Afroameričania

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Afroameričan)
Mapa USA, oblasti s populáciou Afroameričanov oranžovou (nad 10%) až červenou (nad 50% populácie).
Barack Obama s rodinou. Obama bol prvý afroamerický prezident USA.
AfricanAmericans9x.jpg
Family of slaves in Georgia, circa 1850.jpg

Afroameričania alebo čierni Američania sú občania alebo obyvatelia Spojených štátov alebo emigranti zo Spojených štátov, ktorí patria k negroidnej rase alebo sú miešancami negroidnej rasy s inou rasou.

Černosi a Afroameričania predstavujú tretiu najväčšiu rasovú a etnickú skupinu v Spojených štátoch po belochoch a Hispáncoch a Latinoameričanoch.[1] Väčšina Afroameričanov má pôvod zo Západnej s Strednej Afriky a sú potomkami ľudí, ktorí boli na územie Spojených štátov zavlečení ako otroci.[2] Väčšina imigrantov sa väčšinou sama seba nepovažuje za Afroameričanov ale so svojim pôvodným etnikom.

Prví čierni obyvatelia sa do Ameriky dostali v priebehu 16. storočia ako otroci do španielskych kolónií. Do anglických kolónií v Severnej Amerike začali byť otroci zo Západnej Afriky privážaní od 17. storočia. Po vzniku Spojených štátov pokračovalo otroctvo, týkajúce sa do začiatku občianskej vojny naďalej asi 4 miliónov ľudí. Černošské obyvateľstvo bolo prevažujúcimi bielymi potomkami európskych prisťahovalcov považované za menejcenné a ako občania druhej kategórie. Americký zákon o naturalizácii z roku 1790 obmedzoval občianstvo Spojených štátov iba na bielych ľudí a iba majetní belosi mali volebné právo. Tieto podmienky sa v nasledujúcom období pomaly menili, najmä po skončení občianskej vojny, rozvojom černošskej komunity, zapojením černošskej populácie do ozbrojených konfliktov, ktoré viedli Spojené štáty (predovšetkým prvá a druhá svetová vojna), postupným odstránením rasovej segregácie a hnutím za hnutie za ľudské práva, ktoré sa rozšírilo v druhej polovici 20. storočia a prinieslo černošskému obyvateľstvu politickú a sociálnu slobodu. V roku 2008 bol po prvý krát zvolený za prezidenta USA Afroameričan Barack Obama.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. American FactFinder, Race, Combinations of Two Races, and Not Hispanic or Latino: 2000 [online]. United States Census Bureau, 2000, [cit. 2017-01-08]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Rucker, W. C., 2006, The river flows on: Black resistance, culture, and identity formation in early America. LSU Press. p. 126

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]