Hry o život (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hry o život

Základné informácie
Originálny názov The Hunger Games
Žáner Sci-fi
Dĺžka 142 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2012
Rozpočet 78 000 000 $
Zárobok 694 247 768 $ (2013)
Filmový štáb
Réžia Gary Ross
Scenár Gary Ross

Suzanne Collinsová
Billy Ray

Produkcia Lions Gate Entertainment
Hudba James Newton Howard
Kamera Tom Stern
Herecké obsadenie

Hry o život (ang. The Hunger Games) je americký dobrodružný film natočený v roku 2012 podľa rovnomennej knihy od spisovateľky Suzanne Colinsovej Hry o život. K roku 2013 celosvetovo zarobil viac ako 691 miliónov dolárov a stal sa najzárobkovejším filmom štúdia Lionsgate. Hlavnú postavu Katniss stvárnila Jennifer Lawrenceová, ďalšími obsadenými hercami boli aj Liam Hemsworth a Josh Hutcherson.

Príbeh sa odohráva v post-apokalyptickej budúcnosti v zemi Panem, kde vyžrebovaní chlapci a dievčatá vo veku od 12 do 18 rokov musia bojovať v Hrách o život (Hunger Games), každoročnej udalosti, ktorá je v živom prenose premietaná do všetkých krajov a v ktorej tí "vyvolení" musia bojovať na život a na smrť, dokiaľ neostane iba jeden víťaz. Hry sa každoročne konajú v hlavnom meste Panemu, v Kapitole.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

V troskách bývalej Severnej Ameriky sa rozkladá zem Panem s nablýskaným hlavným mestom Kapitolom a dvanástimi krajmi. Hlavné postavy Katniss a Peeta žijú v dvanástom a Kapitol im vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnosť si udržuje usporiadúvaním Hier o život – zvrátenou televíznou reality show, v ktorej každoročne jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja nedobrovoľne bojujú o život. Šestnásťročná Katniss chce zachrániť svoju sestru, ktorá bola vyžrebovaná a prihlási sa namiesto nej. Do hier je vyžrebovaný aj Peeta Mellark, pekárov syn, ktorý kedysi zachránil Katnissinu rodinu pred hladom. Za ich mentora je zvolený Haymitch z dvanásteho kraja, bývalý víťaz hier, z ktorého sa však časom stal alkoholik.

Katniss a Peeta sa dostávajú do Kapitolu, kde sa stretávajú so svojimi protivníkmi. Pred tím, kým vstúpia do arény a reality show začne, sú účastníci hier verejne predstavení publiku. V priamom prenose sa tu Peeta prizná k dlhoročnej, neopätovanej láske ku Katniss. Katniss je presvedčená, že Peeta sa tak snaží získať priazeň u publika, ktorá môže byť pre prežitie rozhodujúca, pretože publikum môže svojim favoritom posielať dary.

Katniss v aréne prežíva vďaka umeniu lovu, lukostreľbe a orientácii v teréne. Počet protihráčov sa stále znižuje, Katniss a Peeta ale zostávajú nažive. Vďaka zamilovanému obrazu Katniss a Peetu sa menia pravidlá a uprostred hry je oznámené, že víťazom môže byť aj pár z rovnakého kraja. Katniss sa vydá hľadať Peetu, spoločne čelia nástrahám svojich protivníkov i tvorcov reality show. Katniss a Peeta využijú toho, že pôsobia ako zamilovaný pár, aby získali väčšiu popularitu a tým aj priazeň sponzorov.

Konca reality show sa skutočne obidvaja dočkajú. Kapitol však chce opäť meniť pravidlá, a snaží sa Katniss a Peetu prinútit, aby vo veľkom finále bojovali proti sebe navzájom, lebo víťaz môže byť len jeden. Obidvaja následne pohrozia samovraždou v nádeji, že Kapitol bude mať predsa len radšej dvoch víťazov ako žiadneho, a táto lesť im skutočne vyjde. Katniss a Peeta sú vyhlásení za víťazov 74. ročníka Hier o život.

Haymitch varuje Katniss, že si jej zobrazením vzdoru vytvorila mocných nepriateľov. Prezident Snow sa pozerá na záznamy o triumfálnom návrate víťazov domom a zvažuje situáciu.

Vyvolení[upraviť | upraviť zdroj]

Obvod Meno Informácie
1 Glimmer Zabila ju Katniss, keď pustila na Zem roj smrteľných ôs.
Marvel Zabil Rue, začo ho Katniss zastrelila.
2 Clove Chcela zabiť Katniss, ale Thresh ju za Rue (ako pomstu) zavraždil.
Cato Cato zabil najviac vyvolených a bol aj jeden z posledných nažive. Zabila ho Katniss.
3

Nepomenovaný chlapec a nepomenované dievča

Dievča bolo zavraždené v prvý deň. Chlapca zabil Cato, keď sa nahneval.
4 Nepomenovaný chlapec a Iskra Chlapec zomrie v prvý deň. Iskra zomrie v 5. deň, keď Katniss nechala padnúť roj smrteľných os – stopárok.
5 Líščia tvár (Prezývka) Líščia tvár bola rafinovaná a inteligentná a vďaka tomu patrila k vyvolením, ktorí ešte na konci boli nažive, zomrela keď zjedla otrávené bobule.
nepomenovaný Zomrie v prvý deň.
6 Nepomenovaný chlapec a nepomenované dievča Obaja zomrú v prvý deň.
7 Nepomenovaný chlapec a nepomenované dievča Obaja zomrú v prvý deň.
8 Nepomenovaný chlapec a nepomenované dievča Chlapec zomrie v prvý deň. Dievča si robilo v lese oheň, a vyvolení z prvého obvodu a z 2. si to všimli a zabili ju.
9 Nepomenovaný chlapec a nepomenované dievča Chlapec zomrel v prvý deň, keď mu Clove do chrbta hodila nôž. Dievča tiež zomrelo v 1. deň.
10 Nepomenovaný chlapec a nepomenované dievča Dievča zomrelo v prvý deň. Chlapca zabil Cato.
11 Rue Rue je dievča, zúčastňujúca sa hier za jedenásty obvod. Bojuje po boku Katniss, kým nie je zabitá. Má dvanásť rokov, tmavé vlasy a zlatisto hnedé oči. Veľmi sa podobá Katnissinej mladšej sestre Prim, čo bolo logicky dôvodom, prečo sa Katniss rozhodla vytvoriť spojenectvo práve s ňou. Zabil ju Marvel.
Thresh Thresha na konci zabil Cato.
12 Katniss Obaja na konci vyhrajú.
Peeta

Pokračovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 8. augusta 2011, stále v priebehu natáčania filmu, štúdio Lionsgate oznámilo, že filmová adaptácia druhej knihy z trilógie Hry o život, s názvom Hry o život: Skúška ohňom, bude v kinách od 22. novembra 2013. V novembri 2011 Lionsgate začalo rokovať so scenáristom Simonom Beaufoyom aby prispôsobil novelu pre film, pretože Ross a Collinsová od druhej časti odstúpili kvôli vyťaženiu. Výroba filmu začala v lete 2012 a Garyho Rossa na režisérskej stoličke vystriedal Francis Lawrence. Dňa 6. mája 2012 bolo vyhlásené, že Michael Arndt bude prepisovať scenár pre Skúšku ohňom. Arndt bol oficiálne ohlásený ako nový scenárista dňa 24. mája 2012.

V júli 2012 boli ohlásené dátumy vydania pre dva filmy, ktoré sú založené na poslednej knihe Drozdajka. Prvá časť s názvom Hry o život: Drozdajka 1, mala premiéru 21. novembra 2014 a Hry o život: Drozdajka 2, dňa 20. novembra 2015.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hunger Games (film) na českej Wikipédii.