Mary Tyler Mooreová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mary Tyler Mooreová
Celé menoMary Tyler Moore
Narodenie 29. december, 1936
New York, New York, USA
Úmrtie25. január 2017 (80 rokov)
Greenwich, Connecticut, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1957 – 2013
Deti1

Mary Tyler Mooreová (angl. Mary Tyler Moore; * 29. december 1936, New York City, New York, USA  – † 25. január 2017, Greenwich, Connecticut, USA) bola americká herečka. Od roku 1970 do roku 1977 účinkovala vo vlastnom seriáli s názvom Mary Tyler Moore.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mooreová sa narodila v Brooklyne, v New Yorku George Clylerovi Moorovi (1913 – 2006), úradníkovi a Marjorie Hackett (1916 – 1992). Jej írsko-katolícka rodina žila na Ocean Parkway v časti Flatbush v Brooklyne a Mooreová bola najstaršou z troch detí.

Keď mala osem rokov, rodina Mooreovej sa presťahovala do Los Angeles. Bola vychovávaná v katolíckej rodine.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý film, ktorý jej priniesol slávu, bol The Dick Van Dyke Show, za ktorý získala svoj prvý Zlatý glóbus. V roku 1970 účinkovala vo vlastnej show s názvom Mary Tyler Moore. Táto herecká skúsenosť jej priniesla medzinárodný úspech, niekoľko ocenení a hlavne bola vnímaná ako silná, emancipovaná žena.

I keď Mooreová bola známa ako komediálna herečka, ukázala aj svoj dramatický talent. Medzi jej najznámejšie filmy patrí Ordinary People, za ktorý si odniesla Zlatý glóbus a tiež získala svoju prvú a zároveň aj jedinú nomináciu na Oscara. Tiež hrala v seriáli Lincoln, kde sa objavila ako manželka Abrahama Lincolna. V roku 2010 sa objavila v seriáli Hot in Cleveland po boku jej hereckých kolegýň a dobrých kamarátok Valerie Harper a Betty White. V roku 2013 ukončila svoju hereckú kariéru. Okrem televízneho herectva sa venovala aj divadlu.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1955 sa Mooreová vydala za Richarda Carletona Meekera, a do šiestich týždňov bola tehotná so svojím jediným dieťaťom Richardom Jr. (* 1956 – † 1980). Meeker a Mooreová sa rozviedli v roku 1961. Krátko na to sa vydala za Granta Tinkera, výkonného riaditeľa CBS (neskôr predsedu NBC). Spoločne si v roku 1970 založili televíznu produkčnú spoločnosť MTM Enterprises, ktorá vytvorila a vyrobila prvý televízny seriál spoločnosti Mary Tyler Moore Show. Mooreová a Tinker sa rozviedli v roku 1981.

Dňa 14. októbra 1980, zomrel Mooreovej jediný syn, vo veku 24 rokov, pri náhodnej streľbe si naproti hlave namieril brokovnicu 410.

Mooreová sa tretí krát vydala za Roberta Levina v novembri 1983 v hoteli Pierre v New Yorku.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Mooreová bola niekoľko krát obvinená ako alkoholička a v roku 1969 a v rovnakom roku jej diagnostikovali diabetes mellitus I. typu.

V roku 2011 podstúpila operáciu na odstránenie meningiómu, benígneho nádoru mozgu. V roku 2014 jej blízky priatelia uviedli, že má problémy so srdcom a obličkami, okrem toho, že je takmer úplne nevidiaca.

Mary Tyler Mooreová zomrela vo veku 80 rokov 25. januára 2017 v Greenwichskej nemocnici v meste Greenwich v štáte Connecticut na kardiopulmonálne problémy spôsobené pneumóniou po umiestnení na respirátor v predchádzajúcom týždni. Počas súkromného obradu bola pochovaná na cintoríne Oak Lawn Cemetery vo Fairfielde v štáte Connecticut.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mary Tyler Moore na anglickej Wikipédii.