West End (Londýn)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Trafalgarské námestie.
Piccadilly Circus.
Divadlo St Martin's.

West End je oblasť centrálneho Londýna, v ktorej sa nachádzajú najznámejšie turistické pamiatky. Je sídlom mnohých obchodných spoločností a zároveň je považovaný za najpopulárnejší nákupný a zábavný obvod Londýna.

Slová „West End“ sa stali synonymom londýnskeho komerčného divadla. Spolu s Broadway v New Yorku tvoria oblasti s najväčšou koncentráciou divadiel v anglicky hovoriacom svete. Táto oblasť často býva označovaná aj ako „Theatreland“.

West End sa kolokviálne a symbolicky považovuje za jeden z troch pólov centrálneho Londýna: City je symbolom bankovníctva a finančníctva, Westminster symbolom vlády (Whitehall a Parlament) a West End ako symbol obchodu a zábavy.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Názov „West End“ je veľmi flexibilný pojem s rôznymi významami v rôznych kontextov. Môže sa ním myslieť zábavná štvrť plná kín a divadiel v okolí Leicester Square, Shaftesbury Avenue a Covent Garden. Nepochybne sem patria aj obchodné ulice. Oxford Street je jednou z najznámejších ulíc sveta na nakupovanie módneho značkového oblečenia.

Vybieha z Charing Cross Road na východe prechádza cez Oxford Circus, kde pretína ďalšiu obchodnú tepnu - Regent Street a končí až pri Marble Arch na západe. Sídli na nej veľké množstvo obchodných domov známych firiem, ako napr. Selfridges, John Lewis a Marks and Spencer.

Nachádza sa tu aj Trafalgar Square, jedna z najnavštevovanejších pamiatok Londýna. Na juh od východnej časti Oxford Street sa rozkladá Soho, sieť malých uličiek plných reštaurácií, krčmičiek, menších obchodov a butikov, divadiel a kín. Soho je známe svojimi rušnými klubmi, barmi a gay komunitou.

Piccadilly je známou dopravnou tepnou, ktorá vedie z Piccadilly Circus na východe k Hyde Park Corner na západe. V jej okolí nájdeme Mayfair a Green Park. Ďalšími dopravnými tepnami tejto časti mesta sú Regent Street a Bond Street.

Najznámejšie miesta vo West Ende[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]