Lenny Kravitz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lenny Kravitz
Lenny Kravitz v roku 2013
Lenny Kravitz v roku 2013
Základné informácie
Rodné meno Leonard Albert Kravitz
Umelecké mená Lenny,
Romeo Blue (začiatky)
Narodenie 26. máj 1964 (59 rokov)
Manhattan, New York, USA
Pôsobenie textár, spevák-skladateľ, hudobník, hudobný producent, aranžér, herec, interiérový dizajnér, módny návrhár
Žáner rock, funk rock, hard rock, neo-psychedelia, neo soul, soul rock, album-oriented rock[1]
Hrá na nástrojoch spev, gitara, basová gitara, bicie, perkusie, harmonika, klávesy, sitara
Gitary:

Gibson Flying V, Gibson Les Paul, White Gibson SG
Roky pôsob. 1978 – súčasnosť
Deti Zoë Kravitz
Vydavateľstvá Virgin, Roadrunner, Atlantic, Kobalt, Loud & Proud
Súvisiace
články
Karl Denson, Danny Dyer, Vanessa Paradis, Madonna, Slash, Aerosmith, Mick Jagger, Sheryl Crow, Guns N' Roses, Baha Men, Michael Kamen, Angie Stone, Cree Summer, Lionel Richie, Zoro, Craig Ross, Jay-Z, Jazzanova, Michael Jackson, David Bowie, Draco Rosa, Erykah Badu, Cindy Blackman, Dean Ambrose, Avicii
Webstránka lennykravitz.com/

Leonard Albert „Lenny“ Kravitz (* 26. máj 1964, Manhattan, New York, USA) je americký rockový spevák-skladateľ, multiinštrumentalista, hudobný producent, herec a aranžér, ktorého „retro“ štýl obsahuje prvky rocku, soulu, R&B, funku, reggae, hard rocku, psychedelického rocku, folku a balád. Okrem toho, že spieva ako hlavný spevák a sprievodný spevák, často počas nahrávania hrá na gitare, basovej gitare, bicích, klávesoch a perkusiách sám. Lenny Kravitz je známy svojimi prepracovanými koncertnými vystúpeniami a hudobnými videami. Jeho vzormi sú interpreti ako Jimi Hendrix, John Lennon, Stevie Wonder, Led Zeppelin a Queen.

Vyhral cenu Grammy v kategórii Best Male Rock Vocal Performance štyri roky po sebe, od roku 1999 do roku 2002, čím prelomil najvyšší počet víťazstiev v tejto kategórii, ako aj najviac po sebe idúcich výhier mužského interpreta v jednej kategórii. Bol tiež nominovaný na ďalšie ceny, z ktorých vyhral American Music Awards, MTV Video Music Awards, Radio Music Awards, BRIT Awards a Blockbuster Entertainment Awards.

Kravitz sa objavil aj na filmovom plátne, napríklad vo filmoch Komorník či v dvoch dieloch známej dystopickej ságy Hry o život.[2]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v New Yorku, v časti Manhattan. Je synom herečky Roxie Roker (1929 – 1995) a producenta správ televízie NBC Sy Kravitza. Jeho otec pochádzal zo židovskej rodiny [3][4][5] (pôvodom z Ukrajiny). Jeho matka bola z Bahám, mala afro-americký pôvod a pochádzala z kresťanskej rodiny.[6][7] Kravitzov bratranec z druhého kolena je moderátor počasia v televízii Al Roker.[8]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Lenny Kravitz en Allmusic
  2. www.csfd.cz, [cit. 2020-05-26]. Dostupné online.
  3. Heath, Chris. Lenny Kravitz interview [online]. The Telegraph, 16. jún 2009, [cit. 2012-10-14]. Dostupné online.
  4. Ben Barna. Lenny Kravitz Considers The Unforgettable People Who've Helped Color His World [online]. BlackBook Media Corporation, 29. august 2011, [cit. 2014-11-27]. Lenny Kravitz: "My mother told me, "Look, I'm African-American and your father is a Russian Jew.". Dostupné online. Archivované 2012-11-23 z originálu.
  5. Matt Hendrickson. Q&A: Lenny Kravitz [online]. DETAILS.COM, August 2011, [cit. 2014-11-27]. Lenny Kravitz: "My mother... said, "You are just as much white as you are black, just as much Russian Jew as you are African-American.. Dostupné online. Archivované 2014-08-19 z originálu.
  6. HEAWOOD, Sophie. The face. The Times (Londýn), 25. január 2008. Dostupné online.
  7. Marlow Stern. Lenny Kravitz's 'Black & White' Album: Funk, Soul & R&B, With Jay-Z [online]. The Daily Beast, [cit. 2012-03-31]. Dostupné online.
  8. Al, Lenny Kravitz discuss being distant cousins [online]. Today, 2. september 2011. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Lenny Kravitz na anglickej Wikipédii.