Elizabeth Debicki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elizabeth Debicki
v roku 2012
Narodenie 24. august 1990 (33 rokov)
Paríž, Francúzsko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia2010 – súčasnosť

Elizabeth Debicki (* 24. august 1990, Paríž, Francúzsko) je austrálska herečka poľského pôvodu. Je známa z televízneho seriálu The Crown (2016 - 2022), kde stvárnila Princeznú Dianu.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Elizabeth Debicki sa narodila 24. augusta 1990 v Paríži poľskému otcovi a austrálskej matke írskeho pôvodu. Jej rodičia boli obaja baletní tanečníci, ktorí sa stretli, keď spolu vystupovali na prehliadke. Keď mala päť rokov, rodina sa presťahovala do Glen Waverley v Austrálii v Melbourne. Je najstaršia z troch detí, má mladšiu sestru a brata.

Debicki sa začala zaujímať o balet už v detstve. Neskôr, sa rozhodla venovať sa divadlu. Počas štúdia na vysokej škole herectva, patrila k najlepším študentom. Jej výška, je 1,91 m.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Debutovala v austrálskom filme Bláznivá jazda z roku 2011. Režiséra Baza Luhrmanna, zaujal jej herecký výkon natoľko, že ju obsadila do filmu Veľký Gatsby, po boku Leonarda DiCapria, Carey Mulligan a Tobeyho Maguireho. Film mal premiéru roku 2013. Jej herecký výkon vo filme, bol uznaný filmovými kritikmi a získala cenu AACTA za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Od júna do júla 2013 hrala spoločne s Cate Blanchett a Isabelle Huppert v divadelnej inscenácii The Maids, od Jeana Geneta. Za svoj herecký výkon, získala cenu, Najlepší nováčik na scéne Sydney Theatre Awards.

V roku 2016 hrala jednu z vedľajších úloh v televíznom seriály Nočný recepčný a spoločne s Michelle Rodriguez a Violou Davis, si zahrala v dráme Vdovy, z roku 2018. Vo filmoch Strážcovia Galaxie 2 (2017) a Strážcovia Galaxie 3 (2023), stvárnila rolu Ayeshy, ktorá je zlatá najvyššia kňažka a vodkyňa rasy Sovereign.

V roku 2020 hrala v akčnom filme Tenet a v roku 2022 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho filmu The Crown, kde stvárnila Princeznú Dianu. V predchádzajúcich častiach televízneho seriálu, rolu Princeznej Diany, stvránila Emma Corrin a Debicki ju nahradila. Herecký výkon Debicki v televíznom seriály, bol pozitívne prijatý a v roku 2023, získala nomináciu na Zlatý glóbus.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elizabeth Debicki na anglickej Wikipédii.