Fiona Shaw

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fiona Shaw
Celé menoFiona Mary Wilson
Narodenie 10. júl 1958 (65 rokov)
County Cork, Írsko
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1983 – súčasnosť
ManželkaSonali Deraniyagala (od 2018)

Fiona Mary Wilsonová CBE (angl. Fiona Mary Wilson; * 10. júl 1958, County Cork, Írsko), známa ako Fiona Shaw, je írska herečka. Stvárnila úlohu Petunie Dursley vo filmovej sérii Harry Potter (2001 – 2010).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Je dcérou fyzičky a očného chirurga. Navštevovala strednú školu na Scoil Mhuire v Corku a získala titul z filozofie na University College Cork.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Navštevovala Kráľovskú akadémiu dramatických umení (RADA) v Londýne. Veľký ohlas získala v divadelnej inscenácii The Rivals od Brinsleyho Sheridana. Venovala sa divadelnej práci a neskôr aj filmovej. V roku 1996 sa objavila vo filme Jana Eyrová, po boku Anny Paquin, Geraldine Chaplin a Charlotte Gainsbourg.

V rokoch 20012010 sa objavila v piatich dieloch filmovej série Harry Potter, kde stvárnila Harryho tetu Petuniu Dursley. V roku 2006 mala vedľajšiu, no kľúčovú úlohu vo filmovej dráme Čierna Dahlia.

V roku 2011 sa pripojila k hereckému obsadeniu televízneho seriálu True Blood: Pravá krv, kde sa objavila vo štvrtej sérii seriálu. Od roku 2018 je súčasťou televízneho seriálu Killing Eve, kde hrá po boku Sandry Oh a Jodie Comer. V rovnakom roku účinkovala aj v televíznom seriály Mrs. Wilson, po boku herečky Ruth Wilson.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V minulosti mala síce niekoľko vzťahov s mužmi, ale v súčasnosti sa hlási k lesbickej orientácii. V rokoch 20022005 bola jej partnerkou Saffron Burrows, pd roku 2018 je jej manželkou srílanská ekonómka Sonali Deraniyagala.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Fiona Shaw

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fiona Shaw na anglickej Wikipédii.