Hry o život (trilógia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Hry o život (angl. The Hunger Games) je románová trilógia pre mládež, ktorú napísala americká spisovateľka Suzanne Collinsová. Prvý diel bol vydaný v septembri 2008 v nakladateľstve Scholastic a predstavil šestnásťročnú hrdinku Katniss Everdeenovú, žijúcu v postapokalyptickom svete, ktorému vládne mocný Kapitol. Hry o život (doslova Hry hladu) je každoročne usporiadaná reality show, v ktorej v priamom televíznom prenose na život a na smrť bojujú náhodne vybraní chlapci a dievčatá zo všetkých dvanástich krajov. Druhý diel Skúška ohňom (angl. Catching Fire) vyšiel v roku 2009 a v auguste 2010 záverečný diel Drozdajka (angl. Mockingjay).

Inšpirácia a vznik trilógie[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa autorky sa idea diela zrodila vo chvíli, keď prepínala televízne programy medzi súťažnými reality show a vojenským spravodajstvom z bojiska. Odkazuje tiež na grécky mýtus o Théseovi a Minotaurovi, podľa ktorého bolo mesto Atény nútené poslať na Krétu jedného muža a jednu ženu, aby uspokojili potreby Minotaura. Rovnako je tomu v krajine Panem v trilógii Hry o život. Ihneď po dokončení prvej knihy dostala Suzanne Collinsová od vydavateľstva Scholastic zmluvu na šesťcifernú sumu na celú trilógiu. Už počas prvého roka sa predalo len v severnej Amerike cez 1,5 milióna výtlačkov. Licencia na preklad už bola predaná do 37 krajín sveta.

Knihy[upraviť | upraviť zdroj]

Trilógia Hry o život je zasadená do bližšie neupresneného času v budúcnosti. Severná Amerika bola vo vojne zničená. Novo vzniknutá krajina Panem pozostáva z bohatého Kapitolu a dvanástich okolitých krajov, o poznanie chudobnejších. Ako trest za predošlé rebélie proti Kapitolu je každoročne v každom kraji žrebom vybrané jedno dievča a jeden chlapec vo veku od 12 do 18 rokov, ktorí sa zúčastnia hier o život. V priamom prenose potom títo súťažiaci, alebo skôr obete, bojujú na život a na smrť v nebezpečnej vonkajšie aréne, kým nezostane len jediný preživší víťaz. Príbeh sleduje osud šestnásťročnej Katniss Everdeenovej, dievčaťa z dvanásteho kraja, ktorá sa dobrovoľne ponúkne namiesto svojej mladšej sestry, na ktorú padol žreb. Za dvanásty kraj súťaží tiež Peeta Mellark, ktorého pozná Katniss zo školy a ktorý raz zachránil jej rodinu pred hladom.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Katniss Everdeenová - je hlavnou hrdinkou a rozprávačkou príbehu. Je to šestnásťročná hnedovláska s šedými očami a olivovou pleťou. Pochádza z dvanásteho kraja, sektora uhoľných baní. Je skôr tichá, obľúbená hlavne pre schopnosť obetovať sa pre blaho ostatných. Je dobrou lovkyňou a stopárkou - to všetko sa naučila v detstve od svojho otca. Po ňom má tiež hudobný talent. Po otcovej smrti pri výbuchu v bani sa od svojich 11 rokov sama stará o rodinu, o ktorú sa zrútená matka nedokáže postarať. Vo chvíli, kedy je pre hry o život vyžrebovaná jej mladšia sestra, sa bez premýšľania dobrovoľne obetuje a prihlási na jej miesto.
 • Peeta Mellark - je ďalším šestnásťročným zástupcom dvanásteho kraja v hrách o život. Je synom mestského pekára a sám vie výborne piecť, čo mu v aréne prináša nečakane veľké výhody. Hneď po príchode do Kapitolu sa tiež ukazuje jeho nadpriemerná schopnosť zapôsobiť na publikum a manipulovať s ním. Hneď na začiatku odhaľuje dávnu lásku ku Katniss, ktorá trvá od ich piatich rokov.
 • Prim/Primrose Everdeenová - je mladšou sestrou Katniss. Objavujú sa u nej vlohy pre zdravotníctvo. V 13. kraji dostáva šancu študovať na doktorku.
 • Rue - dievča, zúčastňujúca sa hier za jedenásty kraj. Bojuje po boku Katniss, kým nie je zabitá. Má dvanásť rokov, tmavé vlasy a zlatisto hnedé oči. Veľmi sa podobá Katnissinej mladšej sestre Prim, čo bolo logicky dôvodom, prečo sa Katniss rozhodla vytvoriť spojenectvo práve s ňou.
 • Haymitch Abernathy - muž stredného veku, ktorý vyhral 50. ročník hier o život. Výhra mu zaistila dobré živobytie. Ako jediný preživší účastník hier o život z dvanásteho kraja sa stáva mentorom Peeta a Katniss v príprave na vstup do arény. Často je sarkastický, nikdy nie triezvy, čo Katniss do značnej miery rozčuľuje. Keď je však prinútený k aktivite, ponúkne dvojici skutočne dobré rady predovšetkým ohľadom stratégie a prežitia v teréne.
 • Gale Hawthorne - Katnissin najlepší kamarát a spoločník pri loveckých výpravách. Má 18 rokov a rovnako ako Katniss má tmavé vlasy a sivé oči. Tvoria nerozlučnú dvojicu. Predtým, než sa Katniss ponúkla ako dobrovoľník pre hry o život, ju prehováral k spoločnému úteku. Keď sa Katniss vydá do arény bojovať o svoj život, Gale sľúbi, že sa postará o jej matku a sestru.
 • Effie Trinketová - 22 ročná Effie vyberá ľudí na hry o život. Je jednou z postáv pochádzajúcich z Kapitolu. Spolu s Haymitchom Abernathym sú mentormi Katniss a Peetu. Po zničení silového poľa v druhom dieli Katnissiným šípom sa stáva politicky prenasledovanou.
 • Johanna Masonová - vyhrala 71. hry o život tým že predstierala slabotu a tým ju zo začiatku všetci ignorovali. Štyri roky na to je znovu vylosovaná do tretích hier štvrťstoročia. I keď Katniss jej z počiatku neverí, nakoniec sú v spojenectve. Tesne pred zničením silového poľa v druhom dieli vyrezala Katniss čip. Na konci trilógie patrí Johanna už k posledným výhercom hier, ktorí sú ešte nažive.
 • Finnick Odair - výherca 65. hier o život. Vyhral ich ako 14-ročný, čím je vo fiktívnom štáte Paneme najmladší víťaz. Taktiež bol v spojenectve so Katniss a mal tajnú romancu s Annie Crestovou, výherkyňou 70. hier.
 • Alma Coinová - bola prezidentkou podzemného 13. obvodu, taktiež jedna z hlavných vodcov rebelov.

Knihy[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Hry o život
 2. Skúška ohňom
 3. Drozdajka

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hunger Games na českej Wikipédii.