Dnes neumieraj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dnes neumieraj
Originálny názov Die Another Day
Dĺžka 133 minút
Pôvodný jazyk angličtina
Rok 20. november 2002
Spoločnosť Metro-Goldwyn-Mayer
Sony Pictures Entertainment
Rozpočet 142 miliónov USD
Zárobok 431,971,116 USD
Filmový štáb
Réžia Lee Tamahori
Produkcia Michael G. Wilson
Barbara Broccoli
Scenár Neal Purvis
Robert Wade
Hudba Madonna
Mirwais Ahmadzai
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Dnes neumieraj je dvadsiaty špionážny film série James Bond, štvrtý s Pierceom Brosnanom v hlavnej úlohe. Okrem toho je aj posledným filmom napísaným podľa novely Iana Fleminga.

V úvode je Bond odhalený na čele misie do Severnej Kórey. Keď sa zdá, že zabil nebezpečného severokórejského plukovníka, uväznia ho a mučia. Po štrnástich mesiacoch Bonda prepustia ako súčasť väzenskej výmeny. Predpokladajúc, že ho niekto z britskej vlády zradil, sleduje stopy v snahe vykúpiť sa zo zajatia tým, že nájde zradcu a bližšie sa zoznámi s Gustavom Gravesom, ktorý ako v typickej bondovke, nie je tým, kým sa zdá.

Dnes neumieraj sa natočilo na výročie vzniku filmov - bondovky sa začali natáčať v roku 1962, keď vtedajší James Bond Sean Connery bojoval proti Dr. No. Film sa teší priemernému ohlasu, kritici ho chvália aj kritizujú. Zarobil najviac z vtedajších bondoviek.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Bond sa infiltruje do severokórejskej základne, ktorá patrí plukovníkovi Tan-Sun Moonovi. Predstavuje sa ako díler predávajúci diamanty za zbrane. Pokúsi sa Moona zavraždiť, ale Moonov asistent Zao odhalí jeho skutočnú identitu (vďaka niekomu, kto pošle informácie na mobil). Po vznášadlovej bitke má Zao zmrzačenú tvár a Moon je očividne mŕtvy, pretože Bond ho zhodil z útesu.

Po štrnástich mesiacoch zajatia si obidve strany - britská aj severokórejská - vymenia zajatcov. Severokórejci získajú Zaa. M informuje Bonda, že má pozastavený status agenta 00, pretože američania a briti si mysleli, že severokórejčanom prezradil citlivé informácie počas mučenia a oni ho cheli dostať späť, lebo sa báli, že unikne ešte viac informácií. Keďže Bond vie, že počas mučenia nič neprezradil, tak sa domnieva že v MI6 ho niekto zradil a rozhodne sa ho vypátrať.

M povie Bondovi, že sa chystá jeho preprava na Falklandské ostrovy. Tam ho budú vyšetrovať až pokiaľ pre nich nebude ohrozením. Bond sa však na Falklandy nechystá. Zámerne si privodí zástavu srdca a po oživení utečie (odpláva) k brehu Hong Kongu. Kontakt mu prezradí, že Zao je v kubánskej Havane. Tam stretne agentku USA sa organizáciu NSA, Giacintu "Jinx" Johnsonovú, s ktorou sa vyspí v hotelovej izbe.

Bond sleduje Jinx a Zaa na kliniku génovej terapie, kde si pacienti môže zmeniť svoj výzor pozmenením DNA. Jinx sa vydáva za klientku aby našla informácie o Zaovi, ale Bond ho nájde prvý. Zao im utečie, ale nechá v klinike zoznam diamantov, ktoré podpísal laserom brit, magnát Sir Gustav Graves. Bond neskôr narazí na Gravesa v londýnskom šermiarskom klube aj s asistentkou Mirandou Frostovou, tiež tajnou britskou agentkou. Potom, ako Bond ukáže Gravesovi jeden z diamantov, Graves ho pozve na svoju vedeckú demonštráciu v Icelande.

Na demonštrácii odhalí Graves nový orbitálny satelit so zrkadlom (nazvaný Icarus), ktorého zdanlivým cieľom je nahromadenie slnečnej energie a jej presmerovanie na isté časti Zeme, aby podporil výnosy. Jinx predstiera žurnalistku, prenikne do riadiaceho centra a nájde Zaa, ktorý používa tú istú génovú terapiu ako na Kube. Jinx dostane elektrický šok a upadne do bezvedomia. Keď sa preberie, zistí, že na ňu mieri laserový lúč. Bond ju zachráni a potom ako zahliadne Zaa, uvedomí si, že plukovník Moon žije a vydáva sa za donedávna neznámeho Gustava Gravesa.

Bond sa konfrontuje s Gravesom. Na pomoc mu príde Frostová, ktorá je v skutočnosti na strane Gravesa a odhalí aj, že ona je tá zradkyňa, ktorá prezradila Bonda v Severnej Kórey. Vysvitne aj, že predchádzajúcu noc, keď sa s Bondom vyspala, narábala s jeho pištoľou. Bond utečie a prenasleduje ho slnečný lúč z Icarusu, ktorý ovláda Moon. Utečie aj tomu a vracia sa do budovy aby zachránil Jinx, kde ho odhalí a prenasleduje Zao. Ten umiera vďaka Bondovmu premyslenému plánu, keďže narazí autom do topiaceho sa kusu budovy a následne naňho padne luster.

Bond a Jinx prenasledujú Gravesa a Frostovú na Kórejský polostrov a ocitajú sa na Gravesovom nákladnom lietadle. Graves sa odhalí otcovi, generálovi Moonovi a prezradí mu aj skutočný účel Icarusu. Má vytvoriť cestu Kórejskou demilitarizovanou zónou koncentrovaným slnečným svetlom a následne by Graves vydal príkaz na zaútočenie na Južnú Kóreu. Generál Moon sa postaví pred syna so zbraňou, aby zachoval mier, ale syn ho zavraždí. Bond sa blíži ku Gravesovi, aby zastavil ofenzívu, zatiaľ čo Jinx sa pokúša prevziať kontrolu nad lietadlom. Medzitým sa Bond a Graves venujú pästnému súboju. Graves má prevahu, ale potom ako lietadlo prejde slnečným lúčom, ťažko poškodené, Bondovi sa podarí potiahnuť za poistné lanko Gravesovho padáka (čo ho posunie bližšie ku dverám) a dá mu elektrický šok. Graves sa pustí a vypadne z lietadla do rotujúceho motora. Bond a Jinx utečú z lietadla na helikoptére úložnom priestore spolu so všetkými diamantami. Ukryjú sa a váľajú sa v nich. Samozrejme, nie nadlho, keďže ich ako ilegálne musia vrátiť.