Iron Man (komiks)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Iron Man je fiktívna komiksová postava od Marvel Comics.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Iron Man, vlastným menom Anthony Edward "Tony" Stark je multimiliardár, ktorý zarobil veľké peniaze v zbrojnom priemysle. Už jeho otec bol veľký vynálezca a zakladateľ Stark Industries. Tony zdedil podnik po smrti svojich rodičov, ktorí zahynuli pri dopravnej nehode. Tony bol klasický mladý miliardár. Namyslený, zbrane predával len tomu, kto dal najväčšiu ponuku. Jedného dňa bol však Tony unesený superzločincami menom desať kruhov, ktorý chceli aby mu Tony vytvoril dokonalú zbraň s pomocou ktorej by zničili svet. Tony bol vážne poranený a hrozilo mu, že umrie. Vytvoril si preto kardiostimulátor, ktorý mu voperovali do tela a na základe toho dokázal pracovať na zbrani. Tajne však pracoval na bojovom obleku pre seba, aby dokázal utiecť desiatim kruhom. Tento oblek bol napájaný priamo na jeho ARK reactor, takže bol vlastne poháňaný Tonyho telom. Tonymu sa podarilo utiecť a zároveň si uvedomil, že má obrovskú moc, ktorú musí využiť v boji proti zlu. Jeho úhlavným nepriateľom sa stal Mandarin. Tony si vytvoril mnoho bojových oblekov a prijal meno Iron Man.

Každý bojový oblek bol určený na niečo iné ( lávový oblek, vesmírny oblek, vodný oblek atď. ), ale každý mal rovnaké základné vlastnosti. Tonymu umožňoval zdvihnúť 80 ton. Bol nepriestrelný a nezničiteľný. Tony v ňom dokáže lietať nadzvukovou rýchlosťou. Dokázal strieľať plazmové strely a v každom obleku boli zabudované najmodernejšie technické vybavenia ( radar, navigácia atď. ) Tony Stark je jediný človek na svete, ktorý vlastní Iron Manove brnenia. Iron Man sa stal jedným z najslávnejších hrdinov komiksu. Je stály a dôležitý člen skupiny The Avengers.

Postava Tonyho Starka umrela v komixoch a seriáloch viackrát. Jeho najznámejšie úmrtie je vyobrazené vo filme Avengers: Endgame (2019).


Filmy[upraviť | upraviť kód]

Iron Man

The Incredible Hulk (potitulková scene)

Iron Man 2

Thor (zmienka)

The Avengers

Iron Man 3

Captain America: The Winter Soldier (zmienka)

Avengers: Age of Ultron

Ant-Man (zmienka)

Captain America: Civil War

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (zmienka, vystrihnutá scéna)

Spider-Man: Homecoming

Thor: Ragnarok (zmienka)

Avengers: Infinity War

Avengers: Endgame

Spider-Man: Far From Home