Oliver Stone

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
William Oliver Stone
americký filmový režisér a scenárista
americký filmový režisér a scenárista
Narodenie 15. september 1946 (69 rokov)
New York, USA
Odkazy
Webstránka oliverstone.com
Commons Spolupracuj na Commons Oliver Stone

William Oliver Stone (známejší len ako Oliver Stone) (* 15. september, 1946, New York, USA) je americký filmový režisér a scenárista; dvojnásobný držitel Oscara v kategórii filmový režisér a držiteľ Oscara v kategórii scenárista.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine židovského burzového makléra a katolíčky pôvodom z Francúzska. Vychovávaný bol v americkej episkopálnej cirkvi[1], ktorá bola pre rodičov akýmsi kompromisom, no neskôr konvertoval na buddhizmus. Ako štrnásťročného ho rodičia poslali na exkluzívnu strednú školu v Pottstown v Pensylvánii. Jeho rodičia sa rozviedli, keď tu študoval, a až potom sa Stone dozvedel o mimomanželských aférach svojho otca s niekoľkými ženami, ktoré patrili medzi rodinných priateľov. Jeho otec ho vzal k prostitútke, aby ho zbavila panictva, keď mal asi 16 rokov. Stone skončil školu v roku 1964, v tom istom roku ako budúci americký bankár Douglas A. Warner III.. Potom navštevoval univerzitu v Yale a v New Yorku. Z univerzity v Yale odišiel po roku, potom učil angličtinu šesť mesiacov v Južnom Vietname, potom pracoval v americkom obchodnom loďstve a cestoval do Oregonu a Mexika, skôr než sa znovu vrátil na univerzitu v Yale, odkiaľ odišiel druhý raz.

Je veteránom z Vietnamu, kde slúžil v americkej armáde od apríla 1967 do novembra 1968 v 25. pechotnej a 1. aeromobilnej divízii. Bol vyznamenaný bronzovou hviezdou a purpurovým srdcom s jedným dubovým listom.

Filmová kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Natočil tri filmy o vojne vo Vietname - Platoon (Čata) v roku 1986, Born on the Fourth of July (Narodený 4. júla) v roku 1989 a Heaven & Earth (Nebo a zem) v roku 1993. Nazval tieto filmy trilógiou, hoci každý z filmov hovorí o inom aspekte vojny. Platoon (Čata) je čiastočne autobiografický film o Stoneových zážitkoch z bojov. Born on the Fourth of July (Narodený 4. júla) je natočený podľa knižnej autobiografie Rona Kovica (Born on the Fourth of July). Heaven & Earth (Nebo a zem) vychádza z biografie When Heaven and Earth Changed Places, skutočného príbehu Le Ly Hayslipovej, vietnamskeho dievčaťa, ktorého život drasticky ovplyvnila vojna.

V tom istom čase Stone napísal a režíroval film Wall Street z roku 1987, vďaka ktorému získal Michael Douglas Oscara v kategórii "Najlepší herec", a film The Doors z roku 1991, v ktorom si zahral hlavnú rolu Val Kilmer. Získal celkom troch Oscarov - prvého za najlepší adaptovaný scenár v roku 1978 za film Midnight Express, druhého za film Čata (Platoon) v roku 1986 a tretieho za film Narodený 4. júla (Born on the Fourth of July).

Za film Rok draka (Year of the Dragon) (1985) získal nomináciu na Zlatú malinu v kategórii "Najhorší scenár". Spolupracoval, aj na ďalších scenároch, napr. k filmu Barbar Conan (Conan the Barbarian) (1982), Scarface (1983, 8 Million Ways to Die (1986 a Evita (1996). Spolupracoval tiež na filme U Turn z roku 1997. Avšak úplne prvý film, ktorý profesionálne režíroval, bol horor Seizure (známy tiež ako Queen of Evil) z roku 1974. Rozdiely vzhľadu v Stoneových filmoch vznikli vďaka množstvu odlišných kamier a filmových formátov, od VHS až po 8 a 77 mm film. Niekedy používa niekoľko formátov v jednej scéne, ako napr. vo filme JFK (1991) a Natural Born Killers (1994).

