Captain America

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Captain America je fiktívna komiksová postava od Marvel Comics. Po prvýkrát sa objavil v Captain America Comics #1 v marci 1941.

Základné informácie
AutorJoe Simon, Jack Kirby
HerecLadislav Ovšák
Prvý výskytCaptain America Comics #1 (marec 1941)
O postave
Celé menoSteven Grant Rogers
PrezývkaSteve Rogers
Captain America
Cap
Prvý Avenger
Dátum narodenia4. júl 1918
PohlavieMuž
Manžel(ka)Black Widow
PotomkoviaJames Rogers
NárodnosťAmeričan

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Captain America, vlastným menom Steven Rogers, sa narodil v Amerike pred 2. svetovou vojnou. Od malička túžil brániť svoju vlasť a preto ako teenager narukoval do armády USA, aby mohol bojovať proti fašistom. Fyzicky zdatný na armádu nebol preto ho viackrát odmietli. Na základe jeho šikovnosti, oddanosti, poslušnosti a disciplíne bol vybraný pre experiment jedného uznávaného nemeckého vedca. Išlo o sérum „super-vojaka“, ktorým chceli dosiahnuť armádu špeciálnych vojsk. Stevovi bolo sérum vpichnuté, následkom čoho sa z neho stal dospelý jedinec.

Toto sérum mu nedalo žiadne superschopnosti ako by sa dalo čakať. Zvýšilo to však jeho pohyblivosť, reflexy, obratnosť, silu, regeneráciu, pomalšie starnutie a vytrvalosť. Toto všetko však stačí na to, aby sa stal jedinečným. Captain Amerika je schopný zdvihnúť nad hlavu 400 kg a všetky jeho ostatné vlastnosti sú v najvyšších úrovniach, aké môže človek dosiahnuť. Captain je jeden z najlepšie vycvičených ľudí na svete. Ovláda viacero bojových umení, je vynikajúci stratég a vodca. Keďže profesor, ktorý mu vpichol sérum bol zavraždený a sérum bolo zničené tiež, Captain America je jediný človek, ktorý ma v sebe sérum super-vojaka. Ako zbraň používa Captain America štít ktorý bol navrhnutý Howardom Starkom v roku 1942 (otcom Anthonyho Starka viac známeho ako Iron Man) ktorý je z Vibrania, takže je prakticky nezničiteľný. V rukách Captaina Americu je tento štít vynikajúcou obrannou a deštrukčnou útočnou zbraňou. V 2. svetovej vojne bol pri jednom z mnohých bojov zmrazený. Neskôr ho našli členovia pôvodných The Avengers. Captain America dlhé roky bojuje ako vodca v skupine super ľudí The Avengers. Jeho najlepší priateľ bol Bucky Barnes viac známy pod pseudonymom Winter Soldier ktorého po jeho zajatí fiktívna nacistická skupina premenila na ,,vraždiaci stroj,, . Podľa filmovej verzie žije dodnes, no podľa komiksovej v roku 2007 zomrel počas Civil War.

Štít Captaina Americu

V novom filme AVENGERS Infinity War nemá štít ale vibrániový napestný štít.