James Bond

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu James Bond pozri James Bond (rozlišovacia stránka).
Záber z múzea voskových figurín.

James Bond je hlavná postava rovnomennej série kníh od Iana Fleminga a filmov. James Bond je agent britskej tajnej služby MI6 pod číslom 007. Výnimkou je film Povolenie zabíjať (Licence to Kill) a čiastočne aj Nie je čas zomrieť (No time to die), kde James Bond odíde z MI6 a koná na vlastnú päsť. V sérii filmov sa nám predstavia aj iný agenti sekcie 00, napríklad míting v Bondovke Thunderball, akcia v Dych života alebo iné.

Celkovo sa táto postava objavila v štrnástich originálnych knihách Iana Fleminga, obrovskom množstve kníh iných autorov, ktorí túto postavu prevzali a v 25 „oficiálnych“ filmoch. V oficiálnych filmoch si zahralo agenta zatiaľ šesť hercov: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig. Mimo oficiálnych dielov si ju skúsili David Niven, Peter Sellers či Barry Nelson.

V našich končinách[upraviť | upraviť zdroj]

Film Dych života (The Living Daylights) sa odohráva okrem iného aj v Česko-Slovensku, konkrétne v ešte komunistickej Bratislave. V skutočnosti boli zábery Bratislavy natáčané vo viedenských uliciach, lebo vtedajší režim neumožnil filmárom natáčať vo Východnom bloku. Vo filme Srdečné pozdravy z Ruska úlohu šachistu Kronsteena (Vladek Sheybal), zastáva postava z Československa. Film Casino Royale s Craigom sa natáčal aj v Česku. Postavu jadrového fyzika Ladislava Kutzeho v Thunderballe si zahral český herec George Pravda. Natáčania filmu Žiješ iba dvakrát sa zúčastnil aj Ján Werich, ktorému producenti ponúkli rolu hlavného zločinca Blofelda. Pre moc dobrácky typ herca nakoniec tvorcovia siahly pre Donalda Peasenca. No Wericha (zozadu) môžeme vidieť vo filme iba vtedy keď Blofeld má na hlave vlasy, čo Pleasence nemal. Ide o pôvodné zábery, ktoré štáb neprekrútil s novým hercom.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému James Bond

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]