Preskočiť na obsah

Covent Garden

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Exteriér tržnice Covent Garden Market.
Interiér tržnice.
Ulička Neal's Yard.
Budova Royal Opera House - Kráľovská opera.

Covent Garden je okrsok v centrálnom Londýne vo východnej časti City of Westminster. Covent Garden je známa ako obchodné a zábavne centrum. Nachádza sa tu obrovská krytá tržnica a vstup do Kráľovskej opery.

Oblasť ohraničujú ulice High Holborn, Kingsway, Strand a Charing Cross Road. V strede oblasti sa nachádza Covent Garden Piazza, miesto na ktorom sa od 15. storočia až do roku 1974 konali kvetinové a zeleninové trhy. Potom sa trhy presťahovali na New Covent Garden Market v časti Nine Elms, Battersea.

Od rímskych čias do 16. storočia

[upraviť | upraviť zdroj]

Toto územie Londýna bolo obývané už za vlády Rimanov. Meno Convent Garden (pôvodný názov, neskôr upravený na dnešné Covent Garden) bolo prvýkrát použité pre túto oblasť za vlády Jána Bezzemka. Išlo o územie o rozlohe 160 000 m² v grófstve Middlesex, ohraničené na západe a východe St. Martin's Lane a Drury Lane a na severe Floral Street a na juhu líniu tborili Maiden Lane a Exeter Street.

Opátstvo sv. Petra z Westminsteru počas stredoveku v tejto oblasti obhospodarovalo záhrady, ktoré zásobovali mníchov zeleninou pre každodennú potrebu. Počas ďalších troch storočí sa kláštorné záhrady (angl.: convent gardens), ktoré mnísi prenajali záujemcom, stali hlavným dodávateľom ovocia a zeleniny pre Londýn. Tento typ obchodovania viedol k sporom v kráľovstve, ktoré v roku 1540 vyriešil Henrich VIII. Ten dál kláštory zrušiť a zabavil ich pôdu aj ostatný majetok.

Kráľ Henrich VIII. daroval časť pôdy Johnovi Russellovi, neskôr grófovi z Bedfordu. Kráľ Edard VI., aby naplnil vôľu svojho otca, posyktol v roku 1547 zvyšok záhrad Edouardovi Seymourovi, vojvodovi zo Somersetu, ktorý začal nasledujúci rok stavať na južnej strane ulice Strand Somerset House. V roku 1552 popravili Seymoura za vlastizradu a pozemky opäť pripadli kráľovi. Kráľovským patentom sa tieto územia stali majetkom grófa z Bedfordu.

17. storočie – 19. storočie

[upraviť | upraviť zdroj]

Základy súčasnej podoby Covent Garden boli položené na počiatku 17. storočia, keď túto oblasť nechal zreštaurovať Francis Russell, štvrtý gróf z Bedfordu. Vypracovaním návrhu bol poverený Inigo Jones, prvý a najväčší anglický renesančný architekt. Ten sa nechal inšpirovať veľkými rímskymi piazzami a vytvoril veľký otvorený priestor v centre Covent Garden.

Oblasť sa stala strediskom trhovníkov a po Veľkom požiari Londýna v roku 1666, ktorý zničil konkurenčné trhy na východe mesta sa Covent Garden stala najvýznamnejším trhoviskom v krajine. Predávali sa tu i exotické plody, ktoré boli do mesta dovážané po Temži. Covent Garden je taktiež jedinou oblasťou Londýna, kde sú povolené pouličné predstavenia. V roku 1830 tu postavili kúpele v štýle rímskych kúpeľov, podobných tým v Bathe.

Od 20. storočia po súčasnosť

[upraviť | upraviť zdroj]

Na konci 60. rokov 20. storočia dosiahla premávka nákladných áut zásobujúcich trhovisko takej úrovne, že ďalšie využite tohto územia pre trhy bolo neúnosné. V roku 1973 sa trhovisko presťahovalo na juhozápad do Battersea, do časti nazývanej Nine Elms a otvorilo svoje brány pod novým názvom New Covent Garden Market.

Pôvodné trhovisko upadlo do tej doby, než bola jeho hlavná budova v roku 1980 opäť otvorená ako nákupné centrum a turistická atrakcia zároveň. V oblasti Long Acre sú v súčasnosti sústredené obchody s oblečením a butiky a pozdĺž Neal Street obchody s obuvou. Na Piazza sa nachádza Londýnske dopravné múzeum a vstup do Kráľovskej opery.

Zaujímavosti

[upraviť | upraviť zdroj]

Dopravné spojenie

[upraviť | upraviť zdroj]

Najbližšie stanice London Underground:

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]