Robert Zemeckis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Robert Zemeckis
americký filmový režisér, producent a spisovateľ
americký filmový režisér, producent a spisovateľ
Narodenie14. máj 1952 (71 rokov)
Chicago, Illinois, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Robert Zemeckis

Robert Lee Zemeckis (* 14. máj 1952, Chicago, Illinois, USA) je americký filmový režisér, producent a spisovateľ.

Zemeckis ukončil štúdium na Univerzite Južná Kalifornia na škole kinematografie. Poháňaný dopredu po víťazstve svojho filmu „A Field of Honor“ v súťaži študentskej filmovej akadémie pokračoval v písaní a režírovaní viacerých filmov, ktoré sa dočkali mnohých ocenení.

Po svojich prvých filmoch, ktoré sa ukázali finančne neúspešné, Zemeckis režíroval Romancing the Stone s Michaelom Douglasom. Film mal veľký úspech a Zemeckis pokračoval réžiou trilógie filmov Návrat do budúcnosti. Tieto filmy mu dopomohli k postaveniu vodcovského režiséra Hollywoodu.

Zemeckis je známy svojim novátorským použitím trikov, ako hlavne vo filme „Who Framed Roger Rabbit“, ktorý hladko kombinuje živú akciu s tradičnými animáciami a film Forrest Gump, v ktorom umiestnil Toma Hanksa v scénach so známymi historickými osobnosťami, ako je John F. Kennedy. V jednom z jeho posledných projektov z roku 2004 Polárny expres, založenom na detskej knihe Chrisa Van Allsburga využil techniku počítačovej animácie známej ako performance capture, ktorou sú pohyby hercov zachytené digitálne a použité ako základ pre animované postavy.

Zemeckis často pracuje so skladateľom Alanom Silvestrim a spisovateľom Bobom Galom.

Bol ženatý s herečkou Mary Ellen Trainor, s ktorou má syna Alexandera Zemeckisa. V súčasnosti je ženatý s herečkou Leslie Harter Zemeckis.

Vybraná filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Robert Zemeckis na českej Wikipédii.