Mariska Hargitayová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mariska Hargitay
Mariska Hargitay 2011.jpg
Celé menoMariska Magdolna Hargitay
Narodenie 23. január 1964 (57 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, producentka
Roky pôsobenia1984 – súčasnosť
PriateľPeter Hermann (2004-súčasnosť)
Deti3
RodičiaJayne Mansfield a Mickey Hargitay

Mariska Magdolna Hargitay (* 23. január 1964, Santa Monica, Kalifornia, USA ) je americká herečka a producentka, známa predovšetkým vďaka úlohe vyšetrovateľky Olivie Benson v seriály Law & Order: Special Victims Unit. Je dcérou Mickeyho Hargitaya a sexuálneho symbolu 50. a 60. rokov, Jayne Mansfield.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Hargitayová sa narodila v Santa Monice v Kalifornii, ako dcéra herečky a sexuálneho symbolu z 50. rokov 20. storočia Jayne Mansfield. Jej otec bol kulturista Mickey Hargitay, rodák z Maďarska. Jej krstné a stredné meno označuje Máriu Magdalénu, len v maďarskej verzií. Má dvoch starších bratov, Miklósa a Zoltána, a troch nevlastných súrodencov, Jayne Marie Mansfield a Antonia „Tonyho“ Cimberu (z prvého manželstva jej matky a tretieho manželstva jej matky) a Tinu Hargitay (z prvého manželstva jej otca).

Jej rodičia sa rozviedli v máji 1963, ale sudca neskôr zistil, že ich rozvod je neplatný. O niekoľko týždňov neskôr sa Mansfieldová vydala za režiséra Matta Cimberu. V lete 1966 však Mansfieldová a Cimber požiadali o rozvod. Dňa 29. júna 1967, Mansfieldová tragicky zahynula v aute, pričom Hargitayová s jej dvomi súrodencami boli na zadnom sedadle. Hargitayová aj so súrodencami prežila s niekoľkými zraneniami, pričom jej zostala na zadnej strane hlavy kľukatá jazva. Po smrti ich matky boli všetci traja súrodenci vychovaní svojím otcom a jeho treťou manželkou, Ellen Siano. Hargitayová nemá rada porovnávanie s jej slávnou matkou.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Zo začiatku svojej kariéry sa objavila v niekoľkých televíznych seriáloch a mydlových operách. Na jar roku 1999 získala možnosť si zahrať hlavnú postavu vyšetrovateľky Olivie Bensonovej v televíznom seriály, Law & Order: Special Victims Unit. V seriály stvárňovala svoju postavu po boku herca Christophera Meloniho.

Počas posledných mesiacov tehotenstva v roku 2006 čerpala materskú dovolenku a dočasne ju nahradila Connie Nielsen, ktorá vykreslila postavu Dani Beck.

V máji 2009, po desiatej sérií, skončila zmluva Hargitayovej a Meloniho. V apríli toho roku, sa Hargitayová a Meloni pokúsili obnoviť zmluvu. O dva mesiace neskôr však bolo oficiálne vyhlásené, že obidve ich zmluvy boli obnovené na ďalšie dva roky.

Od augusta 2012 zarobila Hargitayová približne 400 000 dolárov - 500 000 dolárov za epizódu, čím bola zaradená medzi najlepšie platené televízne herečky.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Hargitayová hovorí plynule piatimi jazykmi: anglicky, francúzsky, maďarsky, španielsky a taliansky.

28. augusta 2004 sa v Santa Barbare v Kalifornii vydala za Petera Hermanna. Dňa 28. júna 2006, Hargitayová porodila cisárskym rezom svojho syna, Augusta Miklosa Friedricha Hermanna. V apríli 2011 si spolu so svojím manželom adoptovala dievčatko Amayu Josephine. V októbri 2011 si spolu so svojím manželom osvojili chlapca Andrewa Nicolasa Hargitaya Hermanna, ktorý sa narodil v polovici roku 2011.

Po tom, ako vyhrala ocenenie Emmy, v auguste 2006 sa Hargitayová poďakovala svojmu otcovi. Ten zomrel 14. septembra 2006 v Los Angeles v Kalifornii vo veku 80 rokov. Koncom decembra 2008 utrpela čiastočné zranenia počas natáčania seriálu Law & Order: Special Victims Unit. 3. marca 2009 bola hospitalizovaná v nemocnici, po bolesti na hrudníku súvisiacim s jej zranením. Tiež sa venuje charitatívnej práci, celkovo so zameraním na sexuálne násilie, domáce násilie a zneužívanie detí.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mariska Hargitay na anglickej Wikipédii.