Peter Jackson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Peter Jackson
novozélandský filmový režisér
novozélandský filmový režisér
Narodenie31. október 1961 (56 rokov)
Pukerua Bay, Nový Zéland)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Peter Jackson

Peter Jackson (* 31. október 1961, Pukerua Bay, Nový Zéland) je novozélandský filmový režisér, držiteľ Oscara.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa na Novom Zélande, presne na Halloween v roku 1961. Už ako dieťa urobil svoje prvé filmové pokusy na 8 mm kameru svojich rodičov. V sedemnástich nechal školu a zamestnal sa ako pomocná sila vo foto - laboratóriu. Keď si z úspor kúpil 16 mm kameru začal natáčať sci-fi komédiu, z ktorej neskôr vznikol film Vesmírni Kanibalovia - Bad Taste z roku 1987.

Nechutný a brutálny celovečerný film, hovoriaci o tlupe ufónov, ktorým sa znepáči pobyt na ich vlastnej planéte a navštívia tú našu. Tu rozsekali a napratali do škatúľ obyvateľov odľahlého novozélandského mestečka… Peter sa pod film podpísal viackrát okrem réžie, scenára, produkcie a kamery sa zaslúžil aj o triky. Ďalším filmom bol hororový krvák Meet The Feebles (1989), obsahujúci scény ako explózia vnútorností (žalúdok, mozog ).

No potom prišiel BRAINDEAD - najmonumentálneší krvák v dejinách kinematografie. Tento kultový príbeh pojednáva o freudovsky dominantnej matke brániacej v láske syna k španielskej prisťahovalkyni, pričom to spojil s neuveriteľnými zombie jatkami. Do dejín kinematografie sa zapísal aj použitím sekačky na trávu ako prvotriedneho eliminátora zombie. Šestnásť festivalových cien vypovedá o dávke invencie a humoru.

V nasledujúcich rokoch sa Peter pokúsil vymaniť sa zo škatuľky kultového a nezávislého tvorcu krvákov na vkusného a slávneho filmára. Prvým krokom bola seriózna dráma Nebeské stvorenia. Tento majstrovský kúsok vznikol na základe skutočnej udalosti, ktorá v 50-tych rokoch otriasla Novým Zélandom. Dve školáčky sa natoľko zblížili, že začali byť upodozrievané z lesbického vzťahu. Ich rodičia sa preto rozhodli ich od seba odlúčiť. Dievčatá (jednu z nich si zahrala Kate Winslet) sa preto rozhodli zavraždiť matku jednej z nich. Jacksonovi sa podarilo prekonať Braindead (záverečná vražda tehlou roztočenou v pančuche). Film zároveň získal nomináciu na Oskara v kategórii najlepší scenár. Hrdinky filmu unikajú pred realitou vymýšľaním si rozprávkového sveta a spoločne píšu čosi ako fantasy román.

Ďalší film Prízraky sa stal pomyselným krokom do veľkého filmového priemyslu - producentom mu bol Robert Zemeckis (Režisér Návratov do budúcnosti a Forrest Gumpa). Hlavnú úlohu stvárnil Michael J. Fox, je to príbeh o trochu potrhlom mladíkovi, ktorý sa kamaráti s duchmi a patrične to využíva vo svoj finančný prospech.

Pán prsteňov[upraviť | upraviť zdroj]

Jackson sa spolu so svojou spolupracovníčkou Fran Walshovou pustil do písania scenára. Spočiatku mala o celý projekt záujem firma Miramax a producent Saul Zaentz - tí však trvali na dvoch filmoch. Avšak vmestnať tak rozsiahle dielo do dvoch celovečerných filmov bolo priam neuskutočniteľné pristúpilo sa k trom častiam. Jackson ponúkol sfilmovanie spoločnosti New Line Cinema a tá pristúpila na možno najväčší risk v dejinách kinematografie.

Veď keby Spoločenstvo pohorelo na divácky nezáujem, mali by ešte dva filmy v rukáve. Lenže tento katastrofický scenár sa nenaplnil a my sme sa dočkali diela, ktoré sa zlatými písmenami zapísalo do dejín filmového priemyslu.

Život po trilógii[upraviť | upraviť zdroj]

Universal Studios podpísali s Jacksonom kontrakt na ďalší film a to jeho srdcovú záležitosť - remake klasického King Konga z roku 1933. Práve tento film ho inšpiroval k tomu, aby sa stal režisérom, keď mal osem rokov. Honorár za film sa odhaduje na 20 miliónov dolárov, čím by sa stal najlepšie plateným režisérom v doterajšej histórii.

Hobit[upraviť | upraviť zdroj]

Peter Jackson po dokončení trilógie Hobit. V pozadí miniatúrna "Hobitia nora" na Novom Zélande.

Po veľmi úspešnej trilógií Pána prsteňov sa Jackson pustil do ďalšieho diela od J.R.R. Tolkiena s názvom Hobit. Tentokrát dvestotridsať stranovú knižku spracoval taktiež do troch filmov, z ktorých posledný premiéroval v kinách v decembri roku 2014. Príbeh prostoduchého Bilba si získal srdcia divákov ešte väčšmi, vybojoval si nominácie niekoľkích prestížnych ocenení a už teraz sa špekuluje, že Jackson pripravuje sfilmovanie ďalšieho Tolkienovho diela - Silmarillion.

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]