Pán prsteňov (filmová trilógia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pán prsteňov
Originálny názov The Lord of the Rings
Dĺžka 558 minút
683 minút (rozšírená verzia)
726 (špeciálna rozšírená verzia na blu-ray) minút
Štát USA, Spojené kráľovstvo, Nový Zéland
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 19. december 2001 Spoločenstvo prsteňa
18. december 2002 Dve veže
17. december 2003 Návrat kráľa
Spoločnosť New Line Cinema
Rozpočet 281 miliónov USD
Zárobok 2,920 miliardy USD
Filmový štáb
Réžia Peter Jackson
Produkcia Wendy Finerman
Steve Tisch
Steve Starkey
Charles Newirth
Scenár Fran Walsh
Philippa Boyens
Peter Jackson
Stephen Sinclair
Hudba Howard Shore
Kamera Andrew Lesnie
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Pán prsteňov je filmová trilógia režírovaná Petrom Jacksonom. Scenár je založený na knižnej trilógii Pán prsteňov od J. R. R. Tolkiena. Pozostáva z troch filmov Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001), Pán prsteňov: Dve veže (2002) a Pán prsteňov: Návrat kráľa (2003). Pôvodne predpokladal tím okolo Petra Jacksona nakrútenie dvoch filmov, pretože sa obával, že žiadna spoločnosť nepodstúpi riziko a neinvestuje do troch tak náročných a drahých filmov. V New Line Cinema, jedinej spoločnosti ktorá bola ochotná investovať do filmov, ale rozhodli, že filmy budú tri, keďže aj knihy sú tri.

Je považovaná za jeden z najväčších a najambicióznejších filmových počinov, ktorého rozpočet sa vyšplhal na 281 miliónov amerických dolárov. Celý projekt trval osem rokov, pričom nakrúcanie všetkých troch častí sa dialo súčasne a výhradne len v domovine Petra Jacksona, na Novom Zélande. Každý film zo série bol vydaný na DVD aj v rozšírenej verzii rok po kinopremiére. Filmy sa držia knižnej predlohe v rovine príbehu, ale sú vynechané niektoré časti deja a súčasne sú pridané alebo pozmenené niektoré udalosti.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Filmy sa odohrávajú vo fiktívnom svete Stredozeme, pričom sledujú postavu hobbita Froda Bublíka (Elijah Wood) ako sa spolu so Spoločenstvom prsteňa podujme na výpravu s cieľom zničiť Vládnuci prsteň (zvaný aj Jeden prsteň), a spôsobiť tak aj zničenie jeho tvorcu, temného pána Saurona. Spoločenstvo sa počas cesty rozdelí a Frodo so svojím verným súputníkom Samom (Sean Astin) a zákerným Glochom (Andy Serkis) putujú do Mordoru, k Hore osudu, v ktorej plameňoch sa Prsteň dá zničiť. Zároveň sa Aragorn (Viggo Mortensen), dedič gondorského trónu žijúci vo vyhnanstve a čarodejník Gandalf (Ian McKellen) podujmú zjednotiť a zhromaždiť slobodné národy Stredozeme, ktoré napokon zvíťazia vo vojne s temnými silami.

Filmy[upraviť | upraviť zdroj]

Film Kinopremiéra Réžia Scenár Dĺžka
(kinoverzia)
Dĺžka
(rozšírená verzia)
Rozpočet Celosvetové tržby
Spoločenstvo prsteňa 11. december 2001 Peter Jackson Fran Walsh, Philippa Boyens & Peter Jackson 178 minút 208 minút $ 93 000 000 $ 871 530 324
Dve veže 12. december 2002 Peter Jackson Fran Walsh, Philippa Boyens, Stephen Sinclair
& Peter Jackson
179 minút 223 minút $ 94 000 000 $ 926 047 111
Návrat kráľa 13. december 2003 Peter Jackson Fran Walsh, Philippa Boyens & Peter Jackson 200 minút 251 minút $ 94 000 000 $ 1 119 929 521

Úspech[upraviť | upraviť zdroj]

Trilógia bola nevídaným finančným úspechom, vďaka čomu sa celkový zárobok trilógie zaradil medzi najviac ziskové filmové série. Filmy priaznivo hodnotila aj kritika a z 30 nominácií na Oscara získali filmy 17 zlatých sošiek. Záverečný film trilógie získal všetkých 11 nominácií, čím sa vyrovnal najúspešnejším filmom filmovej histórie Ben-Hur (z 12 nominácií) a Titanic (zo 14 nominácií).[1] Trilógii sa dostalo uznanie aj pre inovatívne špeciálne a vizuálne efekty.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Najúspešnejší oscarový film je Pán prsteňov: Návrat kráľa [online]. webnoviny.sk, [cit. 2013-05-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]