Náhodný turista

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Náhodný turista

Hlavný predstaviteľ William Hurt
Základné informácie
Originálny názov The Accidental Tourist
Žáner dráma
Dĺžka 121 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 1988
Dátum uvedenia USA 23. december 1988
Zárobok 32 632 093 $[1]
Ocenenia Oscar za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Filmový štáb
Réžia Lawrence Kasdan
Scenár Frank Galati, Lawrence Kasdan
Produkcia Michael Grillo, Lawrence Kasdan, Charles Okun
Hudba John Williams
Kamera John Bailey
Strih Carol Littleton
Obsadenie
Obsadenie William Hurt
Kathleen Turner
Geena Davisová
Bill Pullman
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Pozri aj Filmový portál
Postava Muriel vyniesla Geene Davisovej Oscara

Náhodný turista (angl. The Accidental Tourist) je romantická dráma režiséra Lawrenca Kasdana z roku 1988 s Williamom Hurtom v hlavnej úlohe. Snímka bola natočená na motívy rovnomenného románu spisovateľky Anne Tyler. Film sa stal jedným z najúspešnejších v roku 1988 a bol nominovaný na Oscara v štyroch kategóriách, vrátane najlepšieho filmu. Cenu nakoniec získala Geena Davisová v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Samotársky Macon Leary (William Hurt) žije v Baltimore, v štáte Maryland, a živí sa ako spisovateľ cestovných sprievodcov. Jeho diela sú určené hlavne cestujúcim, ktorí trávia veľa času na služobných cestách a cítia sa tam nepohodlne. So svojou ženou Sarah (Kathleen Turner) sa už rok snažia vyrovnať s tragickou smrťou ich syna. Raz večer po Maconovom návrate zo služobnej cesty sa rozhodne Sarah oznámiť mu, že sa chce rozviesť a presťahovať.

Keď Macon jedného dňa odnesie svojho psa Edwarda do útulku, pretože sa o neho nemá kto postarať v čase jeho neprítomnosti, zoznámi sa tam s excentrickou cvičiteľkou psov Muriel (Geena Davisová). Ta mu ponúka pomoc a svoje služby. Macon to zo začiatku odmieta. V suteréne svojho domu sa mu však stane nehoda a zlomí si nohu. Keďže je odkázaný na cudziu pomoc, odsťahuje sa na čas k svojim trom nekonvenčným súrodencom Rose (Amy Wright), Porterovi (David Ogden Stiers) a Charlesovi (Ed Begley Jr.). Večeri trávia podivnými spoločenskými hrami a ignorovaním akýchkoľvek telefonátov a návštev. Jedného dňa sa pri dverách objaví Maconov vydavateľ Julian (Bill Pullman) a Rose sa zapáči.

Macon sa po týždňoch váhania a nezvládania psa rozhodne prijať pomoc od Muriel, ktorá začne Edwarda cvičiť. Vytvára sa medzi nimi nové puto. Macon sa na pokraji ich vzťahu bráni zoznámeniu sa s Alexom (Robert Hy Gorman), synom Muriel, nakoniec šarmu oboch podľahne. Macon trávi v ošuntelom byte čím viac času s novou partnerkou a s Alexom chodí nakupovať a na výlety. Vzťah sa rozvíja aj medzi Rose a Julianom, ktorý sa rozhodnú zobrať. Ako družička má ísť Sarah, bývalá švagrová nevesty. Po ročnom odlúčení Sarah zisťuje, že by sa rada vrátila k Maconovi. On sa nedokáže rozhodnúť, nakoniec ale opustí Muriel a vráti sa do svojho veľkého domu.

Pri jednej ceste do Paríža sa v lietadle objaví Muriel. Nielenže cestuje rovnakým letom, ale v Paríži sa ubytuje aj v rovnakom hoteli ako Macon. Snaží sa ho pozvať na večeru, ale on to odmieta. Raz v noci opäť doplatí na nešikovnosť a po bolestiach chrbtice sa nemôže hýbať. Sarah preto priletí zo Štátov, aby sa mohla o neho postarať. Pár dní mu dáva medikamenty, ale raz popoludní sa napätá atmosféra uvoľní v hádke. Sarah totiž zistila, že Muriel nocuje v rovnakom hoteli a začne obviňovať Macona. Ten si uvedomí, že už s ňou žiť nechce a rozhodne sa pre spoločný život s Muriel a jej synom. Film končí scénkou, v ktorej Macon ide v taxíku na letisko, keď v tom zahliadne Muriel. Požiada taxikára, aby zastavil.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Oscar[upraviť | upraviť zdroj]

Zlatý glóbus[upraviť | upraviť zdroj]

BAFTA[upraviť | upraviť zdroj]

  • Najlepší adaptovaný scenár – Frank Galati, Lawrence Kasdan (nominácia)

Poznámka[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže film nemá slovenský distribučný názov, ide o prevzatý preklad z češtiny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Box office / business for The Accidental Tourist http://www.imdb.com/title/tt0094606/business; Pridané: 28. 5. 2011

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Náhodný turista na českej Wikipédii.