Joan Collinsová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Joan Collins
Celé menoJoan Henrietta Collins
Narodenie 23. máj 1933 (90 rokov)
Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Povolanieherečka, spisovateľka, publicistka
Roky pôsobenia1951 – súčasnosť
ManželMaxwell Reed (1952 – r.1956)
Anthony Newley (1963 – r.1971)
Ronald S. Kass (1972 – r.1983)
Peter Holm (1985 – r.1987)
Percy Gibson (od 2002)
Deti3

Joan Collins DBE,(vlastným menom Joan Henrietta Collins, * 23. máj 1933, Londýn, Anglicko) je anglická herečka, spisovateľka a publicistka. Je držiteľkou viacerých hereckých ocenení a v roku 1983 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Už niekoľko desaťročí podporuje viaceré charitatívne organizácie.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Collinsová sa narodila v londýnskej časti Paddington a vyrastala vo štvrti Maida Vale. Jej otec bol hľadač talentov a jej matka bola učiteľkou tanca. Je z troch najstaršia z troch detí. Jej mladšou sestrou bola spisovateľka Jackie Collins a má tiež brata Billa, ktorý pracoval ako realitný maklér.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V šestnástich rokoch sa vyučila za herečku na Kráľovskej akadémii dramatických umení. Objavila sa v niekoľkých britských filmoch, ale v roku 1955 odcestovala do Hollywoodu, kde jej herecký úspech priniesol film Zem faraónov. V rovnakom roku, sa objavila po boku hereckých hviezd ako Bette Davis a Richard Todd vo filme Panna kráľovná. O rok neskôr si zahrala v remake-u filmu Ženy z roku 1939, s názvom The Opposite Sex, kde stvárnila postavu zlatokopky Crystal, ktorú vo verzii z roku 1939 stvárnila Joan Crawford.

Uchádzala sa o postavu Kleopatry, v rovnomennom filme, no nakoniec získala rolu Elizabeth Taylorová. V roku 1962 sa vrátila do Spojeného kráľovstva a účinkovala vo filme Cesta do Hong Kongu. V roku 1967 hosťovala v jednej epizóde televízneho seriálu Star Trek.

V roku 1977 si zahrala vo filme Impérium mravcov, kde za svoj herecký výkon získala nomináciu na cenu Saturn Awards. O rok neskôr stvárnila hlavnú postavu vo filme Jackie Collins' The Stud, ktorý bol natočený podľa knižnej predlohy, od Collinsovej sestry Jackie.

V roku 1981 prijala rolu pomstychtivej Alexis Colby, v televíznom seriály Dynastia. Seriál získal celosvetový úspech a v roku 1985, bol tiež najsledovanejším seriálom v USA. Collinsová bola za svoj herecký výkon šesťkrát nominovaná na ocenenie Zlatý glóbus, z čoho jedno ocenenie získala. V roku 1983 získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy. Po skončení seriálu v roku 1989, debutovala na Broadwayi v divadelnej inscenácii Private Lies.

Collinsová v roku 2012.

V roku 1999 si zahrala po boku Nigela Hawthornea, vo filme Tajné manželstvo. O rok neskôr si zahrala v druhej časti filmu Flinstoneovci, kde stvárnila matku Wilmy, ktorú vo filme stvárnila Kristen Johnston. Po boku herečiek Debbie Reynolds, Elizabeth Taylor a Shirley MacLaine sa objavila v komédii Tri staré grácie.

V rokoch 20132017 si zahrala vedľajšiu úlohu v televíznom seriály Benidorm. Stvárnila tiež veľkovojvodkyňu Alexandru z Oxfordu, matku fiktívnej postavy kráľovnej Heleny, ktorú stvárnila Elizabeth Hurley, v televíznom seriály The Royals z roku 2015. V roku 2018 sa objavila tiež vo vedľajšej úlohe v televíznom seriály American Horror Story, konkrétne v deviatej sérii.

V roku 2021 si zahrala v televíznom seriály Glow and Darkness, po boku Jane Seymour a Denise Richards.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Manželstvá a rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Collinsová bola päťkrát vydatá. Jej prvým manželom bol Maxwell Reed, za ktorého bola vydatá v rokoch 19521956. V roku 1959 sa zasnúbila s hercom Warrenom Beattym, ale kvôli jeho nevere sa rozišli. V roku 1963 sa vydala za herca Anthonyho Newleya, z ktorým má dve dcéry. Ich manželstvo skončilo rozvodom v roku 1971. Jej tretím manželom bol Ronald S. Kass, s ktorým má jednu dcéru. Ich manželstvo trvalo jedenásť rokov V roku 1985 sa vydala za speváka Petera Holma. Rozviedli sa v roku 1987. Od roku 2002 je vydatá za Pierce Gibsona.

Collinsová vlastní domy v Los Angeles, v Londýne, v New Yorku a vo Francúzsku a má tri vnúčatá.

Vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

Collinsová bola v roku 1997 vymenovaná za dôstojníka a získala Rad britského impéria za jej herecké zásluhy v dráme a v roku 2015 bola povýšená na titul Dame, za svoje charitatívne činnosti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Joan Collins na anglickej Wikipédii.