Hry o život: Drozdajka (kniha)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hry o život: Drozdajka
The Hunger Games 3 Mockingjay

Autor Suzanne Collinsová
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania USA
Dátum 1. vydania originálu 2010
Literárny žáner román pre mládež
Slovenské vydania knihy

Hry o život: Drozdajka (angl. Mockingjay) je román pre mládež od spisovateľky Suzanne Collinsovej.

Je treťou knihou trilógie Hry o život. Odohráva sa v bližšie neurčenej budúcnosti, kedy sa na území terajších Spojených štátov rozprestiera fiktívny Panem, krajina tvorená vládnucou časťou – Sídlom a obvodmi. Príbeh je písaný z pohľadu hlavnej hrdinky,šestnásťročnej Katniss.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Katniss je po úniku z arény dezorientovaná a závislá na liekoch. Každý deň má nočné mory a takmer všetkými je považovaná za blázna. Z dvanásteho kraja prežilo asi 800 ľudí, na ktorých záchrane má najväčší podiel Gale. Všetci dostali občianstvo trinásteho kraja, sú v bezpečí a je o nich postarané. Rebeli sa snažia Katniss prehovoriť k spolupráci. Katniss sa potom stáva drozdajkou, ktorej úloha spočíva v zjednotení všetkých krajov v boji proti Kapitolu. Má ale niekoľko podmienok, z ktorých jedna je imunita pre splátcov, ktorí zostali v aréne a boli zajatí (Peeta, Johanna, spoločne s Finnickovou priateľkou Annie, ktorá nebola splátkyňou v Štvrtohrách), v prípade, že vojnu vyhrajú. Ako Drozdajka natáča so štábom, Galom a Finnickom tzv. proklamy, s ktorými sa potom Beetee nabúrava do kapitolského televízneho vysielania.

Prezident Snow na to reaguje využívaním Peetu proti Katniss takisto cez televíznu obrazovku. V jednom z rozhovorov varuje Peeta trinásty kraj pred zničením, za čo je kruto potrestaný. Prezidentka trinásteho kraja Coinová vyhlasuje celkovú evakuáciu a následne sa ukazuje, že Peetove slová boli pravdivé. Po skončení útoku sa štáb vydáva na povrch k natočeniu ďalšej proklamy, pričom sa ale Katniss a potom aj Finnick fyzicky a psychicky zhrútia. Aby Drozdajka znova fungovala, je treba zachrániť Peetu. Gale a ďalší dobrovoľníci sa vydávajú tajne do Kapitolu, kde nakoniec úspešne zachránia všetkých zajatcov. Peeta potom nielen, že Katniss nemá rád, dokonca ju chce zabiť. Vychádza tak najavo, že v Kapitolu bol podrobený premene, kde mu premenili všetky spomienky na Katniss. Tá zo zúfalstva vyráža do druhého kraje, posledného, ktorý ešte nie je ovládaný rebelmi. Ku koncu dobývania je Katniss postrelená, v trinástom je u nej diagnostikovaná prasknutý žlčník a pomliaždené rebrá. Práve v tu chvíli sa ale chystá výprava priamo do Kapitolu. Katniss s Johannou majú zdravotné problémy ale aj tak sa rozhodujú ísť na výcvik vojakov. Konečný test spôsobilosti k výprave Katniss úspešne absolvuje, Johanna ale skolabuje a je presunutá do nemocnice.

Po nejakej dobe je do Kapitolu vyslaný aj Peeta. Katniss zisťuje, že ju prezidentka Coinová vníma ako hrozbu a pravdepodobne chce, aby ju Peeta zabil. Ich jednotka mieri postupne do mesta, Peeta potom nevedomky zabije jedného z členov jednotky. Na ceste k prezidentskému palácu zomiera Finnick a niekoľko ďalších vojakov. Tesne pred cieľom sú nažive už iba Katniss, Peeta, Gale a dvaja členovia štábu. Pri paláci potom vybuchnú dve vlny bômb, ktoré zabijú jej sestru Prim, ktorá tu pomáhala ako zdravotníčka. Katniss je škaredo popálená. Starajú sa o ňu doktori z Kapitolu, a po stretnutí s Efiee, o ktorej si myslela, že bola popravená, ju čaká ďalšia „dobrá“ správa. Prezidentka Coinová Katniss povie, že osobne popraví prezidenta Snowa. Je zvolená aj schôdzka žijúcich víťazov Hier, na ktorej je so súhlasom väčšiny rozhodnuté o usporiadaní posledných symbolických 76. Hier o život s potomkami tých, ktorí mali najväčšiu moc.

Po krátkom rozhovore so Snowom v jeho domácom väzení Katniss prichádza na to, že Prim nezomrela kvôli nemu, ale kvôli prezidentke Coinovej, ktorá bomby poslala. V chvíli popravy, stojaca na terase pred Snowom a s lukom v ruke si na to potom Katniss spomína. Jej šíp sa tak nezabodáva do srdce Snowa, ale Coinovej. Snow nakoniec zomrel buď udusením vlastnou krvou, alebo udupaním v dave.

Katnissin dlhý súdny proces pre ňu končí dobre vďaka psychiatrovi, ktorý ju opísal ako pomätenú. S Haymitchom sa vracajú do dvanásteho kraja. Gale dostáva prácu v druhom kraji a Katnissina matka v štvrtom zakladá nemocnicu. O niekoľko mesiacov neskôr prichádza späť aj Peeta. S Katniss sa opäť zbližujú a ona spoznáva, že je pre ňu ten pravý. O pätnásť rokov neskôr sa necháva prehovoriť k založeniu rodiny. Majú spolu dve deti.