Jennifer Lawrenceová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jennifer Lawrenceová
Jennifer Lawrence TIFF 6, 2012.jpg
Jennifer Lawrenceová na Toronto Film Festival 2012
Celé meno Jennifer Shrader Lawrenceová
Narodenie 15. august 1990 (25 rokov)
Louisville, Kentucky, USA
Povolanie herečka
Roky pôsobenia 2006 – súč.
Cena Akadémie
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe
2012 – Terapia láskou
Zlatý glóbus
Najlepší ženský herecký výkon (komédia/muzikál)
2012 – Terapia láskou

Jennifer Shrader Lawrenceová (angl. Jennifer Shrader Lawrence; * 15. august 1990, Louisville, Kentucky, USA) je americká herečka.

Jej prvou väčšou úlohou bola jedna z hlavných postáv televízneho seriálu The Bill Engvall Show (2007 – 2009). Neskôr sa objavila v nezávislých filmoch Spálené životy (2008) a Do morku kosti (2010) pričom za druhý z nich bola nominovaná na viaceré filmové ocenenia vrátane Oscara, či Zlatého glóbusu za najlepší ženský herecký výkon. V dvadsiatich rokoch sa tak stala druhou najmladšou herečkou nominovanou na Oscara v tejto kategórii. V roku 2011 účinkovala v akčnom sci-fi filme X-Men: Prvá trieda. Nasledujúci rok si získala uznanie filmových kritikov za svoj výkon vo filme Hry o život, ktorý je adaptáciou bestselleru rovnakého mena.[1] Za film Terapia láskou (2012) získala Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon a rad ďalších ocenení a nominácii. Časopis Rolling Stone ju označil ako „najtalentovanejšiu mladú herečku Ameriky“.[2]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa a vyrástla v Louisville v štáte Kentucky. Má dvoch starších bratov, Bena a Blaina. Matka Karen prevádzkuje detský tábor a otec Gary v minulosti vlastnil stavebnú firmu Lawrence & Associates.[3][4][5]

Hrávala v miestnom divadle[6] a v štrnástich sa rozhodla venovať hereckej kariére. Presvedčila rodičov, aby ju vzali do New Yorku a pomohli jej nájsť agenta, ktorý by ju zastupoval. Kým uspela v Hollywoode, študovala na strednej škole Kammerer Middle School ktorú dokončila s dvojročným predstihom.[7] Okrem herectva počas dospievania pracovala ako zdravotná sestra na letných táboroch svojej matky.[8]

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Nikdy neabsolvovala žiadne dramatické krúžky ani kurzy herectva.[3] Jej prvou úlohou bola postava Lauren Pearsonovej v televíznom seriáli The Bill Engvall Show (2007 – 2009), kde stvárnila dcéru rodinného poradcu Billa Engvalla. Za svoj výkon bola odmenená cenou Young Artist Award v kategórii Outstanding Young Performer in a TV Series. Ako hosť sa objavila v niekoľkých ďalších seriáloch, medzi ktoré patria Odložené prípady, Médium, Monk.[9] V roku 2008 získala malú rolu vo filme Garden Party režiséra Jasona Freelanda. V tom istom roku sa objavila v režisérskom debute Guillerma Arriaga s názvom Spálené životy, kde hrala po boku Charlize Theron a Kim Basinger. Za svoj výkon získala na Benátskom filmovom festivale cenu Marcella Mastroianniho v kategórii Najlepší nový mladý herec/herečka.[10] Ešte v roku 2008 stvárnila jednu z hlavných postav, mladú zneužívanú Agnes, v rodinnej dráme The Poker House.[11] Za túto úlohu bola na losangeleskom filmovom festivale odmenená cenou za mimoriadny herecký výkon.

Od roku 2010[upraviť | upraviť zdroj]

Na 83. ročníku udeľovanie Oscarov v roku 2011

Za prielom v jej hereckej kariére označil časopis BlackBook film Do morku kosti (2010) režisérky Debry Granik, ktorý zvíťazil na Sundance Film Festival.[12] V ňom stvárnila postavu sedemnásťročnej Ree Dolly žijúcej v pohorí Ozark, ktorá sa stará o duševne chorú matku a mladších súrodencov. Tá zistí, že jej otec založil rodinný dom a pozemky pre súdnu kauciu a následne zmizol, kvôli čomu hrozí celej rodine vysťahovanie.[13] Za svoj herecký výkon si vyslúžila vysoké uznanie filmových kritikov. David Denby z denníku The New Yorker uviedol, že „film by bol nepredstaviteľný s kýmkoľvek menej charizmatickým, hrajúcim Ree“[14] a Peter Travers z časopisu Rolling Stone poznamenal: „jej výkon je viac než hranie, je to sťahujúca sa búrka. Jej oči sú odrazom toho, čo rve Ree srdce“.[15] Bola taktiež nominovaná na viac než dve desiatky filmových ocenení, okrem iných na Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon či Academy Awards v tej istej kategórii, čím sa v dvadsiatich rokoch stala historicky druhou najmladšou herečkou nominovanou na túto prestížnu cenu.[16] Obdržala viac než desať cien na filmových festivaloch i od filmových kritikov.

V roku 2009 hrala v temnej komédii Pán Bobor s Jodie Foster a Melom Gibsonom, film však mal premiéru až v roku 2011. V tom istom roku sa objavila v nezávislom filme Like Crazy[17] a akčnom sci-fi X-Men: Prvá trieda režiséra Matthewa Vaughna, v ktorom stvárnila zápornú postavu Mystique.[18] Tú by mala stvárniť i v pripravovanom filme X-Men: Days of Future Past, ktorý má ísť do kín v roku 2014.[19]

V roku 2012 hrala v trileri Dom na konci ulice režiséra Marka Tonderaie[20] a pôvodne sa mala objaviť i vo filme Divosi režiséra Olivera Stonea, ale pre nabitý program musela odmietnuť. V tomto roku hrala ešte v dvoch filmoch za ktoré bola oceňovaná kritikou i divákmi

Na 70. ročníku udeľovania Zlatých glóbusov v januári 2013

Prvý z nich bol film Hry o život natočený na motívy rovnomenného románu Suzanne Collinsovej. Rola hlavej hrdinky Katniss Everdeen jej bola ponúknutá už v marci 2011, tri dni to však rozvažovala, lebo bola zo začiatku zastrašená rozsahom filmu a prípadným dopadom svojho angažmánu.[21] Kvôli filmu absolvovala rozsiahly tréning, ktorý zahŕňal kaskadérstvo, lukostreľbu, lezenie po skalách a po stromoch, bojové techniky, beh, parkour, pilates a jogu.[22][23] Film mal premiéru v marci 2012 a stal sa z neho kasový úspech.[24] Prelomovým bol aj fakt, že išlo o úspešný film v čele s hrdinkou.[25] Časopis Forbes uviedol, že: „Nikto, kto videl Hungar Games nemôže spochybniť schopnosť Jennifer Lawrence zahať akčnú hrdinku.“.[26] Film mal mimoriadny ohlas medzi divákmi, tak i medzi filmovými kritikmi. Todd McCarthy z denníku The Hollywood Reporter o herečke vyhlásil, že stelesňuje Katniss „presne, ako si ju človek predstavuje v románe“ a je „ideálnou filmovou herečkou“,[27] Kenneth Turan z Los Angeles Times napísal, že je „najlepšou možnou predstaviteľkou Katniss a kľúčovým faktorom vďaka ktorému je film Hunger Games spletitou obľúbenou zábavou so silným príbehom, ktorý vťahuje našu pozornosť“.[28] Filmový kritik Roger Ebert z Chicago Sun-Times tiež súhlasil, že je herečka „vo svojej ústrednej úlohe silná a presvedčivá“.[29] Za svoj herecký výkon získala viac než desiatku filmových ocenení a päť ďalších nominácii. V septembri 2012 začala pracovať na filmovej adaptácii druhého románu z knižnej trilógie Hunger Games s názvom The Hunger Games: Catching Fire, ktorý by mal mať premiéru v novembri 2013.[30]

Druhým bola romantická komédia Terapia láskou (Silver Linings Playbook), natočená na motívy rovnomenného románu Matthewa Quicka, v ktorej hrala po boku Bradleyho Coopera a Roberta De Nira. Za herecký výkon získala uznanie divákovi i kritikov. Peter Travers z časopisu Rolling Stone o nej napísal: „Je svojim spôsobom zázrak. Je drzá, oplzlá, smiešna, sprostá, nedbalá, sexy, plná života a zraniteľná. Niekedy v jednej scéne, dokonca v tú istú chvíľu. Žiadny zoznam nominovaných na Oscara pre najlepšiu herečku by nebol kompletný, keby nebola na jeho čele.“[31] Za výkon v tomto filme získala vôbec prvý raz ocenenie Zlatý glóbus v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v komédii alebo muzikáli a Academy Award v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Obdržala i rad ďalších cien a nominácii.

V októbri 2012 bolo oznámené, že sa stane novou tvárou parfému Dior.[32] Bola tiež zaradená na prvé miesto v rebríčku „Top 99 najžiadanejších žien“ pre rok 2013, zostavenom pánskym portálom AskMen.[33]

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Prvých niekoľko rokov svojej hereckej kariéry žila v New Yorku, teraz však žije v Santa Monica.[3]

„Nechcete, aby bol váš vzťah prepieraný v tlači, ale v rovnakú chvíľu, a to je len teória, čím viac sa snažíte uchovať tajomstvo, tím viac sa média snažia ho odhaliť.“[34]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. GETTELL, Oliver. Hunger Games': Jennifer Lawrence reaps praise from critics [online]. Los Angeles Times, 23.03.2012, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 2. GETTELL, Josh. How the 'Hunger Games' star became the coolest chick in Hollywood [online]. Rolling Stone, 2012-03-28, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 3. a b c SCHNELLER, Johanna. Interview with Winter's Bone star Jennifer Lawrence [online]. Toronto, Ontario : The Globe and Mail, 11.06.2010, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 4. MOSS, Josh. Too young for methods: Louisville's Academy Award-nominated actress Jennifer Lawrence [online]. Louisville Magazine, 12.2010, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 5. LORD, Joseph. Louisville's Jennifer Lawrence waits for magical Oscar nomination [online]. Louisville Courier-Journal, 23.01.2011, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 6. LORD, Joseph. Jennifer Lawrence: Bigger Things [online]. Louisville Courier-Journal, 14.10.2009, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 7. LORD, Joseph. Jennifer Lawrence [online]. AskMen, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 8. JOHNSON, Reed. Jennifer Lawrence, playing to strength [online]. Los Angeles Times, 11.11.2010, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)
 9. STERN, Marlow. Jennifer Lawrence is the breakout star of Winter's Bone! [online]. Manhattan Movie Magazin, 2010-06-12, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 10. Lawrence holds Marcello Mastroianni Award at Venice [online]. Sina, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 11. ROBERTS, Sheila. Interview: Jennifer Lawrence and Director Lori Petty on The Poker House [online]. Collider.com, 2009-07-17, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 12. MEDINA, Jeremy. Jennifer Lawrence dishes on 'Winter's Bone' and stripping for 'Esquire' [online]. BlackBook, 2010-06-28, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 13. KIT, Borys. Two join 'House at the End of the Street' [online]. The Hollywood Reporter, 2010-10-14, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 14. DENBY, David. Current Cinema: Thrills and Chills [online]. The New Yorker, 2010-07-05, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 15. TRAVERS, Peter. Winter's Bone Review [online]. Rolling Stone, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 16. Oscar Nominations List 2011 [online]. MTV, 2010-01-25, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 17. ZEITCHIK, Steven. Sundance 2011: 'Like Crazy' is bought, and will be released by, Paramount Pictures [online]. Los Angeles Times, 2011-01-23, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 18. WELLS, Jeffrey. Lawrence on the Line [online]. Hollywood elsewhere, 2010-10-24, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 19. VARY, Adam B. Ian McKellan, Patrick Stewart returning for 'X-Men: Days of Future Past' [online]. Entertainment Weekly, 2012-11-27, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 20. Max Thieriot and Jennifer Lawrence Move into the House at the End of the Street [online]. Dread Central, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 21. GALLOWAY, Steven. Jennifer Lawrence: A Brand-New Superstar [online]. The Hollywood Reporter, 2012-02-01, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 22. Hunger Games Training Fun [online]. Digital Spy, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 23. LISTFIELD, Emily. Jennifer Lawrence on How the Kardashians Are Like 'The Hunger Games' [online]. Parade.com, 2012-03-14, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 24. Weekend Report: 'The Hunger Games' Devours $152.5 Million [online]. Box Office mojo, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 25. Hungering for a female hero: 'Hunger Games' may break new ground [online]. Detroit News, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 26. 'The Hunger Games': Some Good Signs for Women in Hollywood [online]. Forbes, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 27. MCCARTHY, Todd. The Hunger Games: Film Review [online]. The Hollywood Reporter, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 28. TURAN, Kenneth. Hunger Games Review [online]. Los Angeles Times, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 29. EBERT, Roger. The Hunger Games [online]. Chicago Sun-Time, 2012-03-20, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 30. First Look at The Hunger Games: Catching Fire starring Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, and Sam Claflin [online]. Collider.com, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 31. TRAVERS, Peter. Silver Linings Playbook Review [online]. Rolling Stone, 2012-11-15, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 32. COWLES, Charlotte. Jennifer Lawrence Lands Dior Campaign [online]. New York Magazine, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 33. #1 Jennifer Lawrence [online]. AskMen, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (anglicky)
 34. LAWRENCE, Will. Jennifer Lawrence, interview [online]. Telegraph, 21.11.2012, [cit. 2013-01-16]. Dostupné online. (angličtina)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jennifer Lawrence na českej Wikipédii.