Bryce Dallas Howardová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bryce Dallas Howard
Celé menoBryce Dallas Howard
Narodenie 2. marec 1981 (43 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1989 – súčasnosť
ManželSeth Gabel (od 2006)
Deti2

Bryce Dallas Howard (* 2. marec 1981, Los Angeles, Kalifornia, USA) je americká herečka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Howardová sa narodila v Los Angeles, v Kalifornií. Jej matkou je spisovateľka Cheryl Howard a otec Ron Howard, herec a režisér. Má dve mladšie sestry, dvojčatá Jocelyn a Paige a mladšieho brata, ktorý sa volá Reed. Z otcovej strany, je vnučkou hercov Rance Howard a Jean Speegle Howard a tiež neterou herca Clinta Howarda. Jej krstným otcom je herec Henry Winkler.

Howardová aj s jej súrodencami, boli vychovávaný mimo sveta šoubiznisu. Ich rodičia im nedovolili prístup k televízii a namiesto toho ich povzbudzovali v rôznych aktivitách a koníčkoch. Ako sedemročná mala dovolené od rodičov si zahrať vo filme. Veľa času s jej súrodencami tiež strávila po boku ich známeho rodinného kamaráta Toma Cruisea, ktorý ich niekoľko krát strážil. Bola vychovaná v okrese Westchester v New Yorku a na farme v Greenwich v štáte Connecticut.

Howardová sa zúčastnila Stagedoor Manor, umeleckého tábora v New Yorku, s herečkou Natalie Portman. Po absolvovaní dennej školy Greenwich Country Day (1996) a po ukončení strednej školy Byram Hills High School v roku 1999, študovala tri roky na Tisch School of Arts na New York University (NYU). Počas svojho školenia sa zúčastnila na koncepčnom nahrávaní broadwayovského muzikálu A Tale of Two Cities. Univerzitu v New Yorku opustila bez ukončenia vysokoškolského štúdia. Howardová je tiež absolventkou školy divadelnej spoločnosti Steppenwolf v Chicagu a hereckého centra v New Yorku. Počas svojho pôsobenia v New Yorku bola tiež členkou divadelnej spoločnosti Theatre Mitu, ktorá sídli v New Yorku.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Howardová sa niekoľko rokov objavovala v divadlách v New Yorku.

V roku 2004 bola obsadená do jednej z úlohu v trileri The Village, bez toho aby sa zúčastnila konkurzu. Vo filme si zahrala po boku herca Joaquina Phoenixa. Jej výkon bol ocenený kritikmi a Howardová bola nominovaná na niekoľko ocenení. O rok neskôr, ju dánsky režisér Lars von Trier, obsadil do filmu Manderlay, kde nahradila herečku Nicole Kidmanovú.

Režisér M. Night Shyamalan, jej ponúkol rolu vo filme Lady in the Water, v ktorej vystupuje ako akýsi druh vodnej víly, nazývanej narf. Tiež hrala v európskych divadlách a potom priamo v Spojených štátoch, v rôznych Shakespearovských hrách. Howardová bola nominovaná na ocenenie Zlatý glóbus v roku 2008 za film As You Like It, kde stvárnila rolu Rosalindy.

V roku 2007 hrala v tretej časti filmu Spider-Man, ako spolužiačka Petra Parkera. Howardová si kvôli úlohe Gwen Stacy zafarbila svoje ryšavé vlasy na blond. Jej ďalším úspešným projektom bol Terminator Salvation, kde hrala po boku herca Christiana Balea. Počas natáčania čakala svoje prvé dieťa. Film vyšiel v roku 2009.

Nahradila herečku Rachelle Lefevre, vo filme Twilight The Twilight Saga: Eclipse, kde hrala upírku Victoriu túžiacu po pomste. Film bol zverejnený v roku 2010.

Na začiatku roka 2011 prijala ponuku jednej z úloh vo filme The Help, podľa knižnej predlohy najpredávanejšieho románu Kathryn Stockettovej z roku 2009. Howardová za svoj herecký výkon získala pozitívne ohlasy a tiež sa na jej osobu vyjadrili názory, že jej herecký výkon bol najlepší z celého filmu. Tiež získala množstvo nominácií a ocenení.

Tiež sa podieľala na réžií filmu When You Find Me, ktorý získal spoluprácu so spoločnosťou Canon. Film bol zaznamenaný za účelom získania inšpirácie prostredníctvom fotografií vybraných z fotografickej súťaže. Prijalo sa 96 362 záznamov, zatiaľ čo na výrobu filmu sa vybralo iba osem konečných záznamov.

V roku 2015 sa objavila po boku Chrisa Pratta v akčnom sci-fi filme Jurassic World. Film bol komerčným a kritickým úspechom, keď získal celosvetové príjmy viac ako 1,672 miliárd dolárov. Filmový kritici pozitívne hodnotili výkon Howardovej.

V roku 2016 hrala vo fantasy filme Pete's Dragon, manželku Wesa Bentleyho. Vo filme sa objavil aj herec Robert Redford. Film bol remake-om z roku 1977 s rovnakým menom a objavila sa tiež v kriminálnej dráme Gold s Matthewom McConaugheyom.

Howardová si zopakovala znovu svoju úlohu Claire v Jurassic World: Fallen Kingdom, film bol zverejnený v roku 2018. V roku 2019 mala hlavnú úlohu v dvoch filmoch, jeden bol dokumentárny film o Eltonovi Johnovi, Rocketman a v druhom debutovala aj s režijným debutom v dokumentárnom filme Dads. Snímok mal premiéru na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte v roku 2019.

V roku 2021 sa Howardová objaví v Jurassic Wolrd: Dominion, ktorý vyjde v roku 2021.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Zaujíma sa o existencializmus. Počas študovania na Newyorskej univerzite sa zoznámila so Sethom Gabelom, s ktorým chodila deväť rokov a 17. júna 2006 sa zosobášili. V roku 2007 porodila svoje prvé dieťa, syna menom Theodore, prezývaného Theo. Priznala že po pôrode trpela popôrodnou depresiou a otvorene o tom diskutovala. S pomocou lekára a terapeutov sa zotavila z depresie ktorá trvala asi 18 mesiacov.

V roku 2012 sa páru narodilo druhé dieťa, dcéra Beatrice.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bryce Dallas Howard na anglickej Wikipédii.