Stredozem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Stredozem je fiktívny svet v dielach Tolkiena. Tolkienove diela majú veľký ohlas a množstvo fanúšikov.

História Stredozeme sa delí do niekoľkých vekov a obývajú ju rôzne národy.

Národy[upraviť | upraviť zdroj]

Stredozem je domovom niekoľkých inteligentných druhov. Prví sú Ainur - anjelské bytosti stvorené Ilúvatarom. Ainur spievajú pre Ilúvatara, ktorý vytvorí aby dal ich hudbe reálnu existenciu ako je popísané v kozmologickom mýte „Ainulindalë“, alebo „Hudba Ainur“. Niektorí z Ainur vstupujú do sveta Eä, a najväčší z nich sa volajú Valar. Melkor (neskôr nazývaný „Morgoth“), hlavná perzonifikácia diabla v Eä, je na počiatku jedným z Valar.

Ďalší Ainur, ktorí vstúpili do Eä sa volajú Maiar. V prvom veku je najaktívnejšia Maiar Melian, manželka elfského kráľa Thingola. V treťom veku sú Maiar reprezentovaní Istarmi (ľudia ich volajú čarodejníkmi), kam patrili Gandalf a Saruman. Existujú tiež diabolskí Maiar, nazývaní Umaiar, vrátane Balrogov a druhého temného pána Saurona.

Neskôr prichádzajú deti Ilúvatara: Elfovia a Ľudia, inteligentné bytosti stvorené samotným Ilúvatarom. Trpaslíkov vytvoril Valar Aulë z netrpezlivosti, pretože sa nevedel dočkať príchodu Ilúvatarových detí. Po konfrontácii s Ilúvatarom navrhuje Aulë ich zničenie, ale Ilúvatar prepáči Aulëho priestupok a adoptuje Trpaslíkov. Tri kmene ľudí, ktorí prišli s Elfmi do Beleriandu v prvom veku sa volajú Edain. Pôvod štvrtého slobodného národa, Hobitov, je nejasný. Do Stredozeme prišli z východných krajín, vždy hovorili jazykom ľudí, v blízkosti ktorých práve žili, nemajú vzťah k dejepisectvu a ani sami nevedia, kde žili pred príchodom do Grófstva a kde je ich pôvod.

Ďalšími inteligentnými tvormi v Stredozemi sú Manweho orly, ktoré dostali za úlohu dohliadať na Stredozem a Enti. Enti sú ochrancovia lesov a prechádzali sa lesmi a hájmi Stredozeme ešte predtým, ako sa prebudili eldari.

Okrem slobodných národov žije v Stedozemi mnoho iných "hovoriacich národov". Najrozšírenejší sú orkovia (škreti, ohyzdi), stvorení Melkorom (údajne ich vyšľachtil z elfov, ktorých mučil vo svojich podzemných kobkách), Skurut-hai (kríženci orkov a ľudí, v Stredozemi sa objavili krátko pred vypuknutím Vojny o prsteň a to v okolí Mordoru a Insengardu, ich vyšľachtenie sa ale pripisuje hlavne Sarumanovi), trolovia jaskynní (boja sa slnečného svetla, Melkor obohatil ich zvieracie myslenie o reč a zlobu) a horskí (vyšľachtení Sauronom tak aby sa neštítili slnka), draci - Melkorov výtvor, wargovia - divé zvery, ktoré však majú schopnosť myslieť aj rozprávať a Pavúci - potomkovia obrovskej pavúčice Ungoliant ktorá prišla spoza kruhov sveta, Ardy a samozrejme aj škriatkovia v diele Hobbit, ktorý vznikli z trpaslíkov.

Zemepis[upraviť | upraviť zdroj]

Eriador[upraviť | upraviť zdroj]

V Eriador sa nachádzali:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]