v Westwoode v Los Angeles a bola tak očarená súrodencami, že čoskoro ich zastupovala súrodencov.

Časom začal River robiť reklamy pre Mitsubishi, Ocean Spray a Saks Fifth Avenue. Spoločne so svojou sestrou Rain boli okamžite obsadení do show Real Kids.

V roku 1980 sa ako herec prvýkrát objavil v televíznej show s názvom Fantasy, kde spieval so svojou sestrou Rain. V roku 1982 bol River obsadený do televízneho seriálu stanice CBS, Sedem neviest pre sedem bratov, v ktorej stvárnil najmladšieho brata Guthrieho McFaddena.

Po niekoľkých úlohách spolu so svojimi súrodencami sa stal obľúbeným detským hercom. V roku 1984 získal hlavnú úlohu vo filme Backwards: The Riddle of Dyslexia, kde stvárnil chlapca s dyslexiou. Tento film mu otvoril "brány" do sveta filmu a netrvalo dlho a objavil sa vo filme Explorers, a neskôr v dramatickom thrilleri Pri mne stoj!, ktorý hovorí príbeh dospievajúceho chlapca Chrisa Chambersa z Maine, ktorý sa v lete koncom 60. rokov s kamarátmi vyberie hľadať mŕtvolu v ďalekých lesoch. Film je podľa knižnej predlohy Stephena Kinga.

Vo filme Pobrežie moskytov si zahral syna Harrisona Forda a Helen Mirren. V roku 1988 si zahral vo filme Little Nikita spolu s hercom Sidney Poitierom. Nasledujúca dráma Čas zastaviť sa z roku 1988 mu vyniesla oscarovú nomináciu. V tej dobe mal len osemnásť rokov.

Režisér Steven Spielberg ho obsadil do dobrodružného dvojhodinového filmu Indiana Jones a posledná krížová výprava. Rivera každý považoval za skvelého herca so slušnou budúcnosťou. V roku 1991 spolupracoval s Keaneom Reevesom vo filme Moje súkromné Idaho, kde stvárnil chlapca, ktorý sa živí prostitúciou. Za film získal niekoľko ocenení, príklad Venezia IFF.

V roku 1993 si zahral po boku vtedy začínajúcej herečky Umy Thurman vo filme Aj na kovbojky občas doľahne smútok.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Phoenix mal vzťah s jeho hereckou kolegyňou, Marthou Plimpton. Aj napriek ich rozchodu spolu udržiavali blízke priateľstvo až do Phoenixovej náhlej smrti. V roku 1993 bola jeho priateľkou herečka Samantha Mathis, ktorá bola prítomná aj v ten moment ako Phoenix náhle zomrel.

Phoenix trpel závislosťou na alkohole a drogách, čo tajil, aby nemal poškodenú reputáciu.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Vo večerných hodinách dňa 30. októbra 1993 bol River Phoenix na vystúpení so svojimi blízkymi priateľmi v hollywoodskom nočnom klube Viper Room, kde vystupovali Red Hot Chilli Peppers, ktorý v tom čase čiastočne vlastnil herec Johnny Depp. Phoenix sa vrátil do Los Angeles začiatkom toho týždňa z Utahu, aby natočil zopár interiérových snímok, ktoré potreboval dokončiť v jeho poslednom projekte Dark Blood (film bol neskôr dokončený v roku 2012). Jeho mladšia sestra Rain a brat Joaquin boli tiež s ním.

Zomrel v skorých ranných hodinách 31. októbra 1993 na predávkovanie drogami, na chodníku pred nočným klubom. Keď jeho brat Joaquin volal tiesňovú linku, nebol schopný určiť, či Phoenix dýcha. Jeho sestra Rain mu podala resuscitáciu, dýchanie z úst do úst.

Keď sa táto smutná správa dostala do klubu Flea, (basgitarista zo skupiny RHCP) opustil pódium a vybehol von za Riverom. V tom čase prišli záchranári a zistili, že Phoenix nabral tmavo modrú farbu, ktorá vzniká pri zástave srdca. Podávali mu lieky v snahe oživiť ho. Neskôr bol prevezený do Cedars-Sinai Medical Center, všetky pokusy o jeho oživenie zlyhali. Do nemocnice ho sprevádzal jeho kamarát Flea. Bol vyhlásený za mŕtveho o 1:51 hod PST ráno 31. októbra 1993, vo veku 23 rokov.

Nasledujúci deň, pred klub na chodník fanúšikovia nosili kvety, obrázky a sviečky. Celý klub bol uzavretý kvôli úcte k Riverovi necelý týždeň. Johnny Depp pokračoval v zatváraní klubu každý rok 31. októbra až do jeho predaja v roku 2004.

Pitva z 15. novembra 1993 zistila, že príčinou smrti bola akútna intoxikácia viacerými drogami vrátane kokaínu a morfínu. Do jeho smrti bol River považovaný za zástancu zdravého štýlu, vegánstva a vyznávača holistickej medicíny, skutočnosť že zomrel práve predávkovaním drogami bola pre mnohých neuveriteľná.

Phoenix bol spopolnený a jeho popol bol rozsypaný na jeho rodinnom ranči v Micanopy na Floride. Krátko pred jeho kremáciou sa jeden reportér vlámal do domu smútku, kde naaranžoval mŕtve telo a urobil fotku, ktorú neskôr za 5 000 dolárov kúpil National Enquirer.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku River Phoenix na anglickej Wikipédii.