Ben Gazzara

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ben Gazzara
Ben Gazzara
americký herec

Narodenie 28. august 1930
New York, USA
Úmrtie 3. február 2012 (81 rokov)
New York, USA

Ben Gazzara vlastným menom Biagio Anthony Gazzara (* 28. august, 1930, New York – † 3. február 2012, New York) bol americký herec.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine talianskych emigrantov Antonia Gazzaru a Angely Consumanovej a vyrastal v Lower East Side na Manhattane. Navštevoval Stuyvesant High School. Útechu od bezútešného prostredia mu poskytovalo spojenie s hereckou skupinou, ktorú začal navštevovať vo veľmi mladom veku. O mnoho rokov neskôr vyhlásil, že objavenie jeho lásky k herectvu ho zachránilo od kriminálneho života počas puberty. Napriek zrejmému talentu odišiel študovať elektrotechniku. Po dvoch rokoch zanechal štúdium a po krátkej prestávke navštívil herecké štúdio.

V 50. rokoch 20. storočia hral v rôznych predstaveniach na Broadwayi, no hlavne v hre Cat On A Hot Tin Roof (Mačka na horúcej plechovej streche) od Tennessee Williamsa, ktorý režíroval Elia Kazan. Filmovú rolu v tejto hre ale získal Paul Newman. Ako mladý herec sa však objavil v roku 1957 v inom filme – The Strange One.

Bol tri razy ženatý – jeho prvou manželkou bola Louise Ericksonová, s ktorou žil v rokoch 1951 – 1957, druhou americká herečka a tanečnica Janice Ruleová v rokoch 1961 – 1979 (mali dcéru Elizabeth) a od roku 1982 Elke Krivatová.

Herecká kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Mal dlhú a rôznorodú hereckú kariéru, ktorá sa striedala s obdobiami, kedy pôsobil tiež ako režisér (najmä v televízii). Medzi jeho najpopulárnejšie role patria filmy Anatomy of a Murder (1959), The Young Doctors (1961), A Rage to Live (1965), The Bridge at Remagen (1969), Capone (1975), Voyage of the Damned (1976) a High Velocity (1977). Hlavné úlohy hral taktiež v niekoľkých televíznych seriáloch, začínajúc v seriály Arrest and Trial (vysielanom v rokoch 1963 – 1964), a tiež v najúspešnejšom seriáli Run for Your Life, ktorý vysielala stanica NBC v rokoch 1965 – 1968.

Svoje najimpozantnejšie postavy však vytvoril pre priateľa Johna Cassavetesa v 70. rokoch 20. storočia. Prvý raz spolu pracovali na Cassavetesovom filme Husbands z roku 1970, kde sa objavil po boku Petra Falka a Cassavetesa. Spolupráca týchto dvoch mužov vyvrcholila vo filme The Killing of a Chinese Bookie, kde Gazzara získal hlavnú rolu, úlohu Cosma Vitelliho. O rok neskôr Gazzara hral hlavnú rolu v ďalšom filme pod Cassavetesovou režisérskou taktovkou, Opening Night, kde hral postavu divadelného režiséra Mannyho Victora, ktorý bojoval s psychicky nestálou hviezdou svojho divadla, ktorú hrala Cassavetesova manželka Gene Rowlandsová.

V 80. rokoch 20. storočia ho bolo možné vidieť vo viacerých rôznorodých filmoch, ako sú Saint Jack a They All Laughed (réžia Peter Bogdanovich), a kultovej klasike Road House. Hral tiež v kritikou uznávanom televíznom filme o problematike AIDS An Early Frost z roku 1985, v ktorom hlavnú rolu stvárnila Gene Rowlandsová.

V 90. rokoch 20. storočia hral v 38 filmoch, medzi ktorými bolo mnoho televíznych filmov. V hollywoodskych filmoch sa objavil ako nosný herec, ale pracoval s mnohými renomovanými režisérmi, ako sú bratia Coenovci (The Big Lebowski), Spike Lee (Summer of Sam) a John McTiernan (The Thomas Crown Affair).

Herectvu sa venoval i po svojej sedemdesiatke. V roku 2003 sa objavil vo filme Dogville, režírovanom dánskym enfant terrible Larsom von Trier, po boku austrálskej herečky Nicole Kidman.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]