John Malkovich

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Gavin Malkovich
John Malkovich v roku 2009
Narodenie 9. december 1953 (70 rokov)
Christopher, Illinois, Spojené štáty americké
Roky pôsobenia1984 – súčasnosť
ManželkaGlenne Headly (1982 – 1988)
Nicoletta Peyran (1989 – súčasnosť)
Cena Emmy
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe v minisérii alebo filme
1986 – Smrť obchodného cestujúceho

John Malkovich, celým menom John Gavin Malkovich (* 9. december 1953, Christopher, Illinois, USA) je americký herec, producent a režisér. Za úlohy vo filmoch Miesta v srdci a V dráhe strely bol nominovaný na Oscara.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

John Malkovich sa narodil 9. decembra 1953 v rodine chorvátskeho otca Daniela a škótskej matky Joanne. Obaja rodičia boli publicisti a prispievali článkami do časopisov. Študoval ekológiu a maliarstvo, neskôr aj divadelníctvo na Illinois State University a Eastern Illinois University. V roku 1976 začal hrať v divadle Steppenwolf Theatre v Chicagu, ktoré založil jeho kamarát Gary Sinise. Práca na niekoľkých televíznych projektoch mu otvorila brány do sveta filmu.

V roku 1983 sa presťahoval do New Yorku. O rok neskôr na seba upútal výrazným debutom vo filme Miesta v srdci, za ktorý získal prvú nomináciu na Oscara. V tom istom roku sa zvýraznil ďalším významným filmom o vraždení Červených Khmérov v Kambodži Vražedné polia. Kritikov oslovil v broadwayskej adaptácii románu Arthura Millera Smrť obchodného cestujúceho. V roku 1985 bola hra opäť sfilmovaná (prvá filmová adaptácia je z roku 1951) tentokrát pre televíziu. Malkovich vytvoril postavu Biffa Lomana – syna Williho Lomana, ktorého stvárnil Dustin Hoffman. Tento herecký výkon mu vyniesol nielen prvú z troch nominácií na Zlatý glóbus, ale aj Cenu Emmy v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe v minisérii alebo filme. Upútal aj vo filmoch Ríša slnka (1987), The Glass Menagerie (1987) a v jednej z najznámejších postáv cynického vikomta Valmonta v snímke Nebezpečné známosti (1988). Exceloval po boku dvoch výrazných herečiek osemdesiatych rokov Glenn Close a Michelle Pfeiffer. Ďalšou významnou postavou v Malkovichovej tvorbe je stvárnenie Lennieho Smalla vo filme O myšiach a ľuďoch (1992) pod režisérskou taktovkou Garyho Sinisa. Spolupráca s Clintom Eastwoodom na snímke V dráhe strely (1993) mu vyniesla nominácie na Zlatý Glóbus a Oscara.

Veľmi populárna sa stala jeho mnohonásobná úloha v kaufmanovskej Koži Johna Malkovicha z roku 1999. V tejto psychologickej tragikomédii stvárnil sám seba takého, akého si predstavoval scenárista Charlie Kaufman. Hlavný hrdina bábkar John Cusack objaví tajnú chodbu, ktorá mu dovolí vstúpiť do hlavy Malkovicha. Slávny herec sa týmito pokusmi nabúrať mu vedomie stáva bezmocnou bábkou. Snímka metaforicky ilustruje život hollywoodskej hviezdy so všetkým, čo k tomu patrí od útokov fanúšikov, až po špekulácie médií.

John Malkovich má za sebou aj niekoľko režisérskych pokusov. Španielsko - americká kriminálna dráma The Dancer Upstairs (v češtine Tanečník seshora, 2002) hovorí príbeh o policajnom detektívovi Rejasovi. Rieši teroristický útok, za ktorým stoja členovia maoistickej guerillovej skupiny. Dej filmu paralelne ilustruje Rejasovu lásku k učiteľke baletu, ktorá vyučuje jeho dcéru[1]. Film bol v programe 44. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch, z ktorého si Malkovich odniesol cenu za mimoriadny umelecký prínos vo svetovej kinematografii. Karlove Vary poctil svojou návštevou.[2].

V roku 1998 založil producentskú spoločnosť Mr. Mudd, ktorá pomohla ku vzniku romantickému filmu Prízračný svet (2001), vyššie spomínanej kriminálky The Dancer Upstairs (2002), teenagerskej komédii Juno (2007) a taktiež na Oscara nominovanému dokumentu Which Way Home (2009).

V posledných rokoch sa Malkovich výrazne prejavil v tragikomédii Colour Me Kubrick: A True...ish Story (česky Říkejte mi Kubrick, 2005), kde stvárnil skutočnú postavu Angličana Alana Conwaya. Ten sa na pár týždňov na konci deväťdesiatych rokov vydával za slávneho režiséra Stanleyho Kubricka, aby mohol z ľudí vymámiť peniaze. Malkovich sa ako transvestita Conway prediera večierkami a zoznamuje sa s potencionálnymi klientmi, ktorých nahovorí na spoluprácu, či už vo filme, alebo v podnikaní. Keďže skutočný Kubrick nebol spoločensky veľmi známy, mnoho obetí nezapochybuje o jeho identite.

Hercova spolupráca s bratmi Coenovcami vyústila do čiernej komédie Po prečítaní spáľte z roku 2008. V nej Malkovich stvárnil manžela Tildy Swintonovej ako neurotického agenta CIA, ktorý holduje alkoholu, a ktorý chce po tom, čo dostane padáka, napísať vlastnú knihu spomienok. Ani netuší, že ho manželka podvádza s úradníkom Georgom Clooneym a plánuje rozvod. Okopíruje jeho memoáre na disketu, ktorej sa však zmocní bláznivá zamestnankyňa fitnes centra Frances McDormandová a jej jednoduchý kolega Brad Pitt. Tí sa rozhodnú informácie predať ruskej tajnej službe. Spustí sa reťazec absurdných situácií navzájom prepojených medzi všetky hlavné postavy.

John Malkovich hral vo viac než 70 filmoch.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

John Malkovich na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

Pokiaľ John Malkovich film len produkoval alebo režíroval, je o tom zmienka uvedená za rokom výroby. Ak v tom filme aj hral, je tam poznámka herec. Zoznam obsahuje aj krátkometrážne a dokumentárne filmy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Film Tanečník zhora http://www.csfd.cz/film/70937-tanecnik-seshora/
  2. SITA. Karlovarský festival vyvrcholil udeľovaním Krištáľových glóbusov. HNonline.sk, 12. 2009. Dostupné online.
  3. Nositelia Theatre World Award http://www.theatreworldawards.org/award.html
  4. Trivia J.Malkovicha http://www.imdb.com/name/nm0000518/bio#trivia

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku John Malkovich na anglickej Wikipédii.