Marvel Comics

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marvel Comics
MarvelLogo.svg

Založená1939 (ako Timely Comics)
ZakladateľMartin Goodman
SídloNew York, USA
Územný rozsahUSA, Európa
ProdukciaKomix
Obrat125,7 milióna $ (2007)
VlastníkThe Walt Disney Company
Webová stránkamarvel.com

Marvel Comics je americká spoločnosť, ktorá vydáva komiksy a vlastní práva na komiksové postavy.

Marvel bol založený v roku 1939 ako Timely Publications a v 50-tych rokoch 20. storočia bol známy pod názvom Atlas Comics. Moderný Marvel sa datuje do 60-tych rokov, keď spoločnosť začala vydávať tituly ako Spider-Man, Fantastic Four, Hulk, X-Men a ďalšie z dôležitých titulov takzvaného strieborného veku komiksu.

História[upraviť | upraviť kód]

Timely Comics.

Timely Publications (1939 – 1950)[upraviť | upraviť kód]

Vydavateľ Martin Goodman v roku 1939 založil budúci Marvel ako Timely Publications s imprintom Timely Comics pre vydávanie komiksov. Prvý komiks Marvel Comics #1 bol vydaný v októbri 1939. V tomto komikse sa po prvýkrát objavili postavy Human Torch a Namor the Sub-Mariner, ktoré vytvorili Carl Burgos a Bill Everett. Komiks sa stretol s veľkým úspechom a skoro mal náklad vo výške 900 000 kusov. V roku 1941 autori Joe Simon a Jack Kirby vytvorili vlasteneckého hrdinu, ktorým bol Captain America. Jeho prvý komiks Captain America Comics #1 bol vydaný v marci 1941. I táto postava sa stretla s úspechom, kedy jej náklad dosahoval jedného miliónu kusov. Ďalšími hrdinami boli Whizzer, Miss America, Destroyer, Vision, a Angel, ale tí sa takému úspechu nedostali.

V roku 1941 taktiež Joe Simon opustil post editora a jeho miesto zabral bratranec Goodmanovej ženy Stanley Lieber, následne známy ako Stan Lee.

Atlas Comics (1951 – 1960)[upraviť | upraviť kód]

Atlas Comics.

V povalačnej ére superhrdinské komiksy všeobecne upadali a dostávali sa mimo záujem verejnosti. Goodman sa preto rozhodol preorientovať na vydávanie horrorov, westernov, krimi, vojenských a dobrodružných príbehov. Od roku 1951 i preto zmenil názov na Atlas Comics, podľa svojich novín Atlas News Company. Neúspešný pokus o oživenie superhrdinskej tématiky v Atlase sa datuje do roku 1953, kedy boli znovu vydávané komiksy Human Torch, Namor a Captain America, na nich sa podieľali Syd Shores, Dick Ayer, Bill Everett, Johna Romita Sr. a Stan Lee.

Marvel Comics[upraviť | upraviť kód]

1960 – 1969[upraviť | upraviť kód]

Stan Lee v roku 1973.

V roku 1961 začala nová éra. Je nutné podotknúť, že zásluha za oživenie superhrdinských komiksov patrí skôr konkurenčným DC Comics. Ničmenej Marvel sa dokázal naplno adaptovať. V novembri 1961 Stan Lee a Jack Kirby predstavili nový tím Fantastic Four v The Fantastic Four #1. Napriek úspechu, vydavateľstvo Marvel naďalej vydávalo westerny a vojenské príbehy, ako napríklad komiks Sgt. Fury and his Howling Commandos, v ktorom vystupuje Nick Fury. S úspechom začali byť vydávané i ďalšie komiksy, ako Hulk, Spider-Man, Thor, Ant-Man, Iron Man, X-Men, Daredevil aj s ich nemesis Doctor Doom, Magneto, Galactus, Loki, Green Goblin a Doctor Octopus. Stan Lee a Steve Ditko vytvorili najúspešnejšiu komiksovú sériu v marci 1963, kedy vydali prvé číslo Spider-Mana. V roku 1968 Marvel predal 50 miliónov komiksových kníh. V rovnakej dobe Goodman predal vydavateľstvo spoločnosti Perfect Film and Chemical Corporation, ktorá spadala pod Magazine Management. V roku 1969 Goodman po tridsiatich rokoch od Marvelu odišiel.

2000 – 2009[upraviť | upraviť kód]

V týchto rokoch Marvel znovu prekročil vydavateľské zvyklosti a začal vydávať násilné príbehy pod imprintom MAX. Ďalšími vzniknutými imprintami boli i Marvel Adventures a predovšetkým Ultimate Marvel, ktorý začal vydávať alternatívne reštartované a moderné príbehy najznámejších postáv, ktoré vyvrcholili v crossovere Ultimatum. Cieľom týchto imprintov bolo prilákať nových čitateľov, ktorí by inak mohli byť od komiksov odradení kvôli dekádam histórie ich postáv.

Po mnohých neúspechoch v 90-tych rokoch bola spoločnosť na pokraji bankrotu, a tak predala filmové práva na svoje najpopulárnejšie komiksové tituly. Boli natočené populárne filmy X-Men a Spider-Man, ktoré sa skoro premenili do filmových sérií a ich úspech motivoval Marvel k tomu aby založili vlastné filmové štúdium Marvel Studios.

V roku 2009 The Walt Disney Company odkúpila Marvel za štyri miliardy amerických dolárov.

2010 – dodnes[upraviť | upraviť kód]

Pod Disney, Marvel oživil imprint CrossGen, kde začal vydávať komiksy pre deti. Po úspechu filmu Iron Man, Marvel založil Marvel Cinematic Universe, v ktorom na striebornom plátne prepojuje príbehy aj ďalších postáv. Celosvetové tržby z marvel filmov v roku 2013 činili 12 miliárd amerických dolárov. Marvel taktiež vytvára televízne seriály a počítačové hry.

V roku 2012 prebehol v Marvel celkový relaunch vydávaných sérií a nové série začali vznikať pod označením Marvel NOW!. Úplne novými sériami boli napríklad Uncanny Avengers a All-New X-Men. Na jar a v lete 2014 prebehla druhá vlna reštartovania sérií pod názvom All-New Marvel NOW!. Na jeseň a v zime 2014 prebehla tretia vlna pod názvom Avengers NOW!.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]