Súčasná tvorba[upraviť | upraviť zdroj]

V poslednom desaťročí Stone režíroval film U-Turn (1997), ktorý popisuje ako malý film, ktorý by ho potešil, keby ho videl ako teenager, Any Given Sunday (1999), film o sile bojov počas a uprostred mužstva, hrajúceho americký futbal, a film Alexander (2004), biografický film o Alexandrovi Veľkom. Po tomto filme režíroval film World Trade Center, ktorý sa sústreďuje na príbeh dvoch policajtoch z Port Authority Police Department (PAPD) počas útokov na World Trade Center (11. septembra 2001 v New Yorku). 30. septembra získal čestný patronát na Trinity College v Dubline.

28. augusta 2007 Stone oznámil, že bude režírovať film Pinkville, drámu z vietnamskej vojny, v ktorej si hlavné úlohy zahrajú Bruce Willis a Channing Tatum. Bude to už jeho štvrtý film o Vietname. [1]

Kontroverzia[upraviť | upraviť zdroj]

Stoneove filmy bývajú často kritizované za propagáciu konšpiračných teórií a historických nepresností. Film JFK, ako názorný príklad, uvádza hypotézy o mnohých vysokopostavených vládnych činiteľoch, ktorí by mohli mať prsty v atentáte na amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Film vyvolal diskusiu v Assassination Records Review Board, vytvorenom americkým Kongresom, aby ukončil mlčanie obklopujúce atentát na Kennedyho, a Stoneove postrehy na konci filmu "JFK", o nebezpečenstve, spočívajúcom v tajomstvách vlády [2]. Film bol veľmi kritizovaný v médiách, pretože bol považovaný za zmes pravdy a fikcie. Stone publikoval komentovanú verziu scenára, v ktorom cituje zdroje pre svoje tvrdenia, len krátko po vydaní filmu. Taktiež publikoval komentovaný scenár k filmu Nixon, nominovanému na štyroch Oscarov, ale ktorý bol napriek tomu kritizovaný pre jeho zobrazenie amerického prezidenta Richarda Nixona.

Hovorí sa, že Stone užíval počas nakrúcania filmu drogy. Na DVD filmu Natural Born Killers: The Director's Cut jedna z producentov, Jane Humsher, opisovala príbehy o tom, ako so Stoneom užívali psilocybin, halucinogénnu hubu. Natural Born Killers je nakrútený a upravený vo frenetickom štýle, kde animácia, zrnitý čierno-biely 8 mm film, farebný 35 mm film a VHS zábery sú prestrihané a poskladané do psychedelickej motáže obrazov, ukazujúcich nielen príbeh, ale tiež poskytujúcich myšlienky a pocity postáv. Film bol kritizovaný za jeho zjavnú glorifikáciu násilia. Stone vyvracal tento názor tvrdením, že je to satira na glorifikáciu násilia a násilníkov, ktorú majú na svedomí americké médiá. V skutočnosti, originálny scenárista filmu Natural Born Killers, Quentin Tarantino, bol nešťastný s konečným výsledkom filmu kvôli pozornosti, ktorú vkladal Stone do aspektov príbehu zahrňujúcich médiá, a žiadal, aby jeho meno bolo odstránené z filmu. V roku 1997 vyšla Jane Hamsherovej pod názvom Killer Instinct kniha, ktorá hovorila o neovládateľnom spôsobe vzniku filmu. Kniha bola veľmi dobre hodnotená a predávaná v Hollywoode.

V roku 1999 bol Stone uväznený a uznaný vinným za držbu drog a nepopierateľné šoférovanie pod ich vplyvom. Odsúdený bol na povinnú protidrogovú liečbu. 27. mája 2005 bol v Los Angeles uväznený znovu, tentoraz za držanie malého množstva marihuany. [3]

V roku 2003 odcestoval na Kubu, kde tri dni robil interview s kubánskym prezidentom Fidelom Castrom. Výsledkom tejto činnosti bol filmový dokument Comandante, kde sa Stone a Fidel Castro rozprávajú o filozofii, histórii, filmových hviezdach, Che Guevarovi, dôležitom dianí za posledných 50 rokov a Castrovom pohľade na budúcnosť revolúcie. Film mal podľa plánov vyjsť v máji 2003 na stanici HBO, ale bol uvedený až po incidente, pri ktorom únoscovia pohrozili, že zabijú pasažierov na kubánskom trajekte, ak nebudú prevezení do Spojených štátov. Únoscovia boli následne popravení a ako odozva na tento čin začali hlasné protesty kubánskej lobby z Miami, aby HBO film stiahlo. Dokument nebol do dnešného dňa v USA vydaný, a je ho možné dostať len na DVD, ktoré sú importované z Veľkej Británie. Stone sa vrátil na Kubu a vytvoril krátky film Looking For Fidel, ktorý je viac dokumentom zameraným viac na politickú stránku, pojednávajúci o podmienkach na ostrove a vzťahu medzi Kubou a Spojenými štátmi. Film bol vysielaný na HBO začiatkom roku 2004. Stone vyhlásil, že obdivuje kubánsku revolúciu a podporuje práva Kuby ako suverénneho národa, nepodliehajúceho vplyvu USA.

Iné diela[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 Stone vyrobil minisériu pre ABC Television, nazvanú Wild Palms. V portréte sa Stone objavil v televízii v programe, kde diskutoval teóriách vo svojom filme JFK a dôkazoch o ich správnosti. Wild Palms rozvinula moderátorskú kultúru v rokoch nasledujúcich po jej zverejnení, a v poslednej dobe bola vydaná i na DVD. V tom istom roku si tiež vystrelil sám zo seba v komédii Dave, v ktorej sa hlásil ku konšpiračnej teórii o prezidentovom nahradení bližšie neidentifikovateľným dvojníkom.

V roku 1997 publikoval veľký autobiografický román A Child's Night Dream, napísaný už v rokoch 1966 - 1967. Po niekoľkých neúspešných pokusoch o vydanie diela, "jednej studenej noci hodil niekoľko častí rukopisu do East River a ponúkol sa za dobrovoľníka do Vietnamu v roku 1967". Nakoniec vykopal zostávajúce strany, prepísal rukopis, a publikoval ho. Kniha je najmä záplavou uvedomení si, rozprávaní o jeho zážitkoch z detstva, univerzity a Vietnamu.

V roku 2003 natočil dva dokumentárne filmy: Persona Non Grata, dokument o izraelsko-palestínskom konflikte a Comandante, dokument o kubánskom prezidentovi Fidelovi Castrovi. V roku 2004 natočil druhý dokument o Fidelovi Castrovi, nazvaný Looking for Fidel. Stone nazýva sám seba priateľom a obdivovateľom Fidela Castra.

Hovorí sa, že Stone by mal režírovať propagačné dielo o Olympijských hrách v roku 2008 v Pekingu, kde sa majú hry konať.

Nedávno priznal, že dostal povolenie od iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadí-Nežáda, aby o ňom natočil dokumentárny film. [2]

Nominácie[upraviť | upraviť zdroj]

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Scenárista[upraviť | upraviť zdroj]

Režisér[upraviť | upraviť zdroj]

Bibliografie[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/film/news/e3ia69b7a31e057937e0ebb482e4bc5440a
  2. "[www.andhranews.net/Entertainment/2007/August/29-Ahmadinejad-approves-Stone-13564.asp Ahmadinejad approves Stones biopic plans]".

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]