Strážcovia Galaxie 3

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Strážcovia Galaxie 3

Základné informácie
Originálny názov Guardians of the Galaxy Vol. 3
Žáner akčný, komédia, sci-fi, dráma, dobrodružný
Dĺžka 150 min. minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2023
Dátum uvedenia USA 5. máj 2023
Slovensko 4. máj 2023
Spoločnosť Marvel Studios
Rozpočet 250 miliónov $
Zárobok 845 miliónov $
Filmový štáb
Réžia James Gunn
Scenár James Gunn
Produkcia Kevin Feige
Hudba John Murphy
Kamera Henry Braham
Strih Craig Wood
Fred Raskin
Postupnosť
Predchádzajúci Ant-Man a Wasp: Quantumania
Nasledujúci Marvels
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Strážcovia Galaxie 3 (v anglickom origináli Guardians of the Galaxy Vol. 3) je americký akčný film z roku 2023 od režiséra Jamesa Gunna, natočený na motívy komiksov od vydavateľstva Marvel Comics o superhrdinoch Strážcoch galaxie. Jedná sa o 32. film v MCU a je súčasťou 5. fázy Marvel Cinematic Universe a Mnohovesmírnej ságy.

James Gunn v novembri 2014 povedal, že plánuje natočiť aj tretí film. V apríli 2017 oznámil, že tretiu časť napíše a zrežíruje. V júli 2018 ho Disney prepustilo po tom, čo sa na Twitteri opäť objavili kontroverzné príspevky, ale štúdio v októbri zmenilo názor a znovu ho dosadilo na pozíciu režiséra. Gunnov návrat bol verejne odhalený v marci 2019, pričom práce na pokračovaní filmu sa začali až po tom, čo Gunn dokončil prácu na svojom filme The Suicide Squad: Samovražedná misia (2021) a prvej sezóne spin-off seriálu Peacemaker (2022).

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Peter Quill, ktorý sa stále spamätáva zo straty Gamory, musí okolo seba zhromaždiť svoj tím, aby bránil vesmír a zároveň chránil jedného zo svojich. Misia, ktorá, ak nebude úspešne dokončená, by mohla viesť k zániku Strážcov tak, ako ich poznáme.

Produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Natáčanie sa začalo 8. novembra 2021 v Trilith Studios v Atlante v štáte Georgia pod pracovným názvom Hot Christmas. Strážcovia Galaxie: Sviatočný špeciál (2022) sa natáčal v rovnakom čase ako tretie pokračovanie Strážcov galaxie, od februára do konca apríla 2022 s rovnakým hlavným obsadením a kulisami. Vo februári 2022 bolo odhalené, že Callie Brandová sa vo filme objaví ako mimozemšťan. Natáčanie sa malo uskutočniť aj v Londýne koncom roka 2021. Natáčanie sa skončilo 6. mája 2022.[1][2]

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Napoly človek, napoly nebeský celestiál a veliteľ Strážcov Galaxie, ktorý bol ako dieťa unesený zo Zeme a vychovaný skupinou mimozemských zlodejov a pašerákov zvaných Plienitelia.

Sirota, ktorá hľadá vykúpenie za svoje minulé zločiny a bola adoptovaná a vycvičená Thanosom. Pôvodnú verziu Gamory, členky Strážcov, zabil Thanos v Avengers: Nekonečná vojna (2018), no vrátila sa ako mladšia verzia postavy, ktorá cestuje do súčasnosti v Avengers: Endgame (2019); Saldaña si v tomto filme zopakuje druhú rolu, v ktorej je členkou Plienitelov.

Člen Strážcov a vysoko zručný bojovník, ktorého rodinu vyvraždil Ronan Žalobca.

Členka Strážcov a bývalá Avengerka, adoptívna sestra Gamory, ktorá je sirotou z mimozemského sveta a Thanos ju vycvičil, aby sa stala jeho osobným vrahom.

Členka Strážcov s empatickými schopnosťami, sestra Star-Lorda.

Člen Strážcov, ktorý je humanoidom podobný stromu a Rocketov spoločník.

Člen Strážcov a bývalý Avenger, ktorý je geneticky upravený mýval. Je lovcom odmien, majstrom zbraní a vojenských taktík.

Člen Strážcov a bývalý zástupca veliteľa Yondua Udonta.

Kyberneticky vylepšený šialený vedec a výkonný riaditeľ OrgoCorpu, špecializuje sa na vytváranie hybridných rás a pokúša sa násilným spôsobom vylepšiť všetky živé bytosti na „dokonalú rasu“. Je stvoriteľom Rocketa, Suverénov, Zveroľudí, Hviezdných detí a mnohých ďalších rás.

Veľmi mocná umelá bytosť vytvorená rasou Suverénov, aby zničil Strážcov. Vzhľadom na to, že sa Warlock čerstvo vyliahol z kokonu, je v podstate ešte „dieťa“, ktoré životu veľmi nerozumie a spoznáva svet.

Pes s telepatickými schopnosťami, ktorého vyslal do vesmíru Sovietsky zväz. Postavu predtým stvárnil pes Fred vo filmoch Strážcovia Galaxie (2014) a Strážcovia Galaxie 2 (2017).

  • Elizabeth Debicki ako Ayesha: Zlatá najvyššia kňažka a vodkyňa rasy Suverénov. V tejto úlohe nechala vytvoriť Adama Warlocka, aby zničil Strážcov.
  • Sylvester Stallone ako Stakar Ogord: Vysoko postavený Plienitel.

V ďalších úlohách sa objavili: Linda Cardelliniová ako Lylla genetický upravená vydra a dávna priateľka Rocketa, Asim Chaudhry ako Theefs geneticky upravený mrož a Mikaela Hoover ako Floor geneticky upravený králik. Nathan Fillion sa objavil ako Master Karja strážnik z Orgocorpu, Daniela Melchior ako Ura recepčná z Orgocorpu a Jennifer Holland ako Kwol veliteľka z Orgocorpu. Seth Green ako Howard the Duck, Michael Rosenbaum ako Martinex vysoko postavený plieniteľ, Tara Strong ako hlas Mainframe. Greg Henry sa objavil ako Jason Quill, starý otec Petra. Judy Greer ako hlas War Piga geneticky upravenho prasaťa. Michael Rooker sa objavil v cameo úlohe ako Yondu Udonta. Kai Zen ako Phyla mimozemské super dieťa, zachránené zo zajatia Vrchného Evolucionára.

Premiéra[upraviť | upraviť zdroj]

Strážcovia Galaxie 3 malo premiéru v slovenských kinách 4. mája 2023.[3] Americká premiéra sa uskutočnila 5. mája 2023. Jedná sa o posledný film, v ktorom bude pôvodné obsadenie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Guardians Of The Galaxy Vol. 3 Has Begun Filming As James Gunn Shares Image From The Set [online]. /Film, 2021-11-08. Dostupné online.
  2. Marvel's Guardians of the Galaxy Vol. 3 Wraps Filming [online]. ComicBook.com, 2022-05-06. Dostupné online.
  3. Strážcovia Galaxie 3. UFD, 2022-12-01. Dostupné online [cit. 2022-12-01].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Guardians of the Galaxy Vol. 3 na anglickej Wikipédii.