Julianna Marguliesová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Julianna Marguliesová
Celé menoJulianna Margulies
Narodenie 8. jún 1966 (57 rokov)
Spring Valley, New York, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1991 – súčasnosť
ManželKeith Lieberthal (2007 – )
Deti1

Julianna Marguliesová (angl. Julianna Margulies; * 8. jún 1966, Spring Valley, New York, USA) je americká herečka, známa zo seriálu Dobrá manželka. Za svoju rolu vo filme získala niekoľko ocenení. Má svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Je židovského pôvodu a jej rodina emigrovala do Spojených štátov. Má tri sestry, z ktorých je Marguliesová najmladšia.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1991 získala svoju prvú filmovú rolu vo filme Ruthless Justice, kde stvárnila rolu prostitútky. V roku 1994 si zahrala zdravotnú sestru Carol Hathaway v seriáli Pohotovosť. V roku 1995 získala za túto úlohu cenu Emmy. Počas tohto seriálu bola nominovaná na túto cenu každý rok.

Od roku 2009 hrala hlavú postavu v seriáli Dobrá manželka, Aliciu Florrick. Vo filme sa predstavila po boku hercov a herečiek ako Christine Baranská, Matt Czuchry či Allan Cumming. Za túto úlohu získala v roku 2009 Zlatý glóbus. Seriál sa natáčal do roku 2016. V roku 2018 si zahrala menšiu úlohu v seriáli Dietland a o rok neskôr si zahrala hlavnú úlohu v šesťdielnom seriáli The Hot Zone.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Píše ľavou rukou, má dve arabské mačky a v roku 2007 bola zaradená medzi 100 najkrajších ľudí sveta. Od roku 2007 je vydatá za Keitha Lieberthala a o rok neskôr sa im narodil syn Kieran Lindsay Lieberthal.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Julianna Margulies na anglickej Wikipédii.