Geraldine Chaplinová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Geraldine Chaplinová
Geraldine Chaplin at Premios Goya 2017 (cropped).jpg
Celé menoGeraldine Leigh Chaplin
Narodenie 31. júl 1944 (78 rokov)
Santa Monica, Kalifornia, USA
Povolanieherečka
Roky pôsobenia1952 – súčasnosť
ManželPatricio Castilla (od 2006)
PriateľCarlos Saura (1967 - 1979)
Deti2
RodičiaCharlie Chaplin a Oona O’Neillová

Geraldine Chaplinová (angl. Geraldine Leigh Chaplin; * 31. júl 1944, Santa Monica, Kalifornia, USA) je americká herečka a dcéra herca Chalieho Chaplina.

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Chaplinová sa narodila ako štvrté dieťa Charlieho Chaplina a prvé dieťa Oony O’Neill. Jej otec mal v tom čase päťdesiatpäť rokov a jej matka devätnásť. Má osem ďalších vlastných súrodencov a troch nevlastných.

Keď mala Chaplinová osem rokov, ich otec ich zobral na dovolenku do Európy. Dva dni po ich odchode americký generálny prokurátor James P. McGranery dal príkaz, ktorý zamietol príchod Chaplina s rodinou späť do krajiny a tak Chaplin aj s rodinou sa presťahovali do Švajčiarska. V detstve sa naučila plynule hovoriť po francúzsky a španielsky.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V sedemnástich rokoch sa začala venovať tancu a študovala dva roky balet v Anglicku. Neskôr sa prestala venovať tancu a začala sa zaujímať o modeling.

Napriek tomu, že sa objavila prvýkrát vo filme v roku 1952, svoju prvú väčšiu rolu získala v roku 1965, vo filme Doktor Živago. Za svoj herecký výkon získala nomináciu na herecké ocenenie Zlatý glóbus, v kategórii najlepší ženský objav roka. O dva roky (1967) debutovala na Broadwayi, v divadelnej hre Líštičky. V rovnakom roku si zahrala v španielskom filme Peppermint frappé.

V roku 1975 stvárnila nepríjemnú reportérku vo filme Nashville, za ktorý získala svoju druhú nomináciu na Zlatý glóbus. O rok neskôr, získala nomináciu na britské ocenenie BAFTA, za jej herecký výkon vo filme Vitajte v L.A.. V roku 1978 si zahrala manželku Anthonyho Perkinsa, vo filme Pamätaj si moje meno.

V 80. rokoch 20. storočia prevažne hrala vo francúzskych filmoch. V roku 1988 po boku Lindy Fiorentino, Genévieve Bujold a Keitha Carradinea zahrala vo filme Modernisti. Stvárnila tiež rolu svojej babičky Hannah Chaplin, v životopisnom filme s názvom Chaplin, z roku 1992. Za svoj herecký výkon, získala tretiu nomináciu na Zlatý glóbus. O rok neskôr, ju obsadil Martin Scorsese do filmu Vek nevinnosti a v rovnakom roku sa tiež objavila po boku herečiek Lauren Bacall a Jeanne Moreau vo filme Raz sa stretneme.

V roku 2002 sa objavila vo filme En la ciudad sin límites, kde za svoj herecký výkon získala španielske filmové ocenenie Goya. V roku 2008 sa objavila vo vedľajšej úlohe v horore Sirotinec, kde získala nomináciu na cenu Goya. Medzitým, v roku 2006 bola ocenená Španielskou akadémiou kinematografických umení a vied za jej prínos v španielskej kinematografii. Po boku Jane Fonda sa objavila vo filme Čo keby sme žili spoločne? z roku 2011.

V roku 2018 si zahrala vo filme Red Land (Rosso Istria). Tiež sa objavila v dvoch epizódach televízneho seriálu The Crown.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

Chaplinová ma za sebou dva dlhodobé vzťahy. Prvý bol so španielskym filmovým režisérom Carlosom Saurom, s ktorým má jedného syna. Ich vzťah trval v rokoch 19671979 a pár sa nezosobášil. V roku 2006 sa vydala za jej dlhoročného partnera Patricia Castilla, s ktorým má dcéru Oonu, narodenú v roku 1986.

V roku 1978 sa stala obeťou neúspešného vydieračského sprisahania únoscov, ktorí ukradli zosnulé telo jej otca.

Od roku 2011 žije v Miami. Často však trávila svoj čas v jej rezidenciách v Madride v Španielsku a v Corsier-sur-Vevey vo Švajčiarsku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Geraldine Chaplin na anglickej Wikipédii.