Captain America

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Captain America
Základné informácie
AutorJoe Simon, Jack Kirby
HerecLadislav Ovšák
Prvý výskytCaptain America Comics #1 (marec 1941)
O postave
Celé menoSteven Grant Rogers
PrezývkaSteve Rogers
Captain America
Cap
Prvý Avenger
Dátum narodenia4. júl 1918
PohlavieMuž
Manžel(ka)Black Widow
PotomkoviaJames Rogers
NárodnosťAmeričan

Captain America je fiktívna komiksová postava od Marvel Comics. Po prvýkrát sa objavil v Captain America Comics #1 v marci 1941.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Captain America[1], vlastným menom Steven Rogers, sa narodil v Amerike pred 2. svetovou vojnou. Od malička túžil brániť svoju vlasť a preto ako teenager narukoval do armády USA, aby mohol bojovať proti fašistom.[2] Fyzicky zdatný na armádu nebol preto ho viackrát odmietli. Na základe jeho šikovnosti, oddanosti, poslušnosti a disciplíne bol vybraný pre experiment jedného uznávaného nemeckého vedca. Išlo o sérum „super-vojaka“, ktorým chceli dosiahnuť armádu špeciálnych vojsk. Stevovi bolo sérum vpichnuté, následkom čoho sa z neho stal dospelý jedinec.

Toto sérum mu nedalo žiadne superschopnosti ako by sa dalo čakať. Zvýšilo to však jeho pohyblivosť, reflexy, obratnosť, silu, regeneráciu, pomalšie starnutie a vytrvalosť. Toto všetko však stačí na to, aby sa stal jedinečným. Captain Amerika[3] je schopný zdvihnúť nad hlavu 400 kg a všetky jeho ostatné vlastnosti sú v najvyšších úrovniach, aké môže človek dosiahnuť. Captain je jeden z najlepšie vycvičených ľudí na svete. Ovláda viacero bojových umení, je vynikajúci stratég a vodca. Keďže profesor, ktorý mu vpichol sérum bol zavraždený a sérum bolo zničené tiež, Captain America je jediný človek, ktorý ma v sebe sérum super-vojaka. Ako zbraň používa Captain America štít ktorý bol navrhnutý Howardom Starkom v roku 1942 (otcom Anthonyho Starka viac známeho ako Iron Man) ktorý je z Vibrania, takže je prakticky nezničiteľný. V rukách Captaina Americu[4] je tento štít vynikajúcou obrannou a deštrukčnou útočnou zbraňou. V 2. svetovej vojne bol pri jednom z mnohých bojov zmrazený. Neskôr ho našli členovia pôvodných The Avengers. Captain America dlhé roky bojuje ako vodca v skupine super ľudí The Avengers. Jeho najlepší priateľ bol Bucky Barnes viac známy pod pseudonymom Winter Soldier ktorého po jeho zajatí fiktívna nacistická skupina premenila na ,,vraždiaci stroj,,. Podľa filmovej verzie žije dodnes, no podľa komiksovej v roku 2007 zomrel počas Civil War.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Captain America. [s.l.] : [s.n.], 2023-01-12. Page Version ID: 1133205606. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Captain America. [s.l.] : [s.n.], 2023-01-12. Page Version ID: 1133205606. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Captain America. [s.l.] : [s.n.], 2023-01-12. Page Version ID: 1133205606. Dostupné online. (po anglicky)
  4. Captain America. [s.l.] : [s.n.], 2023-01-12. Page Version ID: 1133205606. Dostupné online. (po anglicky)