Roger Ebert

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Roger Ebert
americký filmový kritik
americký filmový kritik
Narodenie 18. jún 1942
Urbana, Illinois, USA
Úmrtie 4. apríl 2013 (70 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Národnosť americká
Alma mater University of Illinois
Profesia filmový kritik, scenárista, novinár
Aktívne roky 1967–2013
Podpis Roger Ebert, podpis
Odkazy
Webstránka www.rogerebert.com
Commons Spolupracuj na Commons Roger Ebert

Roger Joseph Ebert (* 18. jún 1942, Urbana, Illinois, USA – † 4. apríl 2013, Chicago) bol americký filmový kritik a držiteľ prvej Pulitzerovej ceny za filmovú kritiku z roku 1975.[1] Písal pre noviny Chicago Sun-Times a bol považovaný za najvplyvnejšieho filmového kritika USA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastal ako syn Waltera H. Eberta a Annabel Ebertovej v Urbana v Illinois. Jeho predkovia z otcovej strany boli prisťahovalci z Nemecka, z matkinej strany pochádzali z Holandska a Írska. Ako študent na Urbana High School sa začal zaujímať o žurnalistiku a napísal prvý športový článok pre The News-Gazette v Champaign, Illinois. Začal svoju kariéru s článkami pre sci-fi magazín a bol spoluvydavateľom školských novín na svojej strednej škole. V simulácii rozhlasového vysielania získal v roku 1958 cenu Illinois High School Association State Speech Championship. Okrem University of Illinois študoval krátko na univerzite v Chicagu a na univerzite v Kapskom meste. Svoju dizertačnú prácu nedokončil.

Od polovice 60. rokov písal filmové recenzie. V období 1982 až 1999 moderoval spolu s Genom Siskelom z Chicago Tribune televízny program Siskel & Ebert, v ktorom obaja kritici hodnotili spoločne filmy. Siskel zomrel v roku 1999. Jeho nástupcom sa v septembri 1999 stal Richard Roeper z Chicago Sun-Times. Tento program bol nazývaný Ebert & Roeper a bežal až do augusta 2008.

Bol priateľom Russa Meyera a napísal scenár k filmu Beyond the Valley of the Dolls (1970), Up! (1976) – pod pseudonymom Reinhold Timme a Beneath the Valley of the Ultra-Vixens (1979) pod pseudonymom R. Hyde. Každý rok Ebert vydal filmové recenzie z predchádzajúceho roku knižne. Publikoval tiež klišé filmu a jednu knihu s najlepšími a najhoršími filmami z minulosti. Inicioval tiež každoročný Overlooked Film Festival v Champaign.

Od 18. júla 1992 bol ženatý s právničkou Charlie "Chaz" Hammel-Smithovou. Na začiatku roku 2002 bol u neho diagnostikovaný karcinóm štítnej žľazy. Dňa 23. júna 2005 sa stal prvým filmovým kritikom vôbec s vlastnou hviezdou na Hollywood Walk of Fame.[2] Roger Ebert zomrel 4. apríla 2013 vo veku 70 rokov na následky rakoviny.[3]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem siedmich nominácií na Emmy v kategórii Outstanding Informational Series získal tieto ocenenia:

  • 1975: Pulitzerova cena za filmovú kritiku roka 1974
  • 2001: Video Premiere Award za najlepší audiokomentár k Citizen Kane (1941)
  • 2003: Special Achievement Award, American Society of Cinematographers
  • 2004: Lifetime Achievement Award, Savannah Film and Video Festival
  • 2005: CINE Lifetime Achievement Award

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Roger Ebert na nemeckej Wikipédii.