Vertigo (1958)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vertigo
Originálny názov Vertigo
Žáner Dráma
Dĺžka 128 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 9. máj, 1958
Spoločnosť Paramount Pictures
Rozpočet 2.5 miliónov USD
Zárobok 7.3 miliónov USD
Filmový štáb
Réžia Alfred Hitchcock
Scenár Alec Coppel a Samuel A. Taylor
Produkcia Alfred Hitchcock
Hudba Bernard Herrmann
Herecké obsadenie

Vertigo je americký filmový psychologický thriller z roku 1958, ktorý režíroval a produkoval Alfred Hitchcock. Príbeh bol založený na románe D'entre les morts z roku 1954 od Boileau-Narcejaca. Scenár napísali Alec Coppel a Samuel A. Taylor.

Film hovorí príbeh o bývalom detektívovi Johnovi "Scottiem" Fergusonovi. Scottie je nútený odísť do predčasného dôchodku, pretože sa u neho vyvinula akrofóbia (extrémny strach z výšok) a vertigo (falošný pocit rotačného pohybu). Neskôr si ho najme Gavin Elster ako súkromného detektíva, ktorý ho žiada, aby sledoval Gavinovu manželku Madeleine, ktorá má samovražedné sklony.

Film bol natočený v San Franciscu v Kalifornii a v štúdiách Paramount v Hollywoode. Je to prvý film, ktorý používa dolly zoom, efekt in-camera, ktorý skresľuje perspektívu, aby vytvoril dezorientáciu a aby lepšie priblížil Scottiovu akrofóbiu. V dôsledku jeho použitia v tomto filme sa tento efekt často označuje ako „Vertigo efekt“.

Film získal pozitívne recenzie a opakovane sa objavil v anketách o najlepších filmoch Amerického filmového inštitútu.

V roku 1989 bol film Vertigo jedným z prvých 25 filmov, ktorý knižnica kongresu Spojených štátov označila ako kultúrne, historicky a estetický významný film.

Vo filme hrajú Kim Novak, James Stewart, Tom Helmore a iní.

Casting[upraviť | upraviť zdroj]

Herečka Vera Miles bola prvou voľbou do role Madeleine. Objavila aj na raných verziách obrazov, ktoré boli súčasťou filmu. Film sa však musel na nejaký čas odložiť kvôli Hitchcockovým problémom so žlčníkom a medzičasom Milesová otehotnela, a tak musela odstúpiť od úlohy. Režisér odmietol čakať na to, kým Milesová porodí a našiel si náhradnú herečku, ktorou bola Kim Novak. Novak však mala záväzky so spoločnosťou Columbia Pictures, s ktorými uzavrela zmluvu a kým si vybavila povolenie hrať vo filme inej spoločnosti, Milesová porodila a mohla sa zúčastniť na natáčaní. Hitchcock však už naďalej spolupracoval s Novakovou.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vertigo na anglickej Wikipédii.