Aids

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z AIDS)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti
Red Ribbon.svg
Červená stužka je symbolom solidarity k ľudom HIV-pozitívnym a k ľudom žijúcim s aidsom
Klasifikácia
MKCH-10B20 – B24: Choroby vyvolané vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV)
B20: Choroba vyvolaná vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) s následnými infekčnými a parazitárnymi chorobami
B21: Choroba vyvolaná vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) vyúsťujúca do zhubných nádorov
B22: Choroba vyvolaná vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) vyúsťujúca do iných špecifikovaných chorôb
B23: Choroba vyvolaná vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) vyúsťujúca do iných chorôb
B24: Nešpecifikovaná choroba vyvolaná vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV) (odkaz)

Star of life3.svg Pozri aj Medicínsky portál

Aids (pôvodne písané AIDS, z angl. Acquired Immune Deficiency Syndrome) alebo syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti je infekčná choroba ľudí vírusového pôvodu. V roku 2007 žilo na celom svete približne 33,2 milióna ľudí s touto chorobou a zabila asi 2,1 milióna ľudí, vrátane 330 000 detí.[1]

AIDS je charakteristický postupným oslabovaním imunitného systému, ktorého funkčnosť nakoniec poklesne natoľko, že sú mu nebezpečné aj také typy infekcií alebo zhubného bujnenia, ktoré sa u zdravého človeka vôbec nevyskytujú, napríklad kandidózy, Kaposiho sarkóm, zápal pľúc spôsobený Pneumocystis carinii.

Pôvodca[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodcom choroby sú dva kmene vírusu ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV, z angl. Human Immunodeficiency Virus), patriace k retrovírusom - HIV-1 a HIV-2. Pôvodne sa vírus HIV zaraďoval spolu s vírusmi HTLV-I a HTLV-II do skupiny takzvaných ľudských T-lymfotropných vírusov (HTLV, z angl. Human T-cell Lymphotropic Virus).

Prenos[upraviť | upraviť zdroj]

HIV sa prenáša pri styku telesných tekutín obsahujúcich vírusové častice darcu (krv, spermie) s otvoreným krvným obehom alebo lymfotropným tkanivom príjemcu. K prenosu preto najčastejšie dochádza nechráneným pohlavným stykom a používaním spoločných injekčných striekačiek. Dnes už vďaka testom skoro vôbec nedochádza k infekcii transfúziou krvi (kvôli diagnostike založenej na prítomnosti protilátok však transfúzia potencionálne môže spôsobiť prenos AIDS aj v súčasnosti, pozri kapitolu diagnóza).

K prenosu vírusov HIV nedochádza bežným fyzickým kontaktom s infikovanou osobou, nemôže ho prenášať hmyz (napríklad komáre).

Ochrana – prevencia[upraviť | upraviť zdroj]

Najvhodnejšia ochrana proti šíreniu HIV je vernosť partnerov, teda vyhýbanie sa náhodným pohlavným stykom, a hlavne pohlavnému styku za peniaze alebo drogy. Vhodnou pomôckou proti šíreniu HIV a tiež proti nechcenému tehotenstvu je pánsky prezervatív. Ženské hormonálne antikoncepčné prostriedky chránia pred nechceným tehotenstvom, ale nechránia pred nakazením HIV. Proti nakazeniu prostredníctvom krvi je najdôležitejšie nepoužívať veci súvisiace s krvou, ktoré už použil niekto iný. Nebezpečenstvo sa môže objaviť aj pri pridávaní piercingu a podobne.


Diagnóza[upraviť | upraviť zdroj]

Prítomnosť vírusu HIV v organizme je možné diagnostikovať pomocou krvných testov (napr.: Western blot, ELISA). Najčastejšie sa zisťuje prítomnosť protilátok proti vírusu HIV v krvi. Pozitívny výsledok testu znamená, že organizmus proti vírusu vyrába protilátky a bol ním infikovaný. Protilátky sa však v dostatočnom množstve vytvoria až určitú dobu po nákaze. Počas tejto doby, tzv. imunologického okna dlhého tri týždne až šesť mesiacov, najčastejšie však 2 – 3 mesiace, nie je možné uvedeným spôsobom prítomnosť vírusu v tele zistiť.

Typy AIDS[upraviť | upraviť zdroj]

Sú známe dva hlavné typy vírusov, označené HIV-1 a HIV-2. Genetická výbava týchto dvoch typov je približne v 60 percentách zhodná. Celosvetovo je najbežnejší HIV-1, HIV-2 je častejší najmä v západnej Afrike. Obidva typy pôsobia podobne, ale HIV-2 spôsobuje formu AIDS s oveľa pomalšou progresiou, než u formy spôsobenej HIV-1. V rámci každého typu existuje niekoľko podtypov, ktoré sú len málo odlišnými genetickými variáciami vírusu. To je výsledok vysokej rýchlosti, s ktorou genetická výbava HIV mutuje. K najväčšiemu množstvu obmien dochádza v géne kódujúcom proteín gp120 a tieto mutácie môžu meniť štruktúru proteínu. Vďaka nepretržitým zmenám v štruktúre hlavného povrchového proteínu môže vírus zabrániť rozoznaniu imunitným systémom.

Deň boja proti HIV/AIDS[upraviť | upraviť zdroj]

1. december je známy ako deň boja proti HIV/AIDS. Počas tohto dňa sa väčšinou rozdávajú symbolické červené stužky, a tiež sa organizuje tzv. Sviečkový pochod. Organizátorom tejto akcie na Slovensku je Slovenský Červený kríž.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. UNAIDS, WHO (december 2007) Epidémia AIDS v roku 2007. Pridané: 1. 6. 2008

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Aids