Charlie Chaplin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Charlie Chaplin
britský filmový herec, režisér a producent
britský filmový herec, režisér a producent
Narodenie16. apríl 1889
Londýn, Spojené kráľovstvo
Úmrtie25. december 1977 (88 rokov)
Corsier-sur-Vevey ,Švajčiarsko
PodpisCharlie Chaplin, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkahttp://www.charliechaplin.fr charliechaplin.com, http:
Projekt
Guttenberg
Charlie Chaplin
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Charlie Chaplin

Charlie Chaplin, vlastným menom Charles Spencer Chaplin (* 16. apríl 1889, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 25. december 1977, Corsier-sur-Vevey, Švajčiarsko), bol britský filmový herec, režisér a producent. Jeho posledná manželka Oona O'Neillová bola dcérou dramatika Eugene O’Neilla, z tohto manželstva pochádza jeho dcéra herečka Geraldine Chaplinová.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Londýne ale preslávil sa v Hollywoode. K herectvu sa dostal už ako 8-ročný, keď pracoval ako javiskový umelec. V roku 1906 začal pracovať v zájazdovom divadle. Jeho prvý nemý film sa objavil v roku 1914 a o tri roky neskôr bol už najlepšie plateným hercom na svete. V roku 1919 založil spoločnosť United Artists. Po vojne sa názorovo rozišiel s Hollywoodom. Pre jeho „neamerickú činnosť“ mu po pobyte v zahraničí neumožnili návrat späť do USA, preto sa usadil vo Švajčiarsku. Návrat do štátov mu povolili až v roku 1972, keď dostal čestného Oscara za celoživotné dielo. Patril k najslávnejším svetovým filmovým tvorcom. Napriek tomu, že od vzniku jeho posledného filmu uplynulo už viac než polstoročie, dodnes sa v mysliach divákov spája s nezabudnuteľným milým tulákom s paličkou, úzkym sakom a priveľkými topánkami.

Za svoju dlhú filmovú kariéru natočil okolo deväťdesiat filmov, k väčšine z nich napísal scenár, sám ich režíroval a stvárnil v nich hlavnú úlohu. Neskôr, už v ére zvukového filmu, skladal k svojim novým filmom, ale aj slávnym nemým filmom, aj vlastný hudobný sprievod. Prvýkrát sa na filmovom plátne objavil v roku 1914, kde debutoval v snímke Chaplin si zarába na živobytie (Making a Living, 1914) filmovej spoločnosti Keystone Studios, s ktorou na sklonku roku 1913 podpísal jednoročný kontrakt, a pre ktorú v priebehu tohto jedného roka natočil celkom 35 krátkych filmov a jeden dlhometrážny. Na konci roka 1914 podpísal nový kontrakt s majiteľmi spoločnosti Essaney, pre ktorú nakrútil 15 krátkych filmov. Po nezhodách spoločnosť na začiatku roku 1916 opustil a podpísal zmluvu na 12 dvojdielnych komédií so spoločnosťou Mutual Film Corporation. Týchto 12 krátkych filmov je považovaných za vrchol jeho krátkometrážnej tvorby a k najznámejším patria snímky Chaplin hasičom (The Fireman, 1916), Chaplin vysťahovalcom (The Immigrant, 1917), Chaplin znalec v záložni (The Pawnshop, 1916) a predovšetkým snímka Chaplin strážcom verejného poriadku (Easy Street, 1917).
V roku 1919 spoločne s Mary Pickfordovou, Douglasom Fairbanskom a D. W. Griffithom založil filmovú spoločnosť United Artists pre ktorú v rokoch 19231952 výhradne natáčal svoje filmy, medzi inými aj Zlaté opojenie (The Gold Rush, 1925), Svetlá veľkomesta (City Lights ; 1931), Moderná doba (Modern Times, 1936) a Diktátora (The Great Dictator, 1940). Naposledy sa na filmovom plátne mihol v malej úlohe lodného stevarda vo filme Grófka z Hongkongu (A Countress from Hong Kong, 1967) z roku 1967, ku ktorému napísal scenár, režíroval ho a zložil k nemu hudobný sprievod.

Socha Charlieho Chaplina v Trenčianskych Tepliciach na Slovensku

Filmografia (výber)[upraviť | upraviť zdroj]

Použité zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Charlie Chaplin na českej Wikipédii.