Preskočiť na obsah

Barbara Bel Geddesová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Barbara Bel Geddesová
Celé menoBarbara Bel Geddes
Narodenie 31. október 1922
New York, New York, USA
Úmrtie8. august 2005 (82 rokov)
Northeast Harbor, Maine, Spojené štáty
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1941 – 1990

Barbara Bel Geddes (* 31. október 1922, New York, New York, USA – † 8. august 2005, Northeast Harbor, Maine, Spojené štáty) bola americká divadelná a filmová herečka, autorka detských kníh a výtvarníčka. Najväčší úspech získala vďaka jej úlohe Ellie Ewing zo seriálu Dallas. Medzi jej ďalšie významné filmy patrí Vertigo (1958) či I Remember Mama (1948) za ktorý bola nominovaná na Academy Awards.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Bel Geddesová sa narodila v New Yorku v roku 1922. Bola dcérou Helen Belle, ktorá pracovala ako divadelná kostymérka a jej otec Norman Bel Geddes pracoval ako priemyselný dizajnér. Mala staršiu sestru Joan (1916-2001).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Broadway[upraviť | upraviť zdroj]

Bel Geddesová si prvý raz zahrala na Broadwayi v roku 1946, v inscenácií Deep Are the Roots. Za svoj herecký výkon bola Bel Geddesová ocenená cenou Donaldson Award, za vynikajúci úspech v divadle. V rokoch 19511953 hrala v 924 predstaveniach. V roku 1955 získala rolu Maggie v divadelnej hre Cat on a Hot Tin Roof. V roku 1961 sa predstavila v hlavnej úlohe v inscenácií Mary, Mary, ktorá sa stala najdlhšou Broadwayiovou inscenáciou, ktorá mala viac ako 1 500 predstavení.

V roku 1952 získala ocenenie "Žena roku" od Hasty Pudding Theatrucals na univerzite Harvard. V roku 1993 bola uvedená do americkej divadelnej siene slávy.

Herectvo[upraviť | upraviť zdroj]

Svoju hereckú kariéru započala v roku 1947 po boku herca Henryho Fonda, vo filme The Long Night. Film bol remakeom francúzskeho spracovania z roku 1939. V roku 1949 bola nominovaná na Academy Awards za svoju rolu vo filme I Remember Mama v kategórií Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

V roku 1958 si zahrala vedľajšiu postavu vo filme Vertigo, ktorý režíroval Alfred Hitchcock. V rovnakom roku hrala v jednej epizóde seriálu Alfred Hitchcock Presents, kde hrala postavu Mary Maloney, gazdinú, ktorá zabije svojho manžela zmrazenou jahňacou nohou.

V roku 1978 patrila medzi prvých hercov, ktorý potvrdil svoju hereckú účasť na televíznom seriály Dallas. Jej rola Miss Ellie, jej priniesla obnovené medzinárodné uznanie. Objavila sa takmer vo všetkých epizódach seriálu, okrem rokov 1984-1985 a 1990. Bel Geddesová je jedinou herečkou zo seriálu, ktorá získala ocenenie Emmy a Zlatý glóbus za svoj herecký výkon. V roku 1984 bola kvôli zdravotným problémom nahradená v seriály herečkou Donnou Reed, no krátko po tom ako sa jej zdravotný stav zlepšil sa do seriálu vrátila.

Pri natáčaní nových scén seriálu Dallas v roku 2012, je spomínaná postavy Miss Ellie v každej jednej epizóde prvej série.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1944 sa vydala za divadelného manažéra Carla Sawyera, s ktorou mali dcéru Susan. Ich manželstvo skončilo v roku 1951. Neskôr sa vydala za režiséra Windsora Lewisa, s ktorým mala dcéru Betsy. Keď Lewis ochorel, Bel Geddesová zastavila v roku 1967 svoju hereckú kariéru. Lewis zomrel v roku 1972. Svoju hereckú kariéru ukončila v roku 1990 a následne žila v prístavnom meste Northeast Harbor v štáte Maine, kde pracovala ako výtvarníčka a autorka dvoch detských kníh.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Bel Geddesová zomrela na rakovinu pľúc, 8. augusta 2005 vo svojom dome v Northeast Harbor vo veku 82 rokov. Jej telo bolo spopolnené a jej popol bol rozptýlený z lode do prístavných vôd, aby ohraničil jej majetok.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Barbara Bel Geddes na anglickej Wikipédii.