Preskočiť na obsah

Mariska Hargitayová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mariska Hargitay
Celé menoMariska Magdolna Hargitay
Narodenie 23. január 1964 (60 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, režisérka
Roky pôsobenia1984 – súčasnosť
PriateľPeter Hermann (od 2004)
Deti3
RodičiaJayne Mansfield a Mickey Hargitay

Mariska Magdolna Hargitay (* 23. január 1964, Santa Monica, Kalifornia, USA ) je americká herečka a režisérka, známa predovšetkým vďaka úlohe vyšetrovateľky Olivie Benson v seriály Law & Order: Special Victims Unit. Je dcérou Mickeyho Hargitaya a sexuálneho symbolu 50. a 60. rokov, Jayne Mansfield.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Hargitayová sa narodila v Santa Monice v Kalifornii, ako dcéra herečky a sexuálneho symbolu z 50. rokov 20. storočia Jayne Mansfieldovej. Jej otec bol kulturista Mickey Hargitay, rodák z Maďarska. Jej krstné a stredné meno označuje Máriu Magdalénu, len v maďarskej verzii. Má dvoch starších bratov, Miklósa a Zoltána, a troch nevlastných súrodencov, Jayne Marie Mansfield a Antonia „Tonyho“ Cimberu (z prvého manželstva jej matky a tretieho manželstva jej matky) a Tinu Hargitay (z prvého manželstva jej otca).

Jej rodičia sa rozviedli v máji 1963, ale sudca neskôr zistil, že ich rozvod je neplatný. O niekoľko týždňov neskôr sa Mansfieldová vydala za režiséra Matta Cimberu. V lete 1966 však Mansfieldová a Cimber požiadali o rozvod. Dňa 29. júna 1967, Mansfieldová tragicky zahynula v aute, pričom Hargitayová s jej dvomi súrodencami boli na zadnom sedadle. Hargitayová aj so súrodencami prežila s niekoľkými zraneniami, pričom jej zostala na zadnej strane hlavy kľukatá jazva. Po smrti ich matky boli všetci traja súrodenci vychovaní svojím otcom a jeho treťou manželkou, Ellen Siano. Hargitayová nemá rada porovnávanie s jej slávnou matkou.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Zo začiatku svojej kariéry sa objavila v niekoľkých televíznych seriáloch a mydlových operách. Na jar roku 1999 získala možnosť si zahrať hlavnú postavu vyšetrovateľky Olivie Bensonovej v televíznom seriály Law & Order: Special Victims Unit. V televíznom seriály stvárňovala svoju postavu po boku herca Christophera Meloniho.

Počas posledných mesiacov tehotenstva v roku 2006 čerpala materskú dovolenku a dočasne ju nahradila Connie Nielsenová, ktorá vykreslila postavu Dani Beck.

V máji 2009, po desiatej sérií, skončila zmluva Hargitayovej a Meloniho. V apríli toho roku sa Hargitayová a Meloni pokúsili obnoviť zmluvu. O dva mesiace neskôr však bolo oficiálne vyhlásené, že obidve ich zmluvy boli obnovené na ďalšie dva roky.

Od augusta 2012 zarobila Hargitayová približne 400 – 500 000 dolárov za epizódu, čím bola zaradená medzi najlepšie platené televízne herečky.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Hargitayová hovorí plynule piatimi jazykmi: anglicky, francúzsky, maďarsky, španielsky a taliansky.

28. augusta 2004 sa v Santa Barbare v Kalifornii vydala za Petera Hermanna. Dňa 28. júna 2006 porodila cisárskym rezom svojho syna, Augusta Miklosa Friedricha Hermanna. V apríli 2011 si spolu so svojím manželom adoptovala dievčatko Amayu Josephine. V októbri 2011 si spolu so svojím manželom osvojili chlapca Andrewa Nicolasa Hargitaya Hermanna, ktorý sa narodil v polovici roku 2011.

Po tom, ako vyhrala ocenenie Emmy, v auguste 2006 sa Hargitayová poďakovala svojmu otcovi. Ten zomrel 14. septembra 2006 v Los Angeles v Kalifornii vo veku 80 rokov. Koncom decembra 2008 utrpela čiastočné zranenia počas natáčania seriálu Law & Order: Special Victims Unit. 3. marca 2009 bola hospitalizovaná v nemocnici, po bolesti na hrudníku súvisiacim s jej zranením. Tiež sa venuje charitatívnej práci, celkovo so zameraním na sexuálne násilie, domáce násilie a zneužívanie detí.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mariska Hargitay na anglickej Wikipédii.