Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa
Originálny názov The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Žáner Fantasy, Dobrodružný, Akčný
Dĺžka 178 minút
Štát Nový Zéland

Spojené kráľovstvo
USA

Pôvodný jazyk anglický
Rok 2001
Spoločnosť New Line Cinema
Rozpočet 93 miliónov $
Zárobok 871 530 324 $
Filmový štáb
Réžia Peter Jackson
Scenár Philippa Boyensová, Fran Walshová
Produkcia Barrie M. Osborne
Hudba Howard Shore
Kamera Andrew Lesnie
Herecké obsadenie

Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (ang. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) je fantazijný film z roku 2001, režírovaný Petrom Jacksonom, ktorého predlohou bol prvý diel knižnej trilógie J. R. R. Tolkiena. Je prvou časťou filmovej trilógie Pán prsteňov. Film mal premiéru 10. decembra 2001 a bol veľmi chválený kritikmi, ako aj fanúšikmi, ktorý ho považujú za medzník vo filmovej tvorbe a úspech vo filmovej fantasy.

V roku 2013 sa vďaka kritikom dostal do zoznamu najväčších fantasy filmov všetkých čias. Film mal takisto obrovský kasový úspech, pretože zarobil viac ako 871 miliónov dolárov po celom svete a stal sa druhým najvýnosnejším filmom roku 2001 a v tom čase sa stal piatou najvýnosnejšou snímkou roku. Na 74. ročníku udeľovania cien Akadémie bol nominovaný na trinásť Oscarov, pričom získal štyri (za najlepšiu kameru, najlepšie masky, najlepšiu filmovú pieseň a najlepšie vizuálne efekty).

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavným hrdinom je Frodo Bublík (Elijah Wood), ktorý sa vo svojej vlastnej domovine zvanej Stredozem dostal do samotného centra mýtických proporcií. Bude musieť počas svojho putovania preukázať, že moc priateľstva a odvahy dokáže úspešne čeliť aj tým najstrašnejším silám temnoty. Frodove dobrodružstvá odštartuje dar od jeho príbuzného Bilba (Ian Holm). Od neho získa magický prsteň, ktorý Froda postaví do súboja so silami zla reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten túži za každú cenu získať Prsteň, pretože je preňho zdrojom neobmedzenej moci, jedine s jeho pomocou sa mu podarí zotročiť ľud Stredozeme a stať sa jeho neobmedzeným pánom. V snahe čeliť Sauronovým temným plánom, sa Frodo musí spojiť s niekoľkými ďalšími bytosťami. Vytvorí s nimi tzv. Spoločenstvo zložené z jeho priateľov, čarodejníka Gandalfa (Ian McKellen), elfa Legolasa (Orlando Bloom), trpaslíka Gimliho (John Rhys-Davies) a ďalších pomocníkov, s ktorými sa vydá na cestu, na konci ktorej dúfajú, že sa im Prsteň podarí raz a navždy zničiť. Ich cesta však ukáže, že nielen magické prstene, ale tiež spolupatričnosť všetkých živých bytostí môže dokázať neuveriteľné veci. Musia však čeliť nielen nebezpečenstvám, ktoré na nich čakajú na území ovládanom Sauronom, ale aj moci samotného Prsteňa.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Pán prstenů: Společenstvo Prstenu na českej Wikipédii.