Betty Whiteová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Betty Whiteová
Betty White 1989 Emmy Awards (cropped).jpg
Celé menoBetty Marion White
Narodenie 17. január 1922
Oak Park, Illinois, USA
Úmrtie31. december 2021 (99 rokov)
Los Angeles, Kalifornia, USA
Povolanieherečka, komediantka, moderátorka
Roky pôsobenia1939 – 2021
ManželFrederick Richard Barker (1945 - r. 1945)
Lane Allan (1947 - r. 1949)
Allen Ludden (1963 - z. 1981)

Betty White (vl. menom Betty Marion White Ludden * 17. január 1922, Oak Park, Illinois, USA – † 31. december 2021)[1][2] bola americká herečka, komediantka[3][4] a moderátorka, ktorej kariéra trvala až 82 rokov.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vyrastala ako jedináčik, jej otec mal dánsky a grécky pôvod a zo strany jej matky a starej matky mala kanadské korene. S rodinou sa už počas detstva presťahovala do Alhambry v Kalifornií kde boli do časov Veľkej hospodárskej krízy, následne sa presťahovali do Los Angeles.

Navštevovala Horace Mann School v Beverly Hills, ktorá bola niekoľko krát použitá v niektorých filmoch ako napríklad Clueless (1995). Postupom času prejavila záujem o písanie. Napísala a hrala v niekoľkých školských hrách, čo v nej vzbudilo záujem o herectvo a vystupovanie v divadlách. Bola inšpirovaná idolmi ako Jeanette MacDonald a Nelson Eddy.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Betty začala svoju kariéru v roku 1939, tri mesiace po absolvovaní strednej školy keď spoločne so svojim spolužiakom spievali piesne od Merry Widow na jednom televíznom kanále. Uplatnila sa v Bliss Hayden Little Theatre. Počas druhej svetovej vojny, upustila od svojej hereckej kariéry a podieľala sa na udalostiach vojakov predtým, ako boli nasadení do zahraničia.

Po skončení vojny začala hľadať prácu, ale bola vždy odmietnutá. Neskôr sa uplatnila v rozhlasových miestach a jej prvé úlohy sa začínali čítaním rôznych reklám a hrala niekedy aj zvuk davu.

V roku 1949 sa začala objavovať ako spolumajiteľka s Al Jarvisom na svojej každodennej živote televíznej show Hollywood v televízii, ktorá sa pôvodne nazývala Al-Jarvis "Make-Believe Ballroom v rádiu KFWB a na KLAC-TV v Los Angeles.

Betty White v roku 1954

V roku 1952 sa začala objavovať v Hollywoode, kde sa zúčastňovala na Bandy Productions spolu so spisovateľom Georgeom Tibblesom a producentom Donom Feddersonom. Toto trio pracovalo na vytvorení nových relácií s použitím existujúcich postáv zo skíc zobrazených v Hollywoode v televízii. Betty, Fedderson a Tibbles vytvorili televíznu komédiu Life with Elizabeth, pričom Betty stvárnila hlavnú postavu.

Life with Elizabeth bol celonárodne syndikovaný od roku 1952 do roku 1955, čo umožnilo Betty sa presadiť v televízií. Sitcom bol nezvyčajný v tom, že v päťdesiatych rokoch minulého storočia, bola Betty, ktorá stvárnila hlavnú postavu dvadsaťosemročnou ženou, ktorá ešte stále žila so svojimi rodičmi. Betty uviedla, že sa v týchto dňoch netrápia o relevantnosti a že incidenty zobrazené vo filme boli zvyčajne založené na skutočných situáciách, ktoré sa skutočne udiali.

Po skončení seriálu Life with Elizabeth, sa objavila ako Vicki Angel v sitcome Date with the Angels v rokoch 1957 až 1958. Počas roku sa objavila v niekoľkých televíznych reláciách a seriáloch. V roku 1985 získala jednu z hlavných úloh v seriály The Golden Girls. Seriál hovoril príbeh o štyroch životoch žien, v ich "zlatých rokoch", ktoré bývali v spoločnom dome v Miami. V seriály si hlavné postavy zahrali Beatrice Arthur, Estelle Getty a Rue McClanahan. Seriál bol nesmierne úspešný a natáčalo sa od roku 1985 až do roku 1992, kým sa nerozhodla Beatrice Arthur opustiť seriál. Betty vyhrala jednu cenu Emmy za vynikajúcu herečku v komediálnom seriáli pre prvú sezónu The Golden Girls a bola nominovaná každoročne v tejto kategórii.

Betty White na odovzdávaní cien Emmy (1988)

V roku 1992 bola obsadená do seriálu The Golden Palace, ktorý mal iba jednu sériu.

V decembri 2006 sa Betty pripojila k seriálu The Bold and the Beautiful v úlohe Ann Douglasovej, dlho stratenej matky umelkyne Stephanie Forrester, ktorú hrá Susan Flannery. Niekoľkokrát sa objavila v relácií The Tonight Show s Jay Leno a The Late Late Show s Craigom Ferguson, začiatkom roka 2007 bola Betty uvedená v televíznych reklamách pre PetMeds, zdôrazňujúc jej záujem o práva a dobré životné podmienky zvierat.

V roku 2011 si zahrala jednu z hlavných postáv v seriály Hot in Cleveland, tiež prepožičala svoj hlas seriálu Griffnovci a Simpsonovci.

Betty White s manželom Allanom Luddenom (1963)

Dňa 18. augusta 2018 oslávila v dokumente PBS Betty Whiteovej: Prvá dáma televízie, výročie jej kariéry. Dokumentárny film bol natočený po dobu desiatich rokov a obsahoval archívne zábery a rozhovory s jej kolegami a priateľmi.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 14. júna 1963 sa stala manželkou Allana Luddena a pri tejto príležitosti si zmenila meno na Betty White Ludden. Jej manžel zomrel v roku 1981 na rakovinu žalúdku.

V roku 1995 bola uvedená do siene slávy v kategórií televízia a má hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy vedľa hviezdy jej zosnulého manžela Allena Luddena.

Tiež má veľmi rada domáce zvieratá a je silnou aktivistkou a obhajkyňou zdravia zvierat, spolupracuje so zvieracími organizáciami vrátane Los Angeles Zoo Commission, Morris Animal Foundation, African Wildlife Foundation a Actors & Others for Animals. Jej záujem o práva a dobré životné podmienky zvierat sa začal na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia, kým produkovala a hosťovala syndikovanú sériu The PetSet, ktorá pozorovala celebrity a ich domácich miláčikov.

V roku 2012 získala cenu Grammy a stala sa tak najstaršou držiteľkou tejto ceny. Tiež je jediným človekom, ktorý bol nominovaný na cenu Emmy vo všetkých kategóriách.

Úmrtie[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 31. decembra 2021 zomrela v jej dome v Los Angeles, iba 18 dní pred jej 100. narodeninami. Tri dni pred jej smrťou napísala na Twitter: "Moje 100. narodeniny… Neverím že sa to už blíži, a People Magazine oslavuje so mnou!" Americký prezident Joe Biden vydal po jej smrti vyhlásenie, v ktorom ju opísal ako „krásnu dámu“ a „kultúrnu ikonu, ktorá nám bude veľmi chýbať“. Poctu vzdalo aj mnoho celebrít, vrátane Sandry Bullock, Ellen DeGeneres, Setha Meyersa, Conana O'Briena a Kathy Griffin.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Biography.com Editors. Betty White Biography [online]. A&E Television Networks, March 3, 2016, [cit. 2017-01-06]. Dostupné online. Archivované 2016-12-14 z originálu.
  2. Vo veku 99 rokov zomrela americká herečka Betty Whiteová [online]. Denník N, 2021-12-31, [cit. 2021-12-31]. Dostupné online.
  3. Betty White, comedian and actress, turns 95 [online]. 2017. Dostupné online. Archivované 2017-08-11 z originálu.
  4. Happy birthday! Actress and comedian Betty White turns 95 [online]. January 17, 2017. Dostupné online. Archivované 2017-08-11 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Betty White na anglickej Wikipédii